Přerov

22. 6. 2014 23:25
Město Přerov se rozkládá uprostřed Moravy po obou březích řeky Bečvy.
Zdroj: Wikimedia Commons, Tomas Kolarik
Zdroj: Wikimedia Commons, Tomas Kolarik | Foto:

Přerov je statutárním městem Olomouckého kraje s více téměř 40 tisíci obyvateli.

Historie:

První zmínka o Přerově pochází ze 12. století. Na královské město byl Přerov povýšen Přemyslem Otakarem II. v roce 1256. Přerov se na dlouhou dobu stal sídlem rodu Pernštejnů a Žerotínů a je nazýván také městem Blahoslavovým a Komenského, nejvýznačnějších osobností jednoty bratrské.

Základní údaje

Rozloha: 58,50 km²

Počet obyvatel: 44 824

Kraj: Olomoucký

Okres: Přerov

Primátor: Jiří Lajtoch (ČSSD)

PSČ: 750 00

V 16. století se totiž Přerov stal důležitým kulturním střediskem, sídlem biskupa jednoty bratrské a rovněž místem, kde působila významná bratrská škola. Roku 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, autor české gramatiky, předchůdce Jana Amose Komenského. Komenský pak v letech 1608 až 1611 na zdejší bratrské škole učil.

Po třicetileté válce (1618 až 1648) město zažilo úpadek. Prudký rozvoj města nastal po vybudování hlavní železniční trati z Vídně do Olomouce (1841) a později dále do Prahy a Bohumína.

Na konci druhé světové války bylo ve městě násilně potlačeno přerovské povstání proti nacistickým okupantům.

Během komunistického režimu se z Přerova stalo průmyslové centrum a počet obyvatel města se výrazně navýšil.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické centrum Přerova bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Jádro města se nachází okolo Horního náměstí, kde lze nalézt domy z 15. století. Poblíž se nachází Přerovský zámek, vybudovaný na místě původního hradu, a zbytky městských hradeb.

Foto: Aktuálně.cz

Na severu města v Předmostí byla objevena rozsáhlá archeologická naleziště, z nichž nejstarší obsahují cenné nálezy z dob lovců mamutů. Tomuto se věnuje i naučná vlastivědná Stezka lovců mamutů. 

Za kulturou lze v Přerově vyrazit například do Muzea Komenského, loutkového divadla Sokol, kina Hvězda nebo Galerie města Přerova.

Instituce v Přerově:

Okresní soud v Přerově se nachází ve Smetanově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Magistrát města Přerova tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Přerově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Olomoucký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Přerově kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.


 

Právě se děje

před 42 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy