Dell

12. 1. 2012 4:13
Dell, Inc. je americká nadnárodní společnost podnikající v oblasti informačních technologií, která vyvíjí a prodává počítače, případně produkty a služby s nimi přímo související.
Dell
Dell | Foto: UBERGIZMO.COM

Dell, Inc. je americká nadnárodní společnost podnikající v oblasti informačních technologií, která vyvíjí a prodává počítače, případně produkty a služby s nimi přímo související. V současnosti patří k vůbec největším firmám v oboru na světě a v žebříčku největších amerických podniků dle časopisu Fortune se nachází na 41. pozici.

Firma sídlí ve městě Rock Round ve státě Texas. Celosvětově zaměstnává více než sto tisíc lidí a v roce 2011 operovala s obratem kolem 61 miliard dolarů. Z toho bylo čistého zisku něco přes 2,5 miliardy.

Historie

Společnost v roce 1984 během svých studií na Texaské univerzitě v Austinu založil Michael Dell. Původně se jmenovala PCs Limited a zabývala se sestavováním a následným prodejem počítačů typu IBM PC kompatibilní. Myšlenka Michaela Della prodávat zákazníkům přístroje udělané "na míru" zákazníkovi byla svým způsobem převratná. Ten pak kvůli firmě nakonec ukončil studium a zčásti i díky finanční podpoře své rodiny se začal naplno věnovat podnikání.

Už o rok později vznikl první počítač s vlastním designem. Ten nesl jméno Turbo PC a záhy se stal obrovským komerčním úspěchem. Reklama v mnoha počítačových časopisech a cena cca 800 dolarů totiž měla za následek zisk ve výši 73 milionů dolarů.

I díky nim tak po přejmenování na Dell Computer Corporation mohla v roce 1988 expandovat do Irska. Následně nabídla své akcie široké veřejnosti a hodnota společnosti výrazně vzrostla. Vzestupné tendence pokračovaly i nadále a o čtyři roky později už podle žebříčku časopisu Fortune patřila mezi 500 největších společností světa.

Důležitým krokem pak bylo zahájení internetového prodeje počítačů v roce 1996, a jelikož Dell portfolio svých produktů neustále rozšiřoval, postupně k nim přibyly i televizory, handheldy, MP3 přehrávače a tiskárny. Expanze i mimo počítačový trh se projevila i ve změně názvu, který se zkrátil na současné Dell, Inc..

V roce 2006 Dell koupil společnost Alienware a získal tak snadnější přístup k některým komponentům jako mikroprocesory společnosti AMD. Alienware ale nebyl do společnosti integrován a funguje nadále odděleně.

Produktové řady

Jelikož Dell vyrábí produkty pro široké spektrum odběratelů, nabízí rovnou několik modelových řad počítačů. Na obchodní zákazníky cílí především série kancelářských počítačů OptiPlex a n Series, z notebooků to pak jsou především řady Vostro, Latitude a Precision.

Naopak pro domácnosti jsou určeny počítače a notebooky Inspiron, Studio a XPS. Vysoce výkonné řady se pak skrývají pod názvy Alienware a Adamo.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy