Rodičovský příspěvek a změny od roku 2012

8. 1. 2012 7:00
Rodičovský příspěvek změny 2012.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aktuálnější informace najdete v nové wiki Rodičovský příspěvek 2014

Součástí sociální reformy od 1. ledna 2012 jsou také změny v rodičovském příspěvku.

Tříletá varianta rodičovského příspěvku klesne až o téměř 16 tisíc korun.

Na rodiny ale čekají i příjemnější novinky - zjednoduší se pravidla pro čerpání této dávky, takže se pro některé lidi stane dostupnější než nyní.

Nevýhody i výhody nového systému se automaticky dotknou jen lidí, kteří začnou rodičovský příspěvek čerpat po 1. lednu 2012.

Stávající příjemci, kteří jej začali čerpat dříve, si budou moci vybrat:

Pokud se výslovně rozhodnou pro nový systém, mohou na něm vydělat hlavně rodiče, kteří se chtějí brzy vrátit do práce nebo mít rychle dalšího potomka.

Pro lidi, kteří o změnu nepožádají, zůstane automaticky platit dosavadní systém, který je pro část rodičů výhodnější.

Co se od roku 2012 mění a komu se vyplatí přechod na nový systém? 

Už o rok dříve - od ledna 2011 - postihly rodičovský příspěvek také vládní škrty.

Tehdy výrazně klesl ve čtyřleté variantě, a to o pětinu až šestinu oproti dřívějšku. Současně se zkrátila i lhůta pro volbu tříleté varianty, a to z dosavadního 21. měsíce věku dítěte na 9. měsíc.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval bývalého brněnského politika Švachulu a další lidi v kauze podezření z korupce na radnici Brno-střed

Policie navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval bývalého brněnského politika Jiřího Švachulu (dříve ANO) a další obviněné v případu podezření z korupce na radnici Brno-střed. Upozornil na to dnes web Seznam Zprávy a státní zástupce Radek Mezlík informaci potvrdil Celkem jde o 11 lidí a dvě firmy.

Mezlík uvedl, že výše úplatků, které si skupina podle kriminalistů rozdělila, je dohromady asi 33 milionů korun. Ovlivněny byly podle policie zakázky v celkovém objemu asi za 328 milionů korun. Dotyční jsou obvinění z několika trestných činů, například z účasti na organizované skupině či z přijetí úplatku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy