Silvio Berlusconi

2. 4. 2011 11:35
Politik a miliardář Silvio Berlusconi je nejdéle sloužícím italským poválečným premiérem.
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Silvio Berlusconi je italský politik a podnikatel, předseda politické strany Lid svobody a bývalý premiér. V roce 2013 se jeho volební středopravicová koalice umístila v parlamentních volbách na druhé pozici těsně za vítěznou středolevicovou koalicí.

Politická kariéra

Berlusconi zahájil své působení v politice v první polovině devadesátých let, kdy založil středopravicovou stranu Forza Italia (FI). V roce 1994 jeho strana vyhrála parlamentní volby a Berlusconi se stal poprvé premiérem a vytvořil koalici s pravicovou Národní aliancí a regionální Ligou severu. Jeho vláda však byla nestabilní a v roce 1995 ji nahradil úřednický kabinet.

V roce 2009 vznikla sloučením FI a Národní aliance nová politická strana Lid svobody a Berlusconi se stal jejím předsedou.

V čele italské vlády stál ještě dvakrát - v letech 2001 až 2006 a 2008 až 2011. Jeho poslední vláda musela řešit prolémy související s dluhovou krizí, která Itálii citelně zasáhla. Zadlužení Itálie v té době dosahovalo 120 procent hrubého domácího produktu. Vzhledem k tomu, že se jedná o třetí největší ekonomikou eurozóny, by prostředky Evrospké unie na záchranu její platební neschopnosti zřejmě nestačily.

Italský parlament proto musel schválit balík reformních zákonů, které byly nezbytné pro odvrácení finanční krize. Jeho přijetí uspíšil Berlusconiho slib, že jakmile budou zákony v parlamentu přijaty, tak odstoupí. Své slovo dodržel a funkci složil krátce poté, co došlo k úspěšnému hlasování v poslanecké sněmovně. Do čela vlády odborníků, která měla za úkol vyvést zemi z vážné dluhové krize, se postavil Mario Monti.

V roce 2013 se v Itálii konaly parlamentní volby. Berlusconi v nich opět kandidoval jako lídr středopravicové koalice složené z několika politických stran - Lid svobody, Liga severu a další. Berlusconiho blok skončil na druhém místě jen těsně za vítěznou Bersaniho středolevou koalicí. V poslanecké sněmovně získal 125 mandátů, v senátu 117.

Berlusconiho politické působení od počátku provází řada skandálů.

Poslední aféra (tzv. Rubygate), týkající se placeného styku s nezletilou Maročankou Karimou Mahrúgovou, ho přivedla až před soud.

Soukromá sféra

Kromě politiky se Berlusconi prosadil i v byznysu. Jeho impérium zasahuje do oblastí médií, inzerce, pojišťovnictví, potravinářství a stavebnictví.

Pomocí své investiční společnosti Fininvest kontroluje většinu hlavních soukromých televizních kanálů v Itálii a z pozice předsedy vlády měl pod kontrolou i kanály veřejnoprávní. Vlastní též jeden z nejlepších italských fotbalových klubů, kterým je AC Milán. Majetek Berlusconiho a jeho rodiny je odhadován asi na devět miliard dolarů.

Osobní život

Silvio Berlusconi se narodil 29. září 1936. Vystudoval práva, pracoval jako developer. Později spustil kabelovou televizi, která se nakonec rozrostla v impérium Mediaset.

Byl dvakrát ženatý - druhá manželka se s ním rozvedla kvůli jeho chování v politice i aférám s mladými ženami. Berlusconi má pět dětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy