Kim Čong-il

Aktualizováno 5. 2. 2012 11:43
Kim Čong-il byl totalitní vůdce Korejské lidově demokratické republiky a syn jejího věčného, mrtvého prezidenta Kim Ir-sena.
Kim Čong-il
Kim Čong-il | Foto: Reuters

Kim Čong-il byl totalitním vůdcem komunistické Korejské lidově demokratické republiky (KLDR). Přesto však nezastával post, který by mu tuto vůdčí pozici jednoznačně a hlavně oficiálně uděloval. Oficiální reprezentací severokorejského státu je totiž předseda Prezidia Nejvyššího lidového shromáždění. Podle severokorejské ústavy je prezidentem státu navždy již zemřelý Kim Ir-sen.

Kim Čong-il však zastával všechny funkce klíčové pro řízení země: byl předsedou Výboru národní obrany KLDR, nejvyšším velitelem Korejské lidové armády a generálním tajemníkem Ústředního výboru Korejské strany práce.

Tyto posty, udělující mu mimo jiné pravomoci nejvyššího velitele třetí největší armády světa (více než milión příslušníků), převzal po svém předchůdci a otci Kim Ir-senovi. Ten byl u moci od založení KLDR v roce 1949 až do své smrti v roce 1994.

Během éry své vlády se Kim Čong-il nikterak neodchýlil od totalitního kurzu, který byl v Severní Koreji od počátku nastolen. Země nadále patří mezi takzvané "komunistické rezervace", kam se počítá ještě Kuba a nachází se prakticky v politické a ekonomické izolaci.

Za jeho vlády došlo k hlubokému propadu severokorejského hospodářství. Jeho pokles začal po období relativní prosperity a pokračující industrializace v 70. letech. V letech 90. ekonomickou situaci země navíc zkomplikovala sucha a povodně.

Doktrína Čučche, syntéza maoismu, stalinismu a neofunkcionalismu, jíž uvedl v život Kim Ir-sen a jeho syn se jí snažil zavést do praxe, hlásala nezávislost lidu na okolních zemích. Nakonec to byla právě ona, kdo tento lid přivedl k naprosté závislosti na zahraniční humanitární pomoci.

Přes svoji ekonomickou neduživost budí KLDR ve světě znepokojení kvůli pokračujícímu jadernému programu a vývoji raket s dlouhým doletem. Korejský poloostrov je potenciálním ohniskem velkého válečného konfliktu, protože obě Koreje jsou de facto stále ve válečném stavu a je pouze dodržováno křehké příměří. Každý rok přitom dochází k menším konfliktům a přestřelkám.

V roce 2003 odstoupila KLDR od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a v letech 2006 a 2009 provedla jaderné zkoušky. Práce na jaderném programu a balistických raketách zůstávají korejskou vyjednávací pákou podobně, jako na straně světového společenství v čele s USA hospodářská pomoc a uvolnění sankcí.

Kim Čong-il je považován za jednoho z nejhorších diktátorů, jehož tvrdou rukou byla řízena státní propaganda, potenciální elity země převychovávaly pracovní tábory, jenž si nic nezadaly se Stalinovými gulagy a dětem, jakožto i celé dospělé populaci, byly vymývány mozky na všech úrovních veřejného života. Severokorejci v podstatě nemají žádný přístup k necenzurovaným informacím o vnějším světě.

Podle sovětské dokumentace, která vzhledem k volnému zacházení s daty a historickými fakty severokorejskou propagandou může být považována za hodnověrnější, se Kim Čong-il narodil 16. února 1941 v ruském vojenském táboře blízko vesnice Vjatskoje u Chabarovsku.

V Korejské straně práce, která je obdobou komunistické strany, zastával nejprve pozice v oddělení propagandy. Později dělal osobního tajemníka svému otci. Ten jej jako svého budoucího nástupce představil již v roce 1980. Zemřel 17. prosince 2011 pravděpodobně na kardivaskulární komplikace.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy