Meryl Streepová

11. 2. 2012 22:06
Meryl Streepová je americká herečka, držitelka tří Oscarů, celkem osmnáctkrát nominovaná. Za svou dráhu čítající přes padesát rolí posbírala, mimo jiné, osm Zlatých glóbů a dvě Emmy.
Meryl Streepová
Meryl Streepová | Foto: Reuters

Americká herečka, držitelka tří Oscarů, celkem osmnáctkrát nominovaná. Za svou dráhu čítající přes padesát rolí, která začala v roce 1977, posbírala pestrou škálu ocenění. Kromě zmíněných Oscarů za nejlepší ženskou hlavní roli v Sofiině volbě v roce 1983 a v Železné Lady v roce 2012 a za nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu Kramerová vs. Kramer v roce 1980, to z těch nejvýznamnějších bylo osm Zlatých glóbů, Nejlepší herečka Filmového festivalu v Cannes či dvě Emmy.

Poslední oscarové ocenění přišlo v roce 2012 za hlavní roli ve filmu Železná lady, za rok 2013 měla šanci na ocenění za výkon v dramatu podle divadelní hry Blízko od sebe (August: Osage County). Mezi její největší úspěchy patří zcela jistě role ve filmech Hodiny, Silkwoodová, Madisonské mosty, Adaptace, Vzpomínky na Afriku a samozřejmě oscarová Sofiina volba.

Její obrovský herecký talent se opravdu nejlépe zaskví ve společnosti dalších velkých hvězd, jako ve vyjmenovaných filmech (Robert Redford, Clint Eastwood,...). Na hereckém stylu Meryl Streepové kritici, ale i běžní diváci, oceňují věrohodnost a precizní rozvinutí psychologického profilu dané postavy do maximálně autentického chování.

Velmi obdivována je též pro svouji schopnost napodobit různé akcenty, jak se mohli diváci přesvědčit ve snímcích Sofiina volba (polský), Vzpomínky na Afriku (germánský), Madisonské mosty (italský), anebo v posledním snímku, kde hraje Margaret Thatcherovou, Železná lady.

Za hereččinými výkony nestojí pouhé nadání a nepromarněná příležitost v Hollywoodu, ale také rozsáhlé vzdělání a tvrdá práce, kterou je Streepová pověstná. Vstudovala velmi prestižní americké vysoké školy; Vassar a Yale. Nejdříve se angažovala na několika divadelních jevištích v New Yorku, včetně Broadwaye. Dosud se úspěšně objevuje na prknech newyorského The Public Theatre.

Jejím debutem na filmovém plátně byl snímek Julia v roce 1977. Úplně poprvé však před filmovou kamerou stanula tentýž rok při natáčení televizních filmů Secret Service a Deadliest Season.

Významným obdobím v začátcích její kariéry byl vztah s hercem, divadelním kolegou Johnem Cazalem, který trpěl rakovinou kostí. Údajně i proto přijala herečka vedlejší roli ve filmu Lovec jelenů, v němž hrál Cazale jednu z hlavních postav. Žili spolu tři roky a po smrti Cazala v roce 1978 se pro Meryl Streepovou stala práce nástrojem úniku před trápením z jeho předčasného odchodu.

Mary Louisa ("Mery L") Streepová se narodila v roce 1949 v Summitu v New Jersey do rodiny farmaceutického průmyslníka Williama Streepa, po němž má německé a švýcarské kořeny. Po smrti Johna Cazala se provdala za sochaře Dona Gummera, s nímž má tři dcery a jednoho syna. Někteří filmoví kritici jí označují za nejvýznamnější herečku současné filmové tvorby.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy