Dell

12. 1. 2012 4:13
Dell, Inc. je americká nadnárodní společnost podnikající v oblasti informačních technologií, která vyvíjí a prodává počítače, případně produkty a služby s nimi přímo související.
Dell
Dell | Foto: UBERGIZMO.COM

Dell, Inc. je americká nadnárodní společnost podnikající v oblasti informačních technologií, která vyvíjí a prodává počítače, případně produkty a služby s nimi přímo související. V současnosti patří k vůbec největším firmám v oboru na světě a v žebříčku největších amerických podniků dle časopisu Fortune se nachází na 41. pozici.

Firma sídlí ve městě Rock Round ve státě Texas. Celosvětově zaměstnává více než sto tisíc lidí a v roce 2011 operovala s obratem kolem 61 miliard dolarů. Z toho bylo čistého zisku něco přes 2,5 miliardy.

Historie

Společnost v roce 1984 během svých studií na Texaské univerzitě v Austinu založil Michael Dell. Původně se jmenovala PCs Limited a zabývala se sestavováním a následným prodejem počítačů typu IBM PC kompatibilní. Myšlenka Michaela Della prodávat zákazníkům přístroje udělané "na míru" zákazníkovi byla svým způsobem převratná. Ten pak kvůli firmě nakonec ukončil studium a zčásti i díky finanční podpoře své rodiny se začal naplno věnovat podnikání.

Už o rok později vznikl první počítač s vlastním designem. Ten nesl jméno Turbo PC a záhy se stal obrovským komerčním úspěchem. Reklama v mnoha počítačových časopisech a cena cca 800 dolarů totiž měla za následek zisk ve výši 73 milionů dolarů.

I díky nim tak po přejmenování na Dell Computer Corporation mohla v roce 1988 expandovat do Irska. Následně nabídla své akcie široké veřejnosti a hodnota společnosti výrazně vzrostla. Vzestupné tendence pokračovaly i nadále a o čtyři roky později už podle žebříčku časopisu Fortune patřila mezi 500 největších společností světa.

Důležitým krokem pak bylo zahájení internetového prodeje počítačů v roce 1996, a jelikož Dell portfolio svých produktů neustále rozšiřoval, postupně k nim přibyly i televizory, handheldy, MP3 přehrávače a tiskárny. Expanze i mimo počítačový trh se projevila i ve změně názvu, který se zkrátil na současné Dell, Inc..

V roce 2006 Dell koupil společnost Alienware a získal tak snadnější přístup k některým komponentům jako mikroprocesory společnosti AMD. Alienware ale nebyl do společnosti integrován a funguje nadále odděleně.

Produktové řady

Jelikož Dell vyrábí produkty pro široké spektrum odběratelů, nabízí rovnou několik modelových řad počítačů. Na obchodní zákazníky cílí především série kancelářských počítačů OptiPlex a n Series, z notebooků to pak jsou především řady Vostro, Latitude a Precision.

Naopak pro domácnosti jsou určeny počítače a notebooky Inspiron, Studio a XPS. Vysoce výkonné řady se pak skrývají pod názvy Alienware a Adamo.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy