Kim Čong-il

Aktualizováno 5. 2. 2012 11:43
Kim Čong-il byl totalitní vůdce Korejské lidově demokratické republiky a syn jejího věčného, mrtvého prezidenta Kim Ir-sena.
Kim Čong-il
Kim Čong-il | Foto: Reuters

Kim Čong-il byl totalitním vůdcem komunistické Korejské lidově demokratické republiky (KLDR). Přesto však nezastával post, který by mu tuto vůdčí pozici jednoznačně a hlavně oficiálně uděloval. Oficiální reprezentací severokorejského státu je totiž předseda Prezidia Nejvyššího lidového shromáždění. Podle severokorejské ústavy je prezidentem státu navždy již zemřelý Kim Ir-sen.

Kim Čong-il však zastával všechny funkce klíčové pro řízení země: byl předsedou Výboru národní obrany KLDR, nejvyšším velitelem Korejské lidové armády a generálním tajemníkem Ústředního výboru Korejské strany práce.

Tyto posty, udělující mu mimo jiné pravomoci nejvyššího velitele třetí největší armády světa (více než milión příslušníků), převzal po svém předchůdci a otci Kim Ir-senovi. Ten byl u moci od založení KLDR v roce 1949 až do své smrti v roce 1994.

Během éry své vlády se Kim Čong-il nikterak neodchýlil od totalitního kurzu, který byl v Severní Koreji od počátku nastolen. Země nadále patří mezi takzvané "komunistické rezervace", kam se počítá ještě Kuba a nachází se prakticky v politické a ekonomické izolaci.

Za jeho vlády došlo k hlubokému propadu severokorejského hospodářství. Jeho pokles začal po období relativní prosperity a pokračující industrializace v 70. letech. V letech 90. ekonomickou situaci země navíc zkomplikovala sucha a povodně.

Doktrína Čučche, syntéza maoismu, stalinismu a neofunkcionalismu, jíž uvedl v život Kim Ir-sen a jeho syn se jí snažil zavést do praxe, hlásala nezávislost lidu na okolních zemích. Nakonec to byla právě ona, kdo tento lid přivedl k naprosté závislosti na zahraniční humanitární pomoci.

Přes svoji ekonomickou neduživost budí KLDR ve světě znepokojení kvůli pokračujícímu jadernému programu a vývoji raket s dlouhým doletem. Korejský poloostrov je potenciálním ohniskem velkého válečného konfliktu, protože obě Koreje jsou de facto stále ve válečném stavu a je pouze dodržováno křehké příměří. Každý rok přitom dochází k menším konfliktům a přestřelkám.

V roce 2003 odstoupila KLDR od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a v letech 2006 a 2009 provedla jaderné zkoušky. Práce na jaderném programu a balistických raketách zůstávají korejskou vyjednávací pákou podobně, jako na straně světového společenství v čele s USA hospodářská pomoc a uvolnění sankcí.

Kim Čong-il je považován za jednoho z nejhorších diktátorů, jehož tvrdou rukou byla řízena státní propaganda, potenciální elity země převychovávaly pracovní tábory, jenž si nic nezadaly se Stalinovými gulagy a dětem, jakožto i celé dospělé populaci, byly vymývány mozky na všech úrovních veřejného života. Severokorejci v podstatě nemají žádný přístup k necenzurovaným informacím o vnějším světě.

Podle sovětské dokumentace, která vzhledem k volnému zacházení s daty a historickými fakty severokorejskou propagandou může být považována za hodnověrnější, se Kim Čong-il narodil 16. února 1941 v ruském vojenském táboře blízko vesnice Vjatskoje u Chabarovsku.

V Korejské straně práce, která je obdobou komunistické strany, zastával nejprve pozice v oddělení propagandy. Později dělal osobního tajemníka svému otci. Ten jej jako svého budoucího nástupce představil již v roce 1980. Zemřel 17. prosince 2011 pravděpodobně na kardivaskulární komplikace.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy