Meryl Streepová

11. 2. 2012 22:06
Meryl Streepová je americká herečka, držitelka tří Oscarů, celkem osmnáctkrát nominovaná. Za svou dráhu čítající přes padesát rolí posbírala, mimo jiné, osm Zlatých glóbů a dvě Emmy.
Meryl Streepová
Meryl Streepová | Foto: Reuters

Americká herečka, držitelka tří Oscarů, celkem osmnáctkrát nominovaná. Za svou dráhu čítající přes padesát rolí, která začala v roce 1977, posbírala pestrou škálu ocenění. Kromě zmíněných Oscarů za nejlepší ženskou hlavní roli v Sofiině volbě v roce 1983 a v Železné Lady v roce 2012 a za nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu Kramerová vs. Kramer v roce 1980, to z těch nejvýznamnějších bylo osm Zlatých glóbů, Nejlepší herečka Filmového festivalu v Cannes či dvě Emmy.

Poslední oscarové ocenění přišlo v roce 2012 za hlavní roli ve filmu Železná lady, za rok 2013 měla šanci na ocenění za výkon v dramatu podle divadelní hry Blízko od sebe (August: Osage County). Mezi její největší úspěchy patří zcela jistě role ve filmech Hodiny, Silkwoodová, Madisonské mosty, Adaptace, Vzpomínky na Afriku a samozřejmě oscarová Sofiina volba.

Její obrovský herecký talent se opravdu nejlépe zaskví ve společnosti dalších velkých hvězd, jako ve vyjmenovaných filmech (Robert Redford, Clint Eastwood,...). Na hereckém stylu Meryl Streepové kritici, ale i běžní diváci, oceňují věrohodnost a precizní rozvinutí psychologického profilu dané postavy do maximálně autentického chování.

Velmi obdivována je též pro svouji schopnost napodobit různé akcenty, jak se mohli diváci přesvědčit ve snímcích Sofiina volba (polský), Vzpomínky na Afriku (germánský), Madisonské mosty (italský), anebo v posledním snímku, kde hraje Margaret Thatcherovou, Železná lady.

Za hereččinými výkony nestojí pouhé nadání a nepromarněná příležitost v Hollywoodu, ale také rozsáhlé vzdělání a tvrdá práce, kterou je Streepová pověstná. Vstudovala velmi prestižní americké vysoké školy; Vassar a Yale. Nejdříve se angažovala na několika divadelních jevištích v New Yorku, včetně Broadwaye. Dosud se úspěšně objevuje na prknech newyorského The Public Theatre.

Jejím debutem na filmovém plátně byl snímek Julia v roce 1977. Úplně poprvé však před filmovou kamerou stanula tentýž rok při natáčení televizních filmů Secret Service a Deadliest Season.

Významným obdobím v začátcích její kariéry byl vztah s hercem, divadelním kolegou Johnem Cazalem, který trpěl rakovinou kostí. Údajně i proto přijala herečka vedlejší roli ve filmu Lovec jelenů, v němž hrál Cazale jednu z hlavních postav. Žili spolu tři roky a po smrti Cazala v roce 1978 se pro Meryl Streepovou stala práce nástrojem úniku před trápením z jeho předčasného odchodu.

Mary Louisa ("Mery L") Streepová se narodila v roce 1949 v Summitu v New Jersey do rodiny farmaceutického průmyslníka Williama Streepa, po němž má německé a švýcarské kořeny. Po smrti Johna Cazala se provdala za sochaře Dona Gummera, s nímž má tři dcery a jednoho syna. Někteří filmoví kritici jí označují za nejvýznamnější herečku současné filmové tvorby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy