Windows 8

4. 3. 2012 18:28
Operační systém Windows 8 od Microsoftu bude navazovat na mobilní systém Windows Phone a bude fungovat na klasických počítačích. Přinese také základ pro vývoj OS na tablety a smartphony.
Windows 8
Windows 8 | Foto: Aktuálně.cz

Windows 8 představuje novou generaci operačních systémů od Microsoftu. Společnost plánuje uvedení nového produktu na podzim roku 2012 a naváže tak na Windows 7, které se používají od října 2009. Pro Microsoft i uživatele to bude znamenat poměrně razantní změnu uživatelského prostředí a řadu novinek. Zatímco minulé verze operačního systému navazovaly na to, co odstartovala verze 95, osmičky změní celý způsob práce s počítačem. Budou mnohem víc navazovat na to, s čím přišel mobilní systém Windows Phone, a tak bude mít osmička dlaždicový design. Uživatel však bude mít možnost mezi tímto prostředím nazvaným Metro a klasičtější verzí ze sedmiček jménem Aero přepínat a volit.

Hlavním záměrem pro Microsoft je sjednotit operační systémy všech přístrojů. Mobilní přístroje se však nebudou přizpůsobovat počítači, ale naopak, počítač přebere vývoj pro mobily a tablety. Už ze zkušebních verzí je znát, že prapůvodní ovládání probíhá pomocí dotykové obrazovky, nikoli myší a klávesnicí.

Širší veřejnost seznámila společnost s prací na vývoji nového systému v lednu 2011 na CES a týkalo se to užití Windows 8 na různých procesorech. Vedle procesorové architektury Intel a AMD nyní zahrne i podporu systémů ARM, které jsou ve velkém používány v přenosných přístrojích. V červnu 2011 pak systém představili v širším kontextu s některými charakteristikami na Taipei Computex 2011. Internetová komunita však měla přístup k uniklým částem už v roce 2010. Na konci února 2012 Microsoft uvolnil beta verzi OS nazvanou Consumer Preview. Její zásluhou se mohli počítačoví uživatelé se systémem blíže seznámit a vyzkoušet jej.

Změny uživatel zaznamená už při otevření systému. Klasickou plochu se zástupnými ikonami nyní nahrazují série dlaždic s aplikacemi. Pro tento účel Microsoft zřídil Microsoft Store, na kterém si podobně jako u App Store Applu či Android Marketu uživatel zdarma nebo za poplatek pořídí aplikaci. Díky základním aplikacím např. e-mailu, sociálních sítí aj. má uživatel hned při zapnutí přehled o tom, co se stalo. Windows 8 pak definitivně zrušilo slavné tlačítko Start.

K příležitosti nového operačního systému také Microsoft vyvíjí aktuální verzi internetového prohlížeče Internet Explorer 10. Podobně jako OS se i prohlížeč dostal na veřejnost skrz zkušební verzi, bude podporovat zobrazení jak v rámci aplikací uživatelského rozhraní Metro, tak v klasickém módu Aero. Druhá varianta bude mít výhodu podpory plug-inů, která u první varianty schází a přijde tak např. o ActiveX. Větší propojenost také Microsoft nabídne v rámci cloudové služby SkyDrive. V únoru 2012 pak Microsoft odhalil nové logo Windows, které zmodrá a okenní tabulky se graficky zjednoduší. Upomíná však na finskou vlajku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy