Bleskmobil

4. 11. 2012 19:46
Mediální společnost Ringier uvádí na mobilní trh vlastního operátora v síti Telefónicy. Bleskmobil funguje od 7. listopadu 2012.
Bleskmobil
Bleskmobil | Foto: Radek Pecák

První virtuální mobilní operátor v České republice. Pro svůj provoz využívá mobilní síť společnosti Telefónica, a to od 7. listopadu 2012. BLESKmobil spadá pod mediální firmu Ringier Axel Springer, která vydává například Blesk či Reflex.

Příchod virtuálního operátora

Vznik virtuálního operátora se odehrál na základě dohody společností Ringier a Telefónica, není tak výsledkem činnosti českého regulačního úřadu, který se dlouhodobě zabývá nedostatkem konkurenčního prostředí na českém mobilním trhu. Na konci října 2012 vydal Český telekomunikační úřad analýzu o tom, že Telefónica, T-Mobile a Vodafone ovládají trh, brání vstupu konkurenčních subjektů a udržují vysoké ceny. Očekává se, že by mohlo dojít ke změně, zásluhou které by se nabídka mobilního volání rozrostla o mnoho dalších alternativ.

Ceník služeb

Operátor BLESKmobil cílí na volající, kteří utrácejí menší částky. Ve své nabídce zahrnuje pouze předplacenou kartu, nepočítá s využitím tarifů. Minimální předplacená částka je 200 Kč, která je platná po dobu 3 měsíců. Po uplynutí doby zbylá částka propadá, nebo musí být aktualizovaná novým dobitím. Dobíjecí kupony budou prodávány v hodnotě 250 Kč, na začátku se BLESKomobil dostane do 6 000 novinových stánků.

Využívá síť GSM, podle všeho však i 3G Telefónicy. Díky spolupráci s provozovatelem O2 bude mít 99% pokrytí území. Cena volání je 2,50 Kč za minutu do všech sítí, celá první minuta a pak po vteřinách. Tato cena je platná v pracovní dny i o víkendu, ve špičce i mimo. Volání do zemí EU je za 10 Kč, ze zemí EU potom za 8,60 Kč.

SMS zpráva vyjde na 1,50 Kč. Mobilní data v objemu 50 MB/den budou v nabídce za dvacet korun, měsíční předplatné na 100 MB stojí sto korun. Mobilní data jsou defaultně zapnuta. Výjimkou jsou internetové stránky spadající do portfolia Ringieru, jako blesk.cz, isport.cz či auto.cz, které jsou dostupné bez limitu.

Předplacená SIM karta je ve formátu klasické velikosti a také microSIM. S nanoSIM, která je vhodná do iPhone 5, se zatím jenom počítá.

 

Právě se děje

Další zprávy