Přerov

22. 6. 2014 23:25
Město Přerov se rozkládá uprostřed Moravy po obou březích řeky Bečvy.
Zdroj: Wikimedia Commons, Tomas Kolarik
Zdroj: Wikimedia Commons, Tomas Kolarik | Foto:

Přerov je statutárním městem Olomouckého kraje s více téměř 40 tisíci obyvateli.

Historie:

První zmínka o Přerově pochází ze 12. století. Na královské město byl Přerov povýšen Přemyslem Otakarem II. v roce 1256. Přerov se na dlouhou dobu stal sídlem rodu Pernštejnů a Žerotínů a je nazýván také městem Blahoslavovým a Komenského, nejvýznačnějších osobností jednoty bratrské.

Základní údaje

Rozloha: 58,50 km²

Počet obyvatel: 44 824

Kraj: Olomoucký

Okres: Přerov

Primátor: Jiří Lajtoch (ČSSD)

PSČ: 750 00

V 16. století se totiž Přerov stal důležitým kulturním střediskem, sídlem biskupa jednoty bratrské a rovněž místem, kde působila významná bratrská škola. Roku 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, autor české gramatiky, předchůdce Jana Amose Komenského. Komenský pak v letech 1608 až 1611 na zdejší bratrské škole učil.

Po třicetileté válce (1618 až 1648) město zažilo úpadek. Prudký rozvoj města nastal po vybudování hlavní železniční trati z Vídně do Olomouce (1841) a později dále do Prahy a Bohumína.

Na konci druhé světové války bylo ve městě násilně potlačeno přerovské povstání proti nacistickým okupantům.

Během komunistického režimu se z Přerova stalo průmyslové centrum a počet obyvatel města se výrazně navýšil.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Historické centrum Přerova bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Jádro města se nachází okolo Horního náměstí, kde lze nalézt domy z 15. století. Poblíž se nachází Přerovský zámek, vybudovaný na místě původního hradu, a zbytky městských hradeb.

Foto: Aktuálně.cz

Na severu města v Předmostí byla objevena rozsáhlá archeologická naleziště, z nichž nejstarší obsahují cenné nálezy z dob lovců mamutů. Tomuto se věnuje i naučná vlastivědná Stezka lovců mamutů. 

Za kulturou lze v Přerově vyrazit například do Muzea Komenského, loutkového divadla Sokol, kina Hvězda nebo Galerie města Přerova.

Instituce v Přerově:

Okresní soud v Přerově se nachází ve Smetanově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Magistrát města Přerova tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Přerově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Olomoucký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Přerově kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy