Havarijní pojištění

4. 1. 2012 18:54
Jak sjednat havarijní pojištění a na co dát pozor při uzavírání smlouvy s pojišťovnou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Havarijní pojištění je nepovinné smluvní pojištění vozidel pro motorové i nemotorová vozidla pro předpokládaná rizika. Slouží ke krytí škod na vlastním automobilu při dopravní nehodě, pokud je jeho majitel viníkem nehody. V případě zavinění druhou osobou je škoda hrazena z povinného ručení viníka.

Na co se vztahuje

Základní havarijní pojištění zahrnuje pojištění pro případ havárie, vandalismu, neoprávněného užívání, živelní události, požáru a výbuchu, doplňková pojištění se vztahují na odcizení vozidla, jeho částí a pojištěné výbavy, pojištění skel, pojištění pro případ úrazu, pojištění náhradního vozidla, pojištění zavazadel, pojištění právní ochrany a asistenční služby pro případ poruchy. Havarijní pojištění se obvykle nevztahuje na vozidla starší 11 let, přesahující hmotnost 3,5 tuny, vozidla se zahraniční SPZ, vozidla autopůjčoven či obytné vozy a přívěsy. Některé pojišťovny nepojišťují také luxusní sportovní vozidla, která mají vysokou pravděpodobnost havárií. Uzavřená pojištění platí na území České republiky a celé Evropy.

Uzavření pojištění a cena

Pojištění lze uzavřít na jeden měsíc, jeden rok a jeden rok s možností prodloužení a sjednat jej může fyzická i právnická osoba. Cena pojištění závisí především na částce, na jakou si vůz řidič nechá pojistit, dále na výši spoluúčasti při pojistné události, stáří vozidla, výbavě a dalších okolnostech. Vozidlo lze pojistit podle nové ceny auta, podle ceny s přihlédnutím kr stáří a opotřebení vozidla a podle ceny, odpovídající podobnému vozu pořízenému v autobazaru. Platit pojistné lze měsíčně, čtvrtletně, půlročně nebo ročně, vypovědět smlouvu pak lze šest týdnů před uplynutím platnosti pojištění, při prodej vozidla, změnou vlastníka nebo do dvou měsíců po uzavření smlouvy.

Hlavní nabídky a kritéria

Havarijní pojištění nabízí pojišťovny Česká pojišťovna, Kooperativa, Axa, Allianz, UNIQA, ČSOB pojišťovna, Generali, Triglav, Česká podnikatelská pojišťovna nebo Wüstenrot. Jednotlivé pojišťovací domy se liší sazbami za typ a druh vozidla, územní platností, rozsahem spoluúčasti nebo stanovením pojistné částky, některé z nich také ověřují počet řidičů a jejich věk či nabízejí zdarma asistenční služby či telefonní linky. Srovnání havarijních pojištění je například zde.

Bonusy a sankce

Všechny pojišťovny přiznávají bonusy za bezeškodní průběh klienta, resp. slevu na pojistném za jízdu bez nehody. Bonus se počítá vždy za uplynutých dvanáct měsíců a u jednotlivých pojišťoven se liší percentuálně v rozmezí 5-10 procent. Tyto bonusy jdou převést z jednoho vozidla na druhé nebo také mezi pojistitely. Na druhou stranu, pokud řidič nehodu zaviní a nechá si vyplatit plnění, pojišťovny mu odečítají měsíce ježdění v rozssahu 24-36 měsíců. Ti, co bourají častěji, také platí tzv. malus, neboli přirážku k ceně povinného ručení.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 57 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy