Meryl Streepová

11. 2. 2012 22:06
Meryl Streepová je americká herečka, držitelka tří Oscarů, celkem osmnáctkrát nominovaná. Za svou dráhu čítající přes padesát rolí posbírala, mimo jiné, osm Zlatých glóbů a dvě Emmy.
Meryl Streepová
Meryl Streepová | Foto: Reuters

Americká herečka, držitelka tří Oscarů, celkem osmnáctkrát nominovaná. Za svou dráhu čítající přes padesát rolí, která začala v roce 1977, posbírala pestrou škálu ocenění. Kromě zmíněných Oscarů za nejlepší ženskou hlavní roli v Sofiině volbě v roce 1983 a v Železné Lady v roce 2012 a za nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu Kramerová vs. Kramer v roce 1980, to z těch nejvýznamnějších bylo osm Zlatých glóbů, Nejlepší herečka Filmového festivalu v Cannes či dvě Emmy.

Poslední oscarové ocenění přišlo v roce 2012 za hlavní roli ve filmu Železná lady, za rok 2013 měla šanci na ocenění za výkon v dramatu podle divadelní hry Blízko od sebe (August: Osage County). Mezi její největší úspěchy patří zcela jistě role ve filmech Hodiny, Silkwoodová, Madisonské mosty, Adaptace, Vzpomínky na Afriku a samozřejmě oscarová Sofiina volba.

Její obrovský herecký talent se opravdu nejlépe zaskví ve společnosti dalších velkých hvězd, jako ve vyjmenovaných filmech (Robert Redford, Clint Eastwood,...). Na hereckém stylu Meryl Streepové kritici, ale i běžní diváci, oceňují věrohodnost a precizní rozvinutí psychologického profilu dané postavy do maximálně autentického chování.

Velmi obdivována je též pro svouji schopnost napodobit různé akcenty, jak se mohli diváci přesvědčit ve snímcích Sofiina volba (polský), Vzpomínky na Afriku (germánský), Madisonské mosty (italský), anebo v posledním snímku, kde hraje Margaret Thatcherovou, Železná lady.

Za hereččinými výkony nestojí pouhé nadání a nepromarněná příležitost v Hollywoodu, ale také rozsáhlé vzdělání a tvrdá práce, kterou je Streepová pověstná. Vstudovala velmi prestižní americké vysoké školy; Vassar a Yale. Nejdříve se angažovala na několika divadelních jevištích v New Yorku, včetně Broadwaye. Dosud se úspěšně objevuje na prknech newyorského The Public Theatre.

Jejím debutem na filmovém plátně byl snímek Julia v roce 1977. Úplně poprvé však před filmovou kamerou stanula tentýž rok při natáčení televizních filmů Secret Service a Deadliest Season.

Významným obdobím v začátcích její kariéry byl vztah s hercem, divadelním kolegou Johnem Cazalem, který trpěl rakovinou kostí. Údajně i proto přijala herečka vedlejší roli ve filmu Lovec jelenů, v němž hrál Cazale jednu z hlavních postav. Žili spolu tři roky a po smrti Cazala v roce 1978 se pro Meryl Streepovou stala práce nástrojem úniku před trápením z jeho předčasného odchodu.

Mary Louisa ("Mery L") Streepová se narodila v roce 1949 v Summitu v New Jersey do rodiny farmaceutického průmyslníka Williama Streepa, po němž má německé a švýcarské kořeny. Po smrti Johna Cazala se provdala za sochaře Dona Gummera, s nímž má tři dcery a jednoho syna. Někteří filmoví kritici jí označují za nejvýznamnější herečku současné filmové tvorby.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 39 minutami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy