Paulo Coelho

5. 10. 2011 13:15
Knihy brazilského spisovatele Paula Coelha byly vydány ve 168 zemích a přeloženy do 73 jazyků. K jeho nejslavnějším dílům patří romány Alchymista a Mágův deník.
Paulo Coelho.
Paulo Coelho. | Foto: Reuters

Knihy brazilského spisovatele Paula Coelha byly vydány ve 168 zemích a přeloženy do 73 jazyků. K jeho nejslavnějším dílům patří romány Alchymista (asi nejprodávanější brazilská kniha vůbec) a Mágův deník.

Na podzim se čtenáři v Čechách dočkají Coelhova nejnovějšího titulu Alef, který v Brazílii vyšel 28. července 2010. Román vypráví o "pouti do Jeruzaléma", při níž se hlavní hrdina čtyři měsíce přemisťuje v čase a prostoru, ale do Jeruzaléma nemíří. To nejdůležitější ho nakonec potká při přejezdu Transsibiřskou magistrálou.

Od roku 2002 je Paolo Coelho členem Brazilské literární akademie.

V Česku, kde jeho knihy vydává nakladatelství Argo, patří k nejprodávanějším spisovatelům. Před tím, než se začal naplno věnovat literatuře působil Coelho mimo jiné jako dramatik a ředitel divadla, novinář a textař.

V roce 1996 byl jmenován poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami. Například ve Francii byl oceněn řádem Čestné legie a rytířem Řádu za literaturu a umění, kromě toho získal ještě mnoho dalších ocenění.

Paulo Coelho se narodil 24. srpna 1947 v brazilském Riu de Janeiru. Prošel si výchovou v jezuitských školách, nevyhnul se zkušenostem s drogami ani pobytu ve vězení. Působil také jako rockový textař - spolupracoval například s brazilskou legendou sedmdesátých a osmdesátých let Raulem Seixasem.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Viceprezident Pence odmítl Sněmovně vydat dokumenty pro vyšetřování Trumpa

Viceprezident Mike Pence odmítl vyhovět žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů a vydat dokumenty, o které požádaly v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. S odvoláním na Penceova poradce Matthewa E. Morgana o tom informovala agentura AP. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.

V dopise zaslaném demokratickým kongresmanům Morgan označil vyšetřování za "samozvané". Podle agentury AP tak opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů. Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni "základní spravedlnosti".

před 10 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy