Kuřim

22. 5. 2015 23:18
Kuřim je město v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Dezidor

Kuřim leží v Bobravské vrchovině na okraji přírodního parku Baba. Městem protékají dva potoky - Kuřimka a Luční potok.

Historie:

První písemná zmínka o Kuřimi se nachází v zakládací listině kostela sv. Máří Magdalény vydané českým králem a moravským markrabětem Přemyslem Otakarem I.

Základní údaje

Rozloha: 17,37 km²

Počet obyvatel: 10 971

Kraj: Jihomoravský

Okres: Brno-venkov

Starosta: Drago Sukalovský

PSČ: 664 34

Kuřim během své středověké existence vystřídala mnoho pánů (Milota z Křižanova, páni z Boskovic, Nekšové z Landeka), poté byla prodána městu Brnu. Osada Kuřim byla na městečko povýšená až v roce 1570. Hospodářský rozvoj, který zaživala od konce 16. století, přerušila až třicetiletá válka (1618 až 1648), která Kuřim velmi negativně zasáhla. V roce 1645 Kuřim zpustošili Švédové, kteří vypálili statek, pivovar, dva dvory se všemi hospodářskými budovami, zámek  i faru. Kuřim však i přes tento útlak pomáhala Brnu při jeho obléhání.

Další válečné útrapy postihly Kuřim v roce 1742, kdy tudy prošlo pruské vojsko. Roku 1785 došlo k povýšení Kuřimi na městys. V letech 1805 a 1809 prošlo Kuřimí Napoleonovo vojsko, které se zde usídlilo a kuřimští se museli starat o vojáky i jejich koně. V 19. století byla Kuřim sužována častými epidemiemi (cholera, mor) a také požáry, které zničily téměř celou obec. Pro hospodářský rozvoj města se stala klíčovou výstavba železniční trati Brno-Kuřim-Tišnov, jejíž provoz byl zahájen v roce 1885. V roce 1911 projel první vlak na trati Kuřim-Veverská Bítýška.

Do první světové války narukovalo 298 kuřimských mužů, z nichž 50 padlo. Ke vzniku Československé republiky se 30. října konal v Kuřimi na počest vyhlášení samostatnosti tábor lidu. Během druhé světové války byla Kuřim několikrát bombardována. Ihned po osvobození započali obyvatelé s její obnovou.

Roku 1964 se Kuřim stala městem, do té doby byla městysem.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Hugo

K památkám v Kuřimi patří kostel sv. Maří Magdaleny, socha sv. Floriána, vodní kaple sv. Jana na Kuřimské hoře a také zámek. Zámek je chráněn jako kulturní památka české republiky. Nedaleko města se nachází rozhledna na Babím lomě. Při dobré viditelnosti je odtud možné shlédnout až třetinu jižní Moravy a část Rakouska. Kdo má mimořádné štěstí, může zahlédnout i 200 km vzdálené vrcholky Alp. Kuřim je atraktivní i svou polohou, snadno dostupné jsou turisticky zajímavé oblasti Moravského krasu s řadou nádherných krápníkových jeskyní, zámky v Lysicích a Rájci-Jestřebí, hrad Pernštejn, město Brno nebo Brněnská přehrada s hradem Veveří. Kuřim nabízí také mnoho tras pro pěší turistiku a cyklostezky.

Od roku 2013 se na konci léta v Kuřimi koná hudební festival HANDec FEST. Kapely hrají na nádvoří zámku, který celoročně poskytuje prostory pro mnoho kulturních akcí.

Instituce v Kuřimi:

Městský úřad Kuřim tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Kuřim patří do obvodu Okresního soudu Brno-venkov. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Kontaktní pracoviště Úřadu práce České republiky pro Kuřim se nachází v Brně - Trnité.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy