Řízení vozidla v EU

20. 10. 2011 23:46
Jaké doklady musí mít řidič u sebe, aby mohl vycestovat do zahraničí?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Jaká pravidla je třeba dodržovat, pokud chcete vycestovat do Evropy, jaký musíte mít řidičský průkaz či kdy je nutno vozidlo zaregistrovat?

Nutné doklady

Řidič, cestující po Evropské unii, u sebe musí mít platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla, dále je doporučeno mít u sebe doklad o pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu) a u zapůjčeného vozidla platí ve většině zemích povinnost předložit při kontrole ověřenou plnou moc majitele k provozu vypůjčeného vozidla (viz níže). Doporučeno je kromě toho rovněž sjednat si havarijní pojištění.

Řidičské průkazy a registrační značka

Při cestách do členských zemí EU mohou řidiči využít všechny platné typy řidičských průkazů, vydaných Českou republikou, mezinárodní řidičský průkaz není potřeba. Stejně tak řidiči nemusí mít auto opatřeno jednotnou registrační značkou vozidla dle vzoru EU (modrý svislý proužek s hvězdičkami a nápiem EU na levé části značky). Pokud jí ale na vozidle máte, můžete cestovat do ostatních zemí EU bez známého označení elipsovitého tvaru na bílém podkladu se značkou CZ.

Řízení zapůjčeného vozidla

Pokud řídíte zapůjčené auto, je třeba ve většině zemí EU mít s sebou plnou moc majitele. Takové pravidlo platí například v Itálii, Rakousku, Slovensku, Litvě, Lotyšsku, Německu, Maďarsku, Norsku, Polsku, Chorvatsku, Španělsku, Švýcarsku či Finsku, výjimkou je naopak Nizozemsko. I zde je však plná moc pro zjednodušení komunikace s úřady doporučována.

Registrace vozidla v jiné zemi EU

V konkrétní zemi Evropské unii má řidič povinnost vozidlo zaregistrovat, pokud se v ní zdržujete déle než 185 dnů (půl roku). V jednotlivých členských státech se uplatňují různé postupy a jsou vyžadovány různé dokumenty, informace doporučujeme ověřit si na konkrétním zastupitelském úřadě dané země v České republice. Odhlášení v původní zemi registrace si naopak vyřídí úřady sami mezi sebou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

před 22 minutami

Před nemocnicí v Paříži se střílelo, jeden člověk zemřel

Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v Paříži jeden člověk zemřel a jeden je těžce raněný. Pachatel ujel na skútru, píší francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy