Škoda Rapid

Aktualizováno 20. 6. 2012 21:46
Nový koncept Mission L od Škody ponese v sériová verzi jméno Rapid.
Škoda Rapid Sport.
Škoda Rapid Sport. | Foto: Aktuálně.cz

Škoda Rapid je název nového vozu mladoboleslavské automobilky, který vychází z konceptu Škoda Mission L, představeného na autosalonu ve Frankfurtu. Vyrábět se má v Mladé Boleslavi, Rusku, Číně a Indii, kde bude uveden jako v první zemi a zároveň zde bude o zhruba 10 centimetrů kratší. Poprvé byly oficiální fotografie nového vozu poskytnuty v červnu 2012.

Hlavní předností auta bude jednoduchost a praktičnost. Svým designem vychází z konceptu Škoda Mission L, představeného v březnu letošního roku v Ženevě, vzhledově nejblíže má však k modelu Octavie, resp. Octavia Tour. Nasvědčují tomu zadní světla, u kterých byl zachován typický tvar písmene C. Na přední masku těsně přiléhají LED světlomety a celek působí velmi čistě. Nad prohlubní v horní linii chromované masky se nachází redesignový znak automobilky Škoda, vypracovaný ve spolupráci s českými skláři. Podobný předek by měl být typický pro všechny nové Škodovky.

Došlo také k cizelaci bočních linií, z boku působí vůz jednolitě. Hmota zavazadelníku je plastičtější a trochu se zakulatila. Přístrojová deska má minimalistické provedení.

Vůz tak získal silný a sportovní výraz, který vzbuzuje přímočarost a mladistvý charakter. "Život se často stává tak složitým, že mnoho lidí hledá únik v preciznosti, kvalitních materiálech a minimalismu," představil filosofii Mission L, konceptu, z něhož se Rapid zrodil, hlavní designér Škody Josef Kabaň.

Pod kapotou se bude ukrývat motor s obsahem 1400 kubických centimetrů a síle 122 koní (nejsilnější verze), tedy žádný závodní plnokrevník. Celkově jde o spíše rodinný vůz s ambicemi pobavit majitele dynamickou jízdou.

Nový model nemá přímou konkurenci, protože stejný typ liftbacku v této velikosti na trhu není. Blízký je mu ale například Hyundai Accent, přestože se jedná o sedan.

Nový automobil má Škodovce pomoci zvýšit prodej o 1,5 milionu vozů v Evropě, Indii (jako sedan) a Číně.

Představen model pro Indii

Jako první se Rapid začne vyrábět v Indii. Dlouhý bude 4,39 metrů, široký 1,70 metru a vysoký 1,47 metru. Objem kufru bude 500 litrů. Rapid bude možné v Indii objednat s jedním zážehovým a jedním vznětovým motorem, k oběma motorům bude k dispozici manuální a automatická převodovka. Jako benzínový motor je v nabídce agregát o objemu 1,6 litru a výkonu 77 kW. Turbodiesel s technologií Common Rail má taktéž zdvihový objem 1,6 litru a výkon 77 kW.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy