reklama
 
 

Libor Michálek

24. 10. 2012 20:02
Whistleblower a senátor za Prahu 2 Libor Michálek pracuje ve finančních oborech a několikrát upozornil na korupční jednání, mj. ve Státním fondu životního prostředí.

Libor Michálek je od podzimu 2012 senátorem za volební obvod č. 26, tj. za Prahu 2. Kandidoval jako nestraník podporovaný trojicí stran - Česká pirátská strana, Strana zelených a KDU-ČSL. Do druhého kola postoupil se ziskem 24,31 % hlasů. Následně byl zvolen s převahou 74,39 % hlasů nad sociálnědemokratickým kandidátem Stanislavem Křečkem.

V roce 2010 upozornil na korupční jednání, vysloužil si tím pozornost i popularitu (a označení whistleblower). V té době pracoval jako ředitel Státního fondu životního prostředí, kam ho dosadil ministr životního prostředí Pavel Drobil na doporučení Pavla Knetiga. Už záhy po nástupu se setkal s tlakem v souvislosti s některými veřejnými soutěžemi a kvůli ukládání volných peněžních prostředků fondu v bankách. Na radu tehdejšího ministra vnitra Radka Johna začal pořizovat záznamy z jednání, které v prosinci předal polici. Následně přišel o místo na ministerstvu. Za své jednání byl oceněn Nadačním fondem proti korupci v březnu 2011. V květnu téhož roku získal Cenu Františka Kriegla od Nadace Charty 77 za svůj systematický boj proti korupci.

Už v roce 1996 se poprvé projevila jako tendence odhalovat nelegální jednání. Pracoval na Fondu národního majetku, kde došlo k podezřelému jednání při privatizaci státních podílů. Podobně jako u Státního fondu životního prostředí i zde přišel o práci v závislosti na své aktivitě. U soudu se však domohl nápravy. Do roku 2006 byl zaměstnán v Komisi pro cenné papíry, posléze v ČNB.

Narodil se v roce 1968. Živí se především jako finanční analytik, vystudoval Přírodovědeckou fakultu v Olomouci a manažerský program na Masarykově univerzitě v Brně. Je ženatý a má tři děti.

24. 10. 2012 20:02

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama