Kuřim

22. 5. 2015 23:18
Kuřim je město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Dezidor

Kuřim leží v Bobravské vrchovině na okraji přírodního parku Baba. Městem protékají dva potoky - Kuřimka a Luční potok.

Historie:

První písemná zmínka o Kuřimi se nachází v zakládací listině kostela sv. Máří Magdalény vydané českým králem a moravským markrabětem Přemyslem Otakarem I.

Základní údaje

Rozloha: 17,37 km²

Počet obyvatel: 10 971

Kraj: Jihomoravský

Okres: Brno-venkov

Starosta: Drago Sukalovský

PSČ: 664 34

Kuřim během své středověké existence vystřídala mnoho pánů (Milota z Křižanova, páni z Boskovic, Nekšové z Landeka), poté byla prodána městu Brnu. Osada Kuřim byla na městečko povýšená až v roce 1570. Hospodářský rozvoj, který zaživala od konce 16. století, přerušila až třicetiletá válka (1618 až 1648), která Kuřim velmi negativně zasáhla. V roce 1645 Kuřim zpustošili Švédové, kteří vypálili statek, pivovar, dva dvory se všemi hospodářskými budovami, zámek  i faru. Kuřim však i přes tento útlak pomáhala Brnu při jeho obléhání.

Další válečné útrapy postihly Kuřim v roce 1742, kdy tudy prošlo pruské vojsko. Roku 1785 došlo k povýšení Kuřimi na městys. V letech 1805 a 1809 prošlo Kuřimí Napoleonovo vojsko, které se zde usídlilo a kuřimští se museli starat o vojáky i jejich koně. V 19. století byla Kuřim sužována častými epidemiemi (cholera, mor) a také požáry, které zničily téměř celou obec. Pro hospodářský rozvoj města se stala klíčovou výstavba železniční trati Brno-Kuřim-Tišnov, jejíž provoz byl zahájen v roce 1885. V roce 1911 projel první vlak na trati Kuřim-Veverská Bítýška.

Do první světové války narukovalo 298 kuřimských mužů, z nichž 50 padlo. Ke vzniku Československé republiky se 30. října konal v Kuřimi na počest vyhlášení samostatnosti tábor lidu. Během druhé světové války byla Kuřim několikrát bombardována. Ihned po osvobození započali obyvatelé s její obnovou.

Roku 1964 se Kuřim stala městem, do té doby byla městysem.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Hugo

K památkám v Kuřimi patří kostel sv. Maří Magdaleny, socha sv. Floriána, vodní kaple sv. Jana na Kuřimské hoře a také zámek. Zámek je chráněn jako kulturní památka české republiky. Nedaleko města se nachází rozhledna na Babím lomě. Při dobré viditelnosti je odtud možné shlédnout až třetinu jižní Moravy a část Rakouska. Kdo má mimořádné štěstí, může zahlédnout i 200 km vzdálené vrcholky Alp. Kuřim je atraktivní i svou polohou, snadno dostupné jsou turisticky zajímavé oblasti Moravského krasu s řadou nádherných krápníkových jeskyní, zámky v Lysicích a Rájci-Jestřebí, hrad Pernštejn, město Brno nebo Brněnská přehrada s hradem Veveří. Kuřim nabízí také mnoho tras pro pěší turistiku a cyklostezky.

Od roku 2013 se na konci léta v Kuřimi koná hudební festival HANDec FEST. Kapely hrají na nádvoří zámku, který celoročně poskytuje prostory pro mnoho kulturních akcí.

Instituce v Kuřimi:

Městský úřad Kuřim tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Kuřim patří do obvodu Okresního soudu Brno-venkov. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Kontaktní pracoviště Úřadu práce České republiky pro Kuřim se nachází v Brně - Trnité.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Nejsledovanějším YouTube klipem poslední dekády je Despacito, následuje Sheeranovo Shape of You a video od Wiz Khalify

Klip k tanečnímu hitu Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho se stal na platformě YouTube nejsledovanějším hudebním videem uplynulého desetiletí, celkem nasbíral 6,5 miliardy zhlédnutí. Úctyhodných 4,5 miliardy přehrání pak figuruje u klipu zpěváka Eda Sheerana natočeného k písni Shape of You. První trojici nejpopulárnějších videí pak uzavírá rapper Wiz Khalifa, jehož klip See You Again má na YouTube 4,3 miliardy zhlédnutí.

Top ten nejoblíbenějších klipů tvoří zejména starší hity, například píseň Uptown Funk Marka Ronsona a Bruna Marse z roku 2015. Tato skladba skončila v žebříčku na čtvrtém místě s počtem 3,7 miliardy zhlédnutí. V závěsu za ní figuruje hit Gangnam Style jihokorejského rappera PSY, který si celý svět podmanil už v roce 2012 a který do současnosti nasbíral 3,4 miliardy přehrání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy