Libor Michálek

24. 10. 2012 20:02
Whistleblower a senátor za Prahu 2 Libor Michálek pracuje ve finančních oborech a několikrát upozornil na korupční jednání, mj. ve Státním fondu životního prostředí.
Libor Michálek
Libor Michálek | Foto: Ludvík Hradilek

Libor Michálek je od podzimu 2012 senátorem za volební obvod č. 26, tj. za Prahu 2. Kandidoval jako nestraník podporovaný trojicí stran - Česká pirátská strana, Strana zelených a KDU-ČSL. Do druhého kola postoupil se ziskem 24,31 % hlasů. Následně byl zvolen s převahou 74,39 % hlasů nad sociálnědemokratickým kandidátem Stanislavem Křečkem.

V roce 2010 upozornil na korupční jednání, vysloužil si tím pozornost i popularitu (a označení whistleblower). V té době pracoval jako ředitel Státního fondu životního prostředí, kam ho dosadil ministr životního prostředí Pavel Drobil na doporučení Pavla Knetiga. Už záhy po nástupu se setkal s tlakem v souvislosti s některými veřejnými soutěžemi a kvůli ukládání volných peněžních prostředků fondu v bankách. Na radu tehdejšího ministra vnitra Radka Johna začal pořizovat záznamy z jednání, které v prosinci předal polici. Následně přišel o místo na ministerstvu. Za své jednání byl oceněn Nadačním fondem proti korupci v březnu 2011. V květnu téhož roku získal Cenu Františka Kriegla od Nadace Charty 77 za svůj systematický boj proti korupci.

Už v roce 1996 se poprvé projevila jako tendence odhalovat nelegální jednání. Pracoval na Fondu národního majetku, kde došlo k podezřelému jednání při privatizaci státních podílů. Podobně jako u Státního fondu životního prostředí i zde přišel o práci v závislosti na své aktivitě. U soudu se však domohl nápravy. Do roku 2006 byl zaměstnán v Komisi pro cenné papíry, posléze v ČNB.

Narodil se v roce 1968. Živí se především jako finanční analytik, vystudoval Přírodovědeckou fakultu v Olomouci a manažerský program na Masarykově univerzitě v Brně. Je ženatý a má tři děti.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Rakousku jsou kvůli sněhu stovky domácností bez proudu, zavřené jsou i školy

Po hustém sněžení, které v noci na středu postihlo část Rakouska, zůstává v alpské republice stále několik stovek domácností bez elektřiny. Uzavřeno je také několik škol a kvůli lavinovému nebezpečí i některé silnice.

Nejproblematičtější situace je ve východotyrolském údolí Defereggen, kde je bez proudu 1800 domácností. Energetici nicméně předpokládají, že se během dne dodávky podaří obnovit. V údolí je ale komplikovaná situace na silnicích, které jsou uzavřeny kvůli riziku pádu lavin. Na kritická místa se proto technici vydají v helikoptérách.

Vrtulníky chtějí energetici použít i k odstranění sněhu z větví nad některými částmi vedení, aby předešli jejich zlomení a pádu na dráty. Očištění stromů vírem z rotorů helikoptér je podle údržbářů nutné, neboť na pátek a sobotu předpovídají meteorologové další sněžení.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Za vyzrazení razie Vidkun uložil soud bývalému kriminalistovi Luďku Vokálovi třináctiměsíční podmínku a zákaz činnosti. Rozsudek není pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy