Silvio Berlusconi

2. 4. 2011 11:35
Politik a miliardář Silvio Berlusconi je nejdéle sloužícím italským poválečným premiérem.
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Silvio Berlusconi je italský politik a podnikatel, předseda politické strany Lid svobody a bývalý premiér. V roce 2013 se jeho volební středopravicová koalice umístila v parlamentních volbách na druhé pozici těsně za vítěznou středolevicovou koalicí.

Politická kariéra

Berlusconi zahájil své působení v politice v první polovině devadesátých let, kdy založil středopravicovou stranu Forza Italia (FI). V roce 1994 jeho strana vyhrála parlamentní volby a Berlusconi se stal poprvé premiérem a vytvořil koalici s pravicovou Národní aliancí a regionální Ligou severu. Jeho vláda však byla nestabilní a v roce 1995 ji nahradil úřednický kabinet.

V roce 2009 vznikla sloučením FI a Národní aliance nová politická strana Lid svobody a Berlusconi se stal jejím předsedou.

V čele italské vlády stál ještě dvakrát - v letech 2001 až 2006 a 2008 až 2011. Jeho poslední vláda musela řešit prolémy související s dluhovou krizí, která Itálii citelně zasáhla. Zadlužení Itálie v té době dosahovalo 120 procent hrubého domácího produktu. Vzhledem k tomu, že se jedná o třetí největší ekonomikou eurozóny, by prostředky Evrospké unie na záchranu její platební neschopnosti zřejmě nestačily.

Italský parlament proto musel schválit balík reformních zákonů, které byly nezbytné pro odvrácení finanční krize. Jeho přijetí uspíšil Berlusconiho slib, že jakmile budou zákony v parlamentu přijaty, tak odstoupí. Své slovo dodržel a funkci složil krátce poté, co došlo k úspěšnému hlasování v poslanecké sněmovně. Do čela vlády odborníků, která měla za úkol vyvést zemi z vážné dluhové krize, se postavil Mario Monti.

V roce 2013 se v Itálii konaly parlamentní volby. Berlusconi v nich opět kandidoval jako lídr středopravicové koalice složené z několika politických stran - Lid svobody, Liga severu a další. Berlusconiho blok skončil na druhém místě jen těsně za vítěznou Bersaniho středolevou koalicí. V poslanecké sněmovně získal 125 mandátů, v senátu 117.

Berlusconiho politické působení od počátku provází řada skandálů.

Poslední aféra (tzv. Rubygate), týkající se placeného styku s nezletilou Maročankou Karimou Mahrúgovou, ho přivedla až před soud.

Soukromá sféra

Kromě politiky se Berlusconi prosadil i v byznysu. Jeho impérium zasahuje do oblastí médií, inzerce, pojišťovnictví, potravinářství a stavebnictví.

Pomocí své investiční společnosti Fininvest kontroluje většinu hlavních soukromých televizních kanálů v Itálii a z pozice předsedy vlády měl pod kontrolou i kanály veřejnoprávní. Vlastní též jeden z nejlepších italských fotbalových klubů, kterým je AC Milán. Majetek Berlusconiho a jeho rodiny je odhadován asi na devět miliard dolarů.

Osobní život

Silvio Berlusconi se narodil 29. září 1936. Vystudoval práva, pracoval jako developer. Později spustil kabelovou televizi, která se nakonec rozrostla v impérium Mediaset.

Byl dvakrát ženatý - druhá manželka se s ním rozvedla kvůli jeho chování v politice i aférám s mladými ženami. Berlusconi má pět dětí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy