Fotbalisté Portugalska

Aktualizováno 3. 2. 2012 15:32
Profil fotbalového reprezentačního týmu Portugalska.
Fotbalisté Portugalska
Fotbalisté Portugalska | Foto: Reuters

Portugalsko je jedním z předních reprezentačních výběrů, který se pravidelně účastní světových a evropských šampionátů.

Portugalská fotbalová asociace vznikla v roce 1914 a o pět let později nastoupil národní tým k prvnímu zápasu. Dosavadním největším úspěchem Portugalců je světový bronz z roku 1966, kdy se turnaj hrál v Anglii. V roce 2006 k němu portugalský výběr přidal čtvrté místo z Německa. Na evropských šampionátech získalo Portugalsko stříbro v roce 2004.

Na evropský šampionát v roce 2012 se tým kolem Cristiana Ronalda dostal až díky baráži, ve které porazil Bosnu a Hercegovinu celkovým skóre 6:2. Zeleno-červeno-bílý tým bude nastupovat v základní skupině B mistrovství spolu s Německem, Nizozemskem a svým soupeřem z kvalifikace Dánskem.

Největší hvězdou portugalského fotbalu posledních let je útočník Realu Madrid Cristiano Ronaldo. Doplňuje ho například Nani z Manchesteru United, Nuno Gomés z Bragy, Hélder Postiga z Realu Zaragoza, jeho spoluhráči z Bílého baletu Pepe, Ricardo Carvalho a Fábio Coentrão, José Bosingwa z Chelsea či brankář Eduardo z Benficy Lisabon. Z historie jsou nejznámějšími hráči Portugalska Eusébio, Hilário, Luis Figo (nejvíce startů v národním týmu - 127), Rui Costa, João Pinto, Fernando Couto, Pauleta (nejlepší střelec reprezentace - 47 gólů), Simão nebo Vitor Baia. Současným trenérem je Paulo Bento, dřívějšími kouči národními týmu byli např. Luiz Felipe Scolari či António Oliveira. Trenérem portugalské národnosti je také José Mourinho, v roce 2012 trenér Realu Madrid, který však národní tým nikdy nevedl.

Nejslavnějšími portugalskými týmy jsou Benfica Lisabon, Sporting Lisabon, FC Porto a Boavista Porto. Zdejší ligou prošlo také několik českých hráčů, mezi jinými Karel Poborský (Benfica Lisabon) nebo Pavel Horváth (Sporting Lisabon).

V žebříčku FIFA z února 2012 patří Portugalcům sedmá pozice.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy