Vauxhall

8. 11. 2011 14:35
Profil britské autmobilky Vauxhall, která na britských ostrovech vyrábí automobily na kontinentu známé pod značkou Opel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Vauxhall je britský výrobce automobilů, vlastněný americkou společností General Motors, který na ostrovech vyrábí automobily na kontinentu známé pod značkou Opel. Vznikl v roce 1857.

Původně byla tato společnost zaměřena na výrobu čerpadel a lodních motorů, první automobil vyrobila až v roce 1903, prvním skutečné úspěšným vozem však byl až Vauxhall A-typ, vyráběný v letech 1908-1920. Během této doby byly produkovány také vozy řady C, neboli Princ Henry.

Poválečný vývoj

Po válce přešla společnost pod amerického výrobce General Motors, který automobilku přesměroval na výrobu nákladních vozů a pomocí značky Bedford chtěl nahradit oslabující trh amerických „náklaďáků“. Během druhé světové války Vauxhall vyrobil 5 600 tanků Churchill. Nejznámějšími poválečnými modely byly Viva a Victor.

Úspěchy britské automobilky přišly až v sedmdesátých letech s nástupem třídvéřového hatchbacku Chevette (v Evropě známý jako Opel Kadett) a čtyřdvéřového sedanu Cavalier (v Evropě Opel Ascona). Na Vivu a Chevette navázal rodinný vůz Vauxhall Astra, model Cavalier byl inovován na hatchback s pohonem na přední kola pod názvem Mk2, se kterým britský výrobce zaznamenal pronikavé úspěchy. Během této doby také Vauxhall převzal značky Talbot a Austin Rover. V osmdesátých letech Vauxhall vyrobil ještě třetí generaci Cavalieru a modely Senator a Carlton. Produkce Cavalieru pokračovala i během devadesátých let a doplněna byla verzemiAstra, Corsa a Vectra. Tyto modely automobilka zdokonalovala i během posledního desetiletí, kdy se Astra dočkala již páté generace a druhé Vectra a Corsa a doplnil je ještě vůz v provedení Zafira (taktéž se dvěma generacemi).

Současná modelová řada

Současná modelová řada Vauxhallu zahrnuje městské auto Agila, supermini Corsa, malé rodinné auto Astra, velké rodinné auto Insignia, SUV Antara, mini MPV Meriva a kompaktnní MPV Zafira Tourer

Během posledních let, v době finančních problémů General Motors, se uvažovalo o prodeji britské automobilky spolu s Opelem kanadské společnosti Magna International, americký koncern však z dohody na poslední chvíli vycouval.

Automobilka sídlí v anglickém městě Luton, jejím předsedou je Karl-Friedrich Stracke, přímo v Británii jí řídí Duncan Aldred.

 

Právě se děje

Další zprávy