Krajské volby 2012 - ČSSD v Libereckém kraji

Aktualizováno 17. 10. 2012 19:50
Do čela sociální demokracie v Libereckém kraji byla zvolena Lenka Kadlecová, která tak vystřídá předchozího lídra Stanislava Eichlera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Volby do zastupitelstev českých krajů konané v roce 2012 skončily. ČSSD v Libereckém kraji nevyšla vítězně, přestože v devíti krajích se jí opět dařilo. Skončila až na čtvrtém místě s 13 % hlasů a 7 mandáty (Zdeněk Bursa, Radek Cikl, Lenka Kadlecová, Pavel Petráček, Vít Příkaský, Martin Sepp, Romana Žatecká).

V Libereckém kraji získalo největší počet hlasů a tím pádem i mandátů uskupení Starostové pro Liberecký kraj, což je jediný případ, kdy se zadařilo jiné než některé z poslaneckých či exposlaneckých stran. Jejich zisk činí 22,2 % a 13 křesel. Na druhém místě skončila KSČM s 18 % (10 křesel), na třetím Strana zelených a Změna pro Liberecký kraj s 16,85 % (10 křesel). Do zastupitelstva se ještě dostala ODS s 9,3 % (5 křesel).

Volební účast byla 38,55 %.

V Libereckém kraji se během listopadu 2011 objevilo obvinění několika členů ČSSD, a to zejména ze strany krajského zastupitele Martina Půty a ze sdružení Starostové pro Liberecký kraj. Obvinění se týkalo údajně nezákonného pobírání odměn pro členy dozorčí rady v Krajské nemocnici Liberec, které se týkalo několika politiků. Zastupitelé z řad ČSSD na sebe upoutali pozornost také během schvalování trasy čtyřproudé silnice R35. Před volbami se sociální demokraté stavěli proti severní variantě silnice, nakonec se ovšem k návrhu přiklonili a došlo k jeho přijetí.

Do čela sociální demokracie v Libereckém kraji byla zvolena Lenka Kadlecová, která tak střídá předchozího lídra Stanislava Eichlera, i když už nejspíš ne v pozici hejtmanky. Na druhém místě se objevilo jméno krajního radního pro sociální věci Pavel Petráček, následuje Romana Žatecká z České Lípy. Pod čtyřkou bude vystupovat hejtmanův náměstek pro školství Radek Cikl a první pětici uzavírá radní pro dopravu Martin Sepp.

Volby proběhly 12. a 13. října roku 2012.

V posledních krajských volbách roku 2008 získala ČSSD v Libereckém kraji nejvíce mandátů ze všech zúčastněných stran. Celkem 15 zastupitelů tak sociální demokracii vyšvihlo do čela kraje, kterému vládne prostřednictvím menšinové vlády se stranou SOS, kdy ČSSD i SOS spoléhají na podporu komunistů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy