reklama
 
 

Daňový bonus na dítě

Aktualizováno 1. 2. 2018 0:00
Pokud je nárok na slevu na dítě vyšší než původně vypočtená daňová povinnost, stane se vzniklý rozdíl daňovým bonusem.

Zatímco běžné slevy (na poplatníka, manželku, studenta či zdravotně postiženého) si můžete odečíst od daně jen do výše vypočtené daňové povinnosti, u "slevy na dítě" lze využít i daňový bonus.

Pokud se po odečtení slevy z vaší daňové povinnosti dostanete "do minusu" (nárok na daňové zvýhodnění je vyšší než původně vypočtená daňová povinnost), stane se vzniklý rozdíl takzvaným daňovým bonusem. Díky tomu nejenže státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco získáte.

Maximálně můžete dostat 60 300 korun, minimálně stovku (vychází-li vám bonus nižší než 100 korun, nedostanete nic).

Daňový bonus však může uplatnit jen ten, kdo si za rok 2017 vydělal více než 66 000 ročně. Tato částka oproti předchozímu roku stoupla v souvislosti se zvýšením minimální mzdy. Do limitu se počítají pouze příjmy ze zaměstnání, podnikání, pronájmu nebo z kapitálového majetku. Na bonus tedy nemají nárok třeba dlouhodobě nezaměstnaní (bez jiných příjmů).

Omezení daňového bonusu

Limit pro příjmy za rok 2018 se pak zvyšuje na 73 200 korun. Současně se omezí okruh příjmů, které se do tohoto limitu počítají. Nově půjde jen o výdělky ze zaměstnání nebo podnikání, už nikoliv o příjmy z nájmu nebo kapitálového majetku. Ministerstvo financí tak chce omezit jejich umělé navyšování - hlavně díky fiktivnímu nájmu se totiž k bonusu dostává více lidí. 

1. 1. 2016 0:00

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama