Rodičovský příspěvek a změny od roku 2012

8. 1. 2012 7:00
Rodičovský příspěvek změny 2012.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aktuálnější informace najdete v nové wiki Rodičovský příspěvek 2014

Součástí sociální reformy od 1. ledna 2012 jsou také změny v rodičovském příspěvku.

Tříletá varianta rodičovského příspěvku klesne až o téměř 16 tisíc korun.

Na rodiny ale čekají i příjemnější novinky - zjednoduší se pravidla pro čerpání této dávky, takže se pro některé lidi stane dostupnější než nyní.

Nevýhody i výhody nového systému se automaticky dotknou jen lidí, kteří začnou rodičovský příspěvek čerpat po 1. lednu 2012.

Stávající příjemci, kteří jej začali čerpat dříve, si budou moci vybrat:

Pokud se výslovně rozhodnou pro nový systém, mohou na něm vydělat hlavně rodiče, kteří se chtějí brzy vrátit do práce nebo mít rychle dalšího potomka.

Pro lidi, kteří o změnu nepožádají, zůstane automaticky platit dosavadní systém, který je pro část rodičů výhodnější.

Co se od roku 2012 mění a komu se vyplatí přechod na nový systém? 

Už o rok dříve - od ledna 2011 - postihly rodičovský příspěvek také vládní škrty.

Tehdy výrazně klesl ve čtyřleté variantě, a to o pětinu až šestinu oproti dřívějšku. Současně se zkrátila i lhůta pro volbu tříleté varianty, a to z dosavadního 21. měsíce věku dítěte na 9. měsíc.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy