Havarijní pojištění

4. 1. 2012 18:54
Jak sjednat havarijní pojištění a na co dát pozor při uzavírání smlouvy s pojišťovnou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Havarijní pojištění je nepovinné smluvní pojištění vozidel pro motorové i nemotorová vozidla pro předpokládaná rizika. Slouží ke krytí škod na vlastním automobilu při dopravní nehodě, pokud je jeho majitel viníkem nehody. V případě zavinění druhou osobou je škoda hrazena z povinného ručení viníka.

Na co se vztahuje

Základní havarijní pojištění zahrnuje pojištění pro případ havárie, vandalismu, neoprávněného užívání, živelní události, požáru a výbuchu, doplňková pojištění se vztahují na odcizení vozidla, jeho částí a pojištěné výbavy, pojištění skel, pojištění pro případ úrazu, pojištění náhradního vozidla, pojištění zavazadel, pojištění právní ochrany a asistenční služby pro případ poruchy. Havarijní pojištění se obvykle nevztahuje na vozidla starší 11 let, přesahující hmotnost 3,5 tuny, vozidla se zahraniční SPZ, vozidla autopůjčoven či obytné vozy a přívěsy. Některé pojišťovny nepojišťují také luxusní sportovní vozidla, která mají vysokou pravděpodobnost havárií. Uzavřená pojištění platí na území České republiky a celé Evropy.

Uzavření pojištění a cena

Pojištění lze uzavřít na jeden měsíc, jeden rok a jeden rok s možností prodloužení a sjednat jej může fyzická i právnická osoba. Cena pojištění závisí především na částce, na jakou si vůz řidič nechá pojistit, dále na výši spoluúčasti při pojistné události, stáří vozidla, výbavě a dalších okolnostech. Vozidlo lze pojistit podle nové ceny auta, podle ceny s přihlédnutím kr stáří a opotřebení vozidla a podle ceny, odpovídající podobnému vozu pořízenému v autobazaru. Platit pojistné lze měsíčně, čtvrtletně, půlročně nebo ročně, vypovědět smlouvu pak lze šest týdnů před uplynutím platnosti pojištění, při prodej vozidla, změnou vlastníka nebo do dvou měsíců po uzavření smlouvy.

Hlavní nabídky a kritéria

Havarijní pojištění nabízí pojišťovny Česká pojišťovna, Kooperativa, Axa, Allianz, UNIQA, ČSOB pojišťovna, Generali, Triglav, Česká podnikatelská pojišťovna nebo Wüstenrot. Jednotlivé pojišťovací domy se liší sazbami za typ a druh vozidla, územní platností, rozsahem spoluúčasti nebo stanovením pojistné částky, některé z nich také ověřují počet řidičů a jejich věk či nabízejí zdarma asistenční služby či telefonní linky. Srovnání havarijních pojištění je například zde.

Bonusy a sankce

Všechny pojišťovny přiznávají bonusy za bezeškodní průběh klienta, resp. slevu na pojistném za jízdu bez nehody. Bonus se počítá vždy za uplynutých dvanáct měsíců a u jednotlivých pojišťoven se liší percentuálně v rozmezí 5-10 procent. Tyto bonusy jdou převést z jednoho vozidla na druhé nebo také mezi pojistitely. Na druhou stranu, pokud řidič nehodu zaviní a nechá si vyplatit plnění, pojišťovny mu odečítají měsíce ježdění v rozssahu 24-36 měsíců. Ti, co bourají častěji, také platí tzv. malus, neboli přirážku k ceně povinného ručení.

 

Právě se děje

teď

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy