Přerov

22. 6. 2014 23:25
Město Přerov se rozkládá uprostřed Moravy po obou březích řeky Bečvy.
Zdroj: Wikimedia Commons, Tomas Kolarik
Zdroj: Wikimedia Commons, Tomas Kolarik

Přerov je statutárním městem Olomouckého kraje s více téměř 40 tisíci obyvateli.

Historie:

První zmínka o Přerově pochází ze 12. století. Na královské město byl Přerov povýšen Přemyslem Otakarem II. v roce 1256. Přerov se na dlouhou dobu stal sídlem rodu Pernštejnů a Žerotínů a je nazýván také městem Blahoslavovým a Komenského, nejvýznačnějších osobností jednoty bratrské.

Základní údaje

Rozloha: 58,50 km²

Počet obyvatel: 44 824

Kraj: Olomoucký

Okres: Přerov

Primátor: Jiří Lajtoch (ČSSD)

PSČ: 750 00

V 16. století se totiž Přerov stal důležitým kulturním střediskem, sídlem biskupa jednoty bratrské a rovněž místem, kde působila významná bratrská škola. Roku 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, autor české gramatiky, předchůdce Jana Amose Komenského. Komenský pak v letech 1608 až 1611 na zdejší bratrské škole učil.

Po třicetileté válce (1618 až 1648) město zažilo úpadek. Prudký rozvoj města nastal po vybudování hlavní železniční trati z Vídně do Olomouce (1841) a později dále do Prahy a Bohumína.

Na konci druhé světové války bylo ve městě násilně potlačeno přerovské povstání proti nacistickým okupantům.

Během komunistického režimu se z Přerova stalo průmyslové centrum a počet obyvatel města se výrazně navýšil.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické centrum Přerova bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Jádro města se nachází okolo Horního náměstí, kde lze nalézt domy z 15. století. Poblíž se nachází Přerovský zámek, vybudovaný na místě původního hradu, a zbytky městských hradeb.

Foto: Aktuálně.cz

Na severu města v Předmostí byla objevena rozsáhlá archeologická naleziště, z nichž nejstarší obsahují cenné nálezy z dob lovců mamutů. Tomuto se věnuje i naučná vlastivědná Stezka lovců mamutů. 

Za kulturou lze v Přerově vyrazit například do Muzea Komenského, loutkového divadla Sokol, kina Hvězda nebo Galerie města Přerova.

Instituce v Přerově:

Okresní soud v Přerově se nachází ve Smetanově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Magistrát města Přerova tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Přerově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Olomoucký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Přerově kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy