Silvio Berlusconi

2. 4. 2011 11:35
Politik a miliardář Silvio Berlusconi je nejdéle sloužícím italským poválečným premiérem.
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Silvio Berlusconi je italský politik a podnikatel, předseda politické strany Lid svobody a bývalý premiér. V roce 2013 se jeho volební středopravicová koalice umístila v parlamentních volbách na druhé pozici těsně za vítěznou středolevicovou koalicí.

Politická kariéra

Berlusconi zahájil své působení v politice v první polovině devadesátých let, kdy založil středopravicovou stranu Forza Italia (FI). V roce 1994 jeho strana vyhrála parlamentní volby a Berlusconi se stal poprvé premiérem a vytvořil koalici s pravicovou Národní aliancí a regionální Ligou severu. Jeho vláda však byla nestabilní a v roce 1995 ji nahradil úřednický kabinet.

V roce 2009 vznikla sloučením FI a Národní aliance nová politická strana Lid svobody a Berlusconi se stal jejím předsedou.

V čele italské vlády stál ještě dvakrát - v letech 2001 až 2006 a 2008 až 2011. Jeho poslední vláda musela řešit prolémy související s dluhovou krizí, která Itálii citelně zasáhla. Zadlužení Itálie v té době dosahovalo 120 procent hrubého domácího produktu. Vzhledem k tomu, že se jedná o třetí největší ekonomikou eurozóny, by prostředky Evrospké unie na záchranu její platební neschopnosti zřejmě nestačily.

Italský parlament proto musel schválit balík reformních zákonů, které byly nezbytné pro odvrácení finanční krize. Jeho přijetí uspíšil Berlusconiho slib, že jakmile budou zákony v parlamentu přijaty, tak odstoupí. Své slovo dodržel a funkci složil krátce poté, co došlo k úspěšnému hlasování v poslanecké sněmovně. Do čela vlády odborníků, která měla za úkol vyvést zemi z vážné dluhové krize, se postavil Mario Monti.

V roce 2013 se v Itálii konaly parlamentní volby. Berlusconi v nich opět kandidoval jako lídr středopravicové koalice složené z několika politických stran - Lid svobody, Liga severu a další. Berlusconiho blok skončil na druhém místě jen těsně za vítěznou Bersaniho středolevou koalicí. V poslanecké sněmovně získal 125 mandátů, v senátu 117.

Berlusconiho politické působení od počátku provází řada skandálů.

Poslední aféra (tzv. Rubygate), týkající se placeného styku s nezletilou Maročankou Karimou Mahrúgovou, ho přivedla až před soud.

Soukromá sféra

Kromě politiky se Berlusconi prosadil i v byznysu. Jeho impérium zasahuje do oblastí médií, inzerce, pojišťovnictví, potravinářství a stavebnictví.

Pomocí své investiční společnosti Fininvest kontroluje většinu hlavních soukromých televizních kanálů v Itálii a z pozice předsedy vlády měl pod kontrolou i kanály veřejnoprávní. Vlastní též jeden z nejlepších italských fotbalových klubů, kterým je AC Milán. Majetek Berlusconiho a jeho rodiny je odhadován asi na devět miliard dolarů.

Osobní život

Silvio Berlusconi se narodil 29. září 1936. Vystudoval práva, pracoval jako developer. Později spustil kabelovou televizi, která se nakonec rozrostla v impérium Mediaset.

Byl dvakrát ženatý - druhá manželka se s ním rozvedla kvůli jeho chování v politice i aférám s mladými ženami. Berlusconi má pět dětí.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy