Paulo Coelho

5. 10. 2011 13:15
Knihy brazilského spisovatele Paula Coelha byly vydány ve 168 zemích a přeloženy do 73 jazyků. K jeho nejslavnějším dílům patří romány Alchymista a Mágův deník.
Paulo Coelho.
Paulo Coelho. | Foto: Reuters

Knihy brazilského spisovatele Paula Coelha byly vydány ve 168 zemích a přeloženy do 73 jazyků. K jeho nejslavnějším dílům patří romány Alchymista (asi nejprodávanější brazilská kniha vůbec) a Mágův deník.

Na podzim se čtenáři v Čechách dočkají Coelhova nejnovějšího titulu Alef, který v Brazílii vyšel 28. července 2010. Román vypráví o "pouti do Jeruzaléma", při níž se hlavní hrdina čtyři měsíce přemisťuje v čase a prostoru, ale do Jeruzaléma nemíří. To nejdůležitější ho nakonec potká při přejezdu Transsibiřskou magistrálou.

Od roku 2002 je Paolo Coelho členem Brazilské literární akademie.

V Česku, kde jeho knihy vydává nakladatelství Argo, patří k nejprodávanějším spisovatelům. Před tím, než se začal naplno věnovat literatuře působil Coelho mimo jiné jako dramatik a ředitel divadla, novinář a textař.

V roce 1996 byl jmenován poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami. Například ve Francii byl oceněn řádem Čestné legie a rytířem Řádu za literaturu a umění, kromě toho získal ještě mnoho dalších ocenění.

Paulo Coelho se narodil 24. srpna 1947 v brazilském Riu de Janeiru. Prošel si výchovou v jezuitských školách, nevyhnul se zkušenostem s drogami ani pobytu ve vězení. Působil také jako rockový textař - spolupracoval například s brazilskou legendou sedmdesátých a osmdesátých let Raulem Seixasem.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Územní členění Česka se částečně sjednotí, schválil to Senát

Územní členění České republiky se částečně sjednotí. Vesnice by už zpravidla neměly patřit do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Výjimky bude moci stanovit vyhláškou ministerstvo vnitra. Počítá s tím vládní návrh zákona o územním členění státu, který ve středu schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Výjimky by se měly týkat obcí z Turnovska, které nyní patří do tří okresů. V doprovodném usnesení to ministerstvu doporučily obě komory Parlamentu. Původní vládní návrh novely předpokládal, že působnost by na Turnovsku změnilo 16 z 37 obcí. Jejich starostové ale argumentovali tím, že změna by lidem výrazně zhoršila dostupnost úřadů.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Avast odmítá nařčení z prodeje dat svých klientů. Zvažuje další fungování divize Jumpshot

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi Jumpshot, která je následně prodává svým klientům. Rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Akcie Avastu tento týden kvůli obviněním ohledně prodeje osobních údajů prudce oslabily.

"Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace," uvedla firma v úterý na svém blogu. "Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí," dodala.

Na pražské burze ve středu opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy