Škoda Rapid

Aktualizováno 20. 6. 2012 21:46
Nový koncept Mission L od Škody ponese v sériová verzi jméno Rapid.
Škoda Rapid Sport.
Škoda Rapid Sport. | Foto: Aktuálně.cz

Škoda Rapid je název nového vozu mladoboleslavské automobilky, který vychází z konceptu Škoda Mission L, představeného na autosalonu ve Frankfurtu. Vyrábět se má v Mladé Boleslavi, Rusku, Číně a Indii, kde bude uveden jako v první zemi a zároveň zde bude o zhruba 10 centimetrů kratší. Poprvé byly oficiální fotografie nového vozu poskytnuty v červnu 2012.

Hlavní předností auta bude jednoduchost a praktičnost. Svým designem vychází z konceptu Škoda Mission L, představeného v březnu letošního roku v Ženevě, vzhledově nejblíže má však k modelu Octavie, resp. Octavia Tour. Nasvědčují tomu zadní světla, u kterých byl zachován typický tvar písmene C. Na přední masku těsně přiléhají LED světlomety a celek působí velmi čistě. Nad prohlubní v horní linii chromované masky se nachází redesignový znak automobilky Škoda, vypracovaný ve spolupráci s českými skláři. Podobný předek by měl být typický pro všechny nové Škodovky.

Došlo také k cizelaci bočních linií, z boku působí vůz jednolitě. Hmota zavazadelníku je plastičtější a trochu se zakulatila. Přístrojová deska má minimalistické provedení.

Vůz tak získal silný a sportovní výraz, který vzbuzuje přímočarost a mladistvý charakter. "Život se často stává tak složitým, že mnoho lidí hledá únik v preciznosti, kvalitních materiálech a minimalismu," představil filosofii Mission L, konceptu, z něhož se Rapid zrodil, hlavní designér Škody Josef Kabaň.

Pod kapotou se bude ukrývat motor s obsahem 1400 kubických centimetrů a síle 122 koní (nejsilnější verze), tedy žádný závodní plnokrevník. Celkově jde o spíše rodinný vůz s ambicemi pobavit majitele dynamickou jízdou.

Nový model nemá přímou konkurenci, protože stejný typ liftbacku v této velikosti na trhu není. Blízký je mu ale například Hyundai Accent, přestože se jedná o sedan.

Nový automobil má Škodovce pomoci zvýšit prodej o 1,5 milionu vozů v Evropě, Indii (jako sedan) a Číně.

Představen model pro Indii

Jako první se Rapid začne vyrábět v Indii. Dlouhý bude 4,39 metrů, široký 1,70 metru a vysoký 1,47 metru. Objem kufru bude 500 litrů. Rapid bude možné v Indii objednat s jedním zážehovým a jedním vznětovým motorem, k oběma motorům bude k dispozici manuální a automatická převodovka. Jako benzínový motor je v nabídce agregát o objemu 1,6 litru a výkonu 77 kW. Turbodiesel s technologií Common Rail má taktéž zdvihový objem 1,6 litru a výkon 77 kW.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy