Tea Party

15. 1. 2012 20:01
Pravicové konzervativní hnutí v USA, podporující republikány. Protestuje proti bujení daňové soustavy, Obamovým reformám a nevyrovnanému rozpočtu.
Tea Party
Tea Party | Foto: Reuters

Politické pravicově-konzervativní hnutí v USA. Stoupenci Tea Party podporují radikální členy Republikánské strany, kteří volají po návratu k tradiční interpretaci ústavy USA a ke kořenům americké demokracie. Hlavním terčem kritiky je reformní balík prezidenta Baracka Obamy, zejména zdravotnická reforma. Dále pak zvyšování stávajících a zavádění nových daní a rozpočtová nezodpovědnost.

Za ideového vůdce je považován republikánský člen Sněmovny reprezentantů Ron Paul, který kandiduje za republikány na prezidenta v roce 2012. Jeho syn Rand byl rovněž za podpory Tea Party, spolu s řadou dalších kandidátů, v roce 2010 zvolen do Senátu.

Počátek hnutí se vztahuje k demonstraci svolané 24. ledna 2009 Trevorem Leachem z organizace Mladí Američané za svobodu. Šlo o lokální akci v New Yorku, po níž následovaly organizované protesty napříč USA. Iniciálním momentem byla snaha guvernéra státu New York prosadit takzvanou "daň z obezity", jež by byla uvalována na vysokokalorické, tučné potraviny.

Za zakladatele však mnoho samotných členů považuje Keliho Carendera - v médiích známého konzervativního bloggera ze Seattlu.

Název Tea Party odkazuje na historickou událost z počátků amerického boje za nezávislost zvanou Bostonské pití čaje. Tehdy britští kolonisté na protest proti daním naházeli anglický čaj do vod bostonského přístavu. V USA existuje libertariánská strana Boston Tea Party, ta však nemá s hnutím souvislost.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy