Libor Michálek

24. 10. 2012 20:02
Whistleblower a senátor za Prahu 2 Libor Michálek pracuje ve finančních oborech a několikrát upozornil na korupční jednání, mj. ve Státním fondu životního prostředí.
Libor Michálek
Libor Michálek | Foto: Ludvík Hradilek

Libor Michálek je od podzimu 2012 senátorem za volební obvod č. 26, tj. za Prahu 2. Kandidoval jako nestraník podporovaný trojicí stran - Česká pirátská strana, Strana zelených a KDU-ČSL. Do druhého kola postoupil se ziskem 24,31 % hlasů. Následně byl zvolen s převahou 74,39 % hlasů nad sociálnědemokratickým kandidátem Stanislavem Křečkem.

V roce 2010 upozornil na korupční jednání, vysloužil si tím pozornost i popularitu (a označení whistleblower). V té době pracoval jako ředitel Státního fondu životního prostředí, kam ho dosadil ministr životního prostředí Pavel Drobil na doporučení Pavla Knetiga. Už záhy po nástupu se setkal s tlakem v souvislosti s některými veřejnými soutěžemi a kvůli ukládání volných peněžních prostředků fondu v bankách. Na radu tehdejšího ministra vnitra Radka Johna začal pořizovat záznamy z jednání, které v prosinci předal polici. Následně přišel o místo na ministerstvu. Za své jednání byl oceněn Nadačním fondem proti korupci v březnu 2011. V květnu téhož roku získal Cenu Františka Kriegla od Nadace Charty 77 za svůj systematický boj proti korupci.

Už v roce 1996 se poprvé projevila jako tendence odhalovat nelegální jednání. Pracoval na Fondu národního majetku, kde došlo k podezřelému jednání při privatizaci státních podílů. Podobně jako u Státního fondu životního prostředí i zde přišel o práci v závislosti na své aktivitě. U soudu se však domohl nápravy. Do roku 2006 byl zaměstnán v Komisi pro cenné papíry, posléze v ČNB.

Narodil se v roce 1968. Živí se především jako finanční analytik, vystudoval Přírodovědeckou fakultu v Olomouci a manažerský program na Masarykově univerzitě v Brně. Je ženatý a má tři děti.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Bosenský útočník Rondič přestoupil ze Slavie do Liberce

Fotbalový útočník Imad Rondič přestoupil z pražské Slavie do Liberce, s nímž trénuje od začátku zimní přípravy. Se Slovanem podepsal bosenský hráč dlouhodobý kontrakt. Oba kluby o tom informovaly na svých webech.

"Jsem rád, že je vše domluveno a hotovo a že jsem v klubu, jako je Slovan Liberec. Těším se na všechno, co přijde. Je na mně, abych trénoval a pracoval. Můžu říct, že vždycky budu hrát na sto procent a dám do toho všechno. Doufám, že výsledky přijdou," řekl pro klubový web Rondič.

"Jsme rádi, že se nám Rondičův přestup podařilo dotáhnout a že s námi podepsal dlouhodobou smlouvu," uvedl sportovní ředitel Slovanu Zdeněk Koukal.

Radost z příchodu dvacetiletého Bosňana má také trenér Pavel Hoftych. "Imad během přípravy dobře zapadl do týmu. Je to pracovitý kluk, který je rychlostně i silově dobře vybavený a dokáže se tak dostat do koncovky. Věřím, že pro Slovan bude přínosem," řekl kouč.

Mládežnický reprezentant Bosny a Hercegoviny přišel do Slavie v lednu 2018. Červenobílí ho poslali na hostování do druholigové Viktorie Žižkov. Poté se vrátil do Slavie, za jejíž B-tým odehrál ve třetí nejvyšší soutěži podzimní část aktuální sezony.

"Imad Rondič přerostl úroveň našeho B-týmu a je potřeba, aby udělal další krok pro svůj rozvoj. Liberec v tomto případě vnímáme jako ideální destinaci," citoval slávistický web člena sportovního oddělení klubu Jiřího Bílka, který má na starosti B-tým.

Rondič se za určitých podmínek může do vršovického klubu vrátit. "Jsme rádi, že jsme se s Libercem dohodli na podmínkách, které jsou výhodné pro všechny strany a díky kterým můžeme s hráčem za určitých okolností jednat o návratu do Slavie," konstatoval Bílek.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Polský Senát odmítl sporný zákon o trestání soudců

Horní komora polského parlamentu - Senát - v pátek podle agentury AP odmítla sporný zákon upravující trestání soudců.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se ho snaží prosadit navzdory kritice, že nová právní úprava oslabí nezávislost soudnictví. Sejm, dolní komora parlamentu, kde má vládní strana většinu, může rozhodnutí Senátu přehlasovat.

Senát v pátek hlasoval poté, co experti z Benátské komise Rady Evropy mimo jiné uvedli, že novela závažně omezí právo soudců vyjadřovat své názory a vytvářet spolky. Kritizovali také, že soudci by mohli čelit trestům za rozhodnutí, jež udělají v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech nebo s právními předpisy Evropské unie.

Další zprávy