Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Kaitlin Crouchová – správný člověk ve správný čas na správném místě

24. 6. 2021 0:01
Kaitlin Crouchová je vedoucí pro oblast klimatické změny v ING a je hlavní editorkou zprávy Terra, kterou ING vydala v září 2019. V říjnu 2020 pak následovala druhá zpráva. Náplní její práce je zjistit, co přesně Pařížská dohoda znamená pro různé firmy a jak je mohou finanční instituce podpořit a pomoci jim být slyšet.
Foto: ING

Jak se z vás jako zaměstnance ING stal nositel změny?

Udržitelnosti se věnuji celý svůj profesní život. O udržitelný rozvoj a "zelenou teorii" jsem se zajímala už během studií na univerzitě a tématem mé diplomové práce byly dopady finanční krize na agendu udržitelnosti u finančních institucí. Z toho důvodu mě začalo zajímat, co ING dělá, a nastoupila jsem do oddělení udržitelných zakázek.

Kaitlin Crouchová
Kaitlin Crouchová | Foto: ING

V roce 2015 jsem se stala členkou týmu globální udržitelnosti ING, kde jsem iniciovala a vyvinula environmentální program pro několik dalších let. Zhruba v té době se podepisovala Pařížská dohoda a mně bylo jasné, že finanční sektor se bude muset aktivně zapojit. Zajištění financování pro dosažení klimatických cílů je natolik zásadní, že se pro ING stalo strategickým cílem zjistit, jak bychom mohli sehrát pozitivní roli a pomoci našim klientům v přechodu k udržitelnosti.

Byla jsem ve správný čas na správném místě. Nyní pomáhám bankám, aby správně pochopily svou roli a zjistily, jaké nástroje a znalosti potřebují, aby se mohly dále rozvíjet. A to mě velmi baví.

Ze zprávy Terra zásadně vychází strategie financování udržitelnosti ING. Jak zpráva vznikala?

Zpráva je z velké části výsledkem spolupráce s iniciativou 2° Investing Initiative (2DII), která měla za cíl adaptovat pro korporátní půjčky metodiku PACTA (Paris Agreement Capital Transition Assessment), vytvořenou původně pro akciová a dluhopisová portfolia.

S mým týmem jsme strávili šest měsíců zjišťováním, jaký má naše portfolio dopad z hlediska klimatických cílů a také máme k dispozici údaje týkající se naší činnosti. Bance nestačí říct: "Chceme investovat více do zelených iniciativ." Potřebujeme vědět, jak moc jsou iniciativy zelené a co se považuje za zelené iniciativy. A do kdy je podle vědců potřeba je aplikovat. Můj tým byl v rámci iniciativy Terra založen proto, abychom lépe pochopili, jaké informace potřebujeme k zodpovězení těchto otázek, a jaké analýzy je potřeba provést, abychom pochopili, jak naše finanční služby pomáhají plnit klimatické cíle.

Foto: ING

Terru chápeme velmi inkluzivně: můžeme jako banka mít velký vliv tím, že budeme podporovat klienty, kteří jsou ochotní a schopní provést nutné změny. Můžeme jim nabídnout produkty a služby, financování a znalosti, které jim mohou v tomto přechodu významně pomoci.

Můžeme o ING mluvit jako o průkopníkovi v této oblasti?

To rozhodně můžeme, protože ING je první bankou na světě, která vydává takto detailní informace podle odvětví - mluvím samozřejmě o zprávě Terra. Je to zčásti moje práce, ale nejsem v této oblasti zdaleka jediným nositelem změny.

Udržitelnost je velký a složitý problém. Aby se něco skutečně změnilo, je třeba jej rozdělit do nejjednodušších pojmů. A to samozřejmě nemůže dokázat jen jeden člověk.

Foto: ING

Vůbec jsem nečekala, že se klienti v takové míře zapojí. Chodí za námi naši klienti z řad dalších finančních institucí: "Všimli jsme si, co jste dokázali, a chtěli bychom se od vás inspirovat." Snažíme se naše klienty v maximální možné míře informovat - například před přijetím závěrečné zprávy konference v Katovicích jsme velmi úzce spolupracovali se čtyřmi dalšími bankami.

Co byste poradila další generaci lidí, kteří chtějí něco změnit?

Budování expertizy znamená hodně se učit a naslouchat, a to zejména v počátcích kariérní dráhy. Pokud chcete, aby ostatní poslouchali, co říkáte, musíte hlavně sami dobře znát to, o čem mluvíte. Žijeme v době, která je přesycená informacemi, takže je naprosto zásadní, abyste skutečně rozuměli svému oboru a mluvili jazykem srozumitelným vašemu publiku.

Kdo pro vás byl inspirací a co jste se od něj nebo od ní naučila?

Mojí velkou inspirací je Rachel Carson. Její kniha Mlčící jaro vyšla v šedesátých letech minulého století a ona sama patřila v té době k nejodvážnějším a nejhlasitějším spisovatelkám a vědkyním. Carson svou prací zpochybňovala status quo, který upřednostňoval zisk před životním prostředím a kvalitou života, přestože byla terčem ostré kritiky ze strany průmyslu a lobbistů. Byla zastánkyní vědy a faktů a snažila se je dát k dispozici běžnému spotřebiteli - byla vlastně svým způsobem matkou environmentálního vzdělávání a osvěty.

Foto: ING

Samozřejmě se s ní nemohu vůbec srovnávat, ale ráda bych věřila, že informace, které zprostředkováváme veřejnosti ve zprávě Terra, a to, jak vzdělávám své kolegy a ty, kteří mají rozhodovací pravomoci, je také svého druhu osvěta. A ta je nutná k tomu, aby se firmy pohnuly správným směrem.

Přečtěte si další inspirativní příběhy changemakerů, které přináší ING:

Gerard Backx - jak pěstovat udržitelný bramborový byznys

Heimo Scheuch - udržitelnost jako dlouhodobá strategie

Rafał Brzoska - mít odvahu to nezabalit

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem o další dva týdny

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, rozhodla ve středu podle informací České televize vláda na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do Evropské unie takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Rakušan před středečním zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní, k aktuálnímu prodloužení se zatím nevyjádřil.

Režim, na česko-slovenské hranici platí, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi Evropské unie.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

PPF prodala v Rusku s miliardovou ztrátou obchodní a administrativní centrum

Investiční skupina PPF prodala letos na podzim v Rusku společnost Fantom, což představuje obchodní centrum v Astrachani a také administrativní komplex Comcity v Moskvě. Z obou transakcí PPF předpokládá ztrátu dohromady zhruba 104 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Firma to uvedla ve zprávě o výsledcích za letošní první pololetí. PPF tak pokračuje v prodeji svého majetku, jehož hodnotu pošramotila ruská invaze na Ukrajinu, napsal dnes server Hospodářské noviny (HN), který na obchody upozornil.

Stoprocentní podíl ve společnost Fantom prodala PPF v září za 62 milionů eur, z transakce očekává ztrátu 14 milionů eur. V říjnu se PPF dohodla na prodeji komplexu Comcity a akvizici menšinového podílu v hypotečním fondu Imperial Fund registrovaném v USA. Celková hodnota transakce je 175 milionů eur, způsobí ztrátu přibližně 90 milionů eur. Dokončení výměny aktiv u druhého z obchodů je podmíněno řadou kroků, které se ještě neuskutečnily. "Finalizujeme kompletní odchod z ruského trhu," řekl HN mluvčí PPF Leoš Rousek.

PPF a její společnost Home Credit už dříve ohlásily odchod z ruského bankovního trhu. Počátkem září oznámily, že dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů. Podle pololetních výsledků za většinový podíl 50,5 procenta v ruských aktivitách PPF obdržela 382 milionů eur a zbývající podíl byl oceněn na 149 milionů eur. Celková čistá ztráta z prodeje ruských aktivit činila 900 milionů eur.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Počet uživatelů BankID za téměř dva roky fungování překročil dva miliony

Bankovní identita je po téměř dvou letech od svého startu s dvěma miliony uživatelů nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti občanů v Česku. BankID jako takzvanou digitální občanku nejméně jednou využilo přes 1,6 milionu lidí pro identifikaci u státních portálů a 550.000 osob u 135 zapojených firem. Novinářům to řekl výkonný ředitel Bankovní identity Marek Růžička.

"Lidé oceňují výhody zabezpečené bankovní identity v podobě úspory času a peněz, což se odráží v počtu aktivních uživatelů. Během prvního týdne po spuštění žádosti o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě přes portál Jenda vyzkoušelo vůbec poprvé bankovní identitu 160.000 lidí," uvedl Růžička. "Jen za letošek počty uživatelů BankID stouply více než dvojnásobně," doplnil předseda představenstva Bankovní identity Jan Blažek.

Téměř tři miliony klientů zdravotních pojišťoven by se pomocí BankID mohly přihlašovat do klientských portálů, zbývající pojišťovny brzy přibydou. Bankovní identitu využívají i energetické, investiční nebo leasingové společnosti.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Plyn pro evropský trh za měsíc zdražil o 40 procent, hlavně kvůli počasí

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v posledních dnech zvyšuje a zhruba od první poloviny listopadu, kdy klesla pod 98 eur za megawatthodinu (MWh), se dnes dopoledne vyšplhala nad 140 eur za MWh. Za méně než měsíc to je nárůst o více než 40 procent. Podle analytiků ale není cenový růst překvapivý, je výsledkem především chladnějšího počasí a s tím spojené vyšší spotřeby.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se před polednem pohybovala mírně nad 142 eury (asi 3450 Kč), a proti předchozímu dni vykazovala nárůst o více než tři procenta. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Meteorologové předpovídají, že Evropu v nadcházejících dvou týdnech čeká chladnější počasí kvůli přílivu mrazivého arktického vzduchu. Zasáhne zejména Britské ostrovy a severské země. Kvůli omezení dodávek ruského plynu po začátku války na Ukrajině Evropská unie urychlila plnění plynových zásobníků. K datu 5. prosince byly zásobníky plné na 90,9 procenta, o den dříve to bylo 91,3 procenta, uvedl server Trading Economics.

Zdroj: ČTK
Další zprávy