Todor Živkov

Aktualizováno 14. 8. 2012 15:45
Todor Živkov byl komunistický vůdce Bulharska od 4. března 1954 do 10. listopadu 1989.
Todor Živkov.
Todor Živkov. | Foto: Martin Novák

Todor Živkov se narodil 7. září 1911 v městečku Pravec na západě Bulharska.

Byl nejdéle sloužícím stranickým šéfem v celém východním bloku komunistických zemí. V čele země stál od roku 1954 až do zániku režimu v roce 1989.

Bulharsko bylo pod jeho vedením považováno za zemi, nejvíce loajální Sovětskému svazu. Živkov dokonce navrhoval, aby se Bulharskou stalo šestnáctou svazovou republikou SSSR, což ale sovětský vůdce Leonid Brežněv odmítl.

Za Živkovova vedení bulharská tajná policie zosnovala vraždu disidenta a odpůrce režimu Georgi Markova. V roce 1978 jej vrah v Londýně na zastávce autobusu píchl deštníkem s otrávenou špičkou. Bulharská tajná policie je také spojována s atentátem na papeže Jana Pavla II., ale toto podezření se nikdy neprokázalo.

Po pádu komunistického režimu byl Živkov odsouzen k šestiletému vězení za zneužívání moci, ale trest nenastoupil a zemřel v roce 1998 v bytě své dcery.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy