Hasan Rúhání

22. 6. 2013 16:53
Hasan Rúhání je íránský politik, právník, akademik a diplomat. V červnu 2013 byl zvolen prezidnetem Íránu.
Hasan Rúhání
Hasan Rúhání | Foto: Reuters

Hasan Rúhání je íránský duchovní, politik, právník, akademik a diplomat. V červnu 2013 byl zvolen prezidentem Íránu.

Rúhánímu je čtyřiašedesát let a aktivní byl už v revoluci proti šáhovi, která v roce 1979 nastolila islámskou republiku. Později působil jako hlavní íránský vyjednavač při mezinárodních rozhovorech o jaderném programu.

Rúhání je představitelem umírněného, reformního proudu, který se vyslovuje pro větší míru občanských svobod, větší práva žen a zlepšení napjatých vztahů Íránu se Západem.

V prezidentských volbách, které se konaly v červnu 2013, překvapivě zvítězil se ziskem 50,68 procenta hlasů, a nahradil tak radikála Mahmúda Ahmadínežáda. Rúhánímu daly hlas hlavně střední vrstvy ve městech a mladší voliči.

V íránském teokratickém systému je však moc prezidenta omezena víceméně na ekonomické otázky. Zahraniční politiku, obranu, justici i jaderný program ovládá duchovní vůdce Alí Chameneí, který má v klíčových otázkách právo veta.

Nelze tak očekávat, že by umírněný Rúhání přinesl zásadní změny například do jednání o jaderném programu, do íránské konfrontace s USA a Izraelem nebo podpory, kterou Teherán poskytuje syrskému režimu Bašára Asada.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy