Rodičovský příspěvek a změny od roku 2012

8. 1. 2012 7:00
Rodičovský příspěvek změny 2012.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aktuálnější informace najdete v nové wiki Rodičovský příspěvek 2014

Součástí sociální reformy od 1. ledna 2012 jsou také změny v rodičovském příspěvku.

Tříletá varianta rodičovského příspěvku klesne až o téměř 16 tisíc korun.

Na rodiny ale čekají i příjemnější novinky - zjednoduší se pravidla pro čerpání této dávky, takže se pro některé lidi stane dostupnější než nyní.

Nevýhody i výhody nového systému se automaticky dotknou jen lidí, kteří začnou rodičovský příspěvek čerpat po 1. lednu 2012.

Stávající příjemci, kteří jej začali čerpat dříve, si budou moci vybrat:

Pokud se výslovně rozhodnou pro nový systém, mohou na něm vydělat hlavně rodiče, kteří se chtějí brzy vrátit do práce nebo mít rychle dalšího potomka.

Pro lidi, kteří o změnu nepožádají, zůstane automaticky platit dosavadní systém, který je pro část rodičů výhodnější.

Co se od roku 2012 mění a komu se vyplatí přechod na nový systém? 

Už o rok dříve - od ledna 2011 - postihly rodičovský příspěvek také vládní škrty.

Tehdy výrazně klesl ve čtyřleté variantě, a to o pětinu až šestinu oproti dřívějšku. Současně se zkrátila i lhůta pro volbu tříleté varianty, a to z dosavadního 21. měsíce věku dítěte na 9. měsíc.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Poslance Volného si kvůli příspěvku na Facebooku předvolá policie

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, si policie předvolá k podání vysvětlení kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu. V něm stojí, že se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu, což je experimentální lék proti covidu. Součástí spiknutí má být podle jeho příspěvku vražda několika pacientů. Policejní mluvčí Kateřina Rendlová serveru Seznam Zprávy sdělila, že se Volný mohl podle policie dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

"Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal Volný do příspěvku na Facebooku.

Policie na Twitteru v úterý uvedla, že si pisatele předvolává k podání vysvětlení. "Kdo se hodnověrným způsobem dozví, že někdo připravuje některý z vyjmenovaných trestných činů, včetně vraždy, a tento čin nepřekazí nebo neoznámí, může se sám dopustit trestného činu. Pokud tyto informace nemá a pouze je šíří, platí totéž. Pisatele předvoláváme k podání vysvětlení," uvedla policie. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy