Bordeaux

20. 1. 2016 13:18
Francouzské přístavní město Bordeaux je známé především díky výbornému vínu, které se zde vyrábí. Jelikož za to nejkvalitnější se považuje především to červené, vžilo se jméno města (bordó) do běžných životů také jako označení tmavě červené barvy.
Bordeaux, Francie
Bordeaux, Francie | Foto: Thinkstock

Bordeaux se nachází na jihozápadě Francie při ústí řeky Garonny do Atlantického oceánu. Díky této pozici je na jedné straně významným přístavním městem, na straně druhé se díky vynikajícímu klimatu honosí jednou z nejúrodnějších oblastí vinné révy. Historická část města byla v roce 2007 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Faktické údaje

Název: Bordeaux
Stát: Franice
Počet obyvatel: 241 300
Rozloha: 50 km²
Nadmořská výška: 1 - 42 m.n.m.
Hustota obyvatel: 4 888 obyv./km²
Náboženství: protestantské křesťanství
Telefonní předvolba: +335

Samotné město se rozpíná na obou březích řeky Garonny, levý břeh je centrem historické části a přístavu, pravý je plošší s bujnou vegetací. Právě řeku Garonnu lemují rozlehlé vinice až k jejímu širokému ústí s názvem Gironde. Ročně se zde vyprodukuje na 5,5 milionů hektolitrů vína, a to především odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. Výrobny vín se zde střídají s hospůdkami a restauracemi, kde si z jídelního lístku můžete vybrat například velmi vychvalované holubí a husí maso nebo mihule na červeném víně. Kromě toho se zde podávají také mořské plody, ústřice nebo sardinky grilované na olivovém oleji. Francouzská kuchyně nedá dopustit ani na dezerty, ochutnat musíte například dortíky canelé, které jsou křupavé na povrchu a máslové uvnitř. Zřejmě nebudete překvapeni, když zjistíte, že gastronomický zážitek můžete doplnit také péčí o tělo v podobě vinné terapie.

Historie

Minulost města Bordeax se začala psát ve 3. století př. n. l., kdy se zde nacházelo osídlení keltského kmene Biturges Vivisci s názvem Burdigala. V roce 60 př. n. l. město ovládli Římané a stalo se hlavním městem římské Akvitánie. Místo oplývalo nejen vínem, ale i olovem a cínem, a na počátku našeho letopočtu se těšilo velikému rozkvětu. V 5. století bylo několikrát napadeno a vypleněno a v 6. století se stalo sídlem arcibiskupství v rámci merovejského království. V 8. století město napadli Arabové a postupně také Vikingové a Baskové.

Dalšího plodného období se Bordeaux dočkalo ve 12. století za vlády francouzské královny Eleonory Akvitánské. Poté bylo období nezávislosti střídáno s připojením se k Francii, až v roce 1462 město získalo samosprávu. V roce 1653 ve vedení města stanul Ludvík XIV. a v následujících desetiletích Bordeaux získalo vše to, co jej zdobí dodnes – honosná náměstí, krásné paláce a široké ulice. V 19. století byl v Bordeaux například dokončen první kamenný most přes řeku Garonnu a město bylo napojeno na dvě železnice.

V průběhu obou světových válek se sem přesunula francouzská vláda. Za druhé světové války zde vznikla základna italského a německého ponorkového loďstva. I když bylo Bordeaux centrem válečného odporu, Němci k němu projevovali velkou náklonnost. Díky tomu nebyly v Bordeaux za války zničeny mosty ani přístav a město ani jinak nebylo válkou poškozeno. V 80. letech byla zrekonstruována část starého města a v roce 1994 vznikl nový plán rozvoje města, který zahrnoval například obnovu tramvajové dopravy nebo důraz na vinařskou turistiku.

Turistické zajímavosti

Katedrála v Bordeaux, Francie
Katedrála v Bordeaux, Francie | Foto: Thinkstock

Za nejznámější památku Bordeaux je považována katedrála Sv. Ondřeje, 80 metrů vysoká gotická budova postavená v 11. století na místě dřívější baziliky. V minulosti vznikly obavy, že by se katedrála vlivem otřesů zvonů mohla zbortit, proto byla zvonice postavena 15 metrů od katedrály. Je na ní vyhlídka odhalující krásy města. Jde údajně o úplně první kostel zasvěcený svatému Ondřeji, nacházející se na poutní cestě do španělského Santiaga de Compostela. Jedná se o vskutku rozlehlou památku, svou velikostí konkurující například francouzskému chrámu Notre Dame.

Za návštěvu stojí také náměstí Place de la Bourse, jenž bylo vystavěno v 18. století králem Ludvíkem XV. Uprostřed náměstí najdete fontánu Tří grácií a kousek odtud také zajímavost zvanou mlhoviště Miroir d´Eau (vodí zrcadlo). Jedná se o mlhový opar, který je vypouštěn především v letních měsících, a slouží k osvěžení kolemjdoucích. Kousek od katedrály stojí také budova divadla Grand Théatre z poloviny 18. století. Jde o jednu z nejkrásnějších neoklasicistních budov v Bordeaux. Navštivte také městský park Jardin Public nebo nábřeží řeky Garonne, přes kterou vede most Pont de Pierre z 18. století.  Na břehu jezera vás jistě do oka uhodí představitel moderní architektury, Kongresový palác v elegantní bílé s prosklenými stěnami.

Počasí

Bordeaux má oceánské klima s teplými léty a mírnými zimami. V létě zde vydatně prší, proto byste měli být vždy vybaveni deštníkem. V zimě se zde teplota pohybuje okolo 7 stupňů a se sněhem se zde potkáte zhruba tak jednou za tři roky. Průměrné letní teploty stoupají ke 20 stupňům a vzduch je ochlazován častými srážkami.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, v karanténě je i Dominik Duka

Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. Uvedla to dnes večer Česká televize. V domácí karanténě je proto arcibiskup Dominik Duka i další biskupové. Herbst je v nemocnici podle webu České biskupské konference od pátku. Hospitalizován byl v Nemocnici pod Petřínem na jednotce intenzivní péče. Diagnostikován mu měl být plicní nález a problémy se srdcem, uvedl web. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy