Windows 8

4. 3. 2012 18:28
Operační systém Windows 8 od Microsoftu bude navazovat na mobilní systém Windows Phone a bude fungovat na klasických počítačích. Přinese také základ pro vývoj OS na tablety a smartphony.
Windows 8
Windows 8 | Foto: Aktuálně.cz

Windows 8 představuje novou generaci operačních systémů od Microsoftu. Společnost plánuje uvedení nového produktu na podzim roku 2012 a naváže tak na Windows 7, které se používají od října 2009. Pro Microsoft i uživatele to bude znamenat poměrně razantní změnu uživatelského prostředí a řadu novinek. Zatímco minulé verze operačního systému navazovaly na to, co odstartovala verze 95, osmičky změní celý způsob práce s počítačem. Budou mnohem víc navazovat na to, s čím přišel mobilní systém Windows Phone, a tak bude mít osmička dlaždicový design. Uživatel však bude mít možnost mezi tímto prostředím nazvaným Metro a klasičtější verzí ze sedmiček jménem Aero přepínat a volit.

Hlavním záměrem pro Microsoft je sjednotit operační systémy všech přístrojů. Mobilní přístroje se však nebudou přizpůsobovat počítači, ale naopak, počítač přebere vývoj pro mobily a tablety. Už ze zkušebních verzí je znát, že prapůvodní ovládání probíhá pomocí dotykové obrazovky, nikoli myší a klávesnicí.

Širší veřejnost seznámila společnost s prací na vývoji nového systému v lednu 2011 na CES a týkalo se to užití Windows 8 na různých procesorech. Vedle procesorové architektury Intel a AMD nyní zahrne i podporu systémů ARM, které jsou ve velkém používány v přenosných přístrojích. V červnu 2011 pak systém představili v širším kontextu s některými charakteristikami na Taipei Computex 2011. Internetová komunita však měla přístup k uniklým částem už v roce 2010. Na konci února 2012 Microsoft uvolnil beta verzi OS nazvanou Consumer Preview. Její zásluhou se mohli počítačoví uživatelé se systémem blíže seznámit a vyzkoušet jej.

Změny uživatel zaznamená už při otevření systému. Klasickou plochu se zástupnými ikonami nyní nahrazují série dlaždic s aplikacemi. Pro tento účel Microsoft zřídil Microsoft Store, na kterém si podobně jako u App Store Applu či Android Marketu uživatel zdarma nebo za poplatek pořídí aplikaci. Díky základním aplikacím např. e-mailu, sociálních sítí aj. má uživatel hned při zapnutí přehled o tom, co se stalo. Windows 8 pak definitivně zrušilo slavné tlačítko Start.

K příležitosti nového operačního systému také Microsoft vyvíjí aktuální verzi internetového prohlížeče Internet Explorer 10. Podobně jako OS se i prohlížeč dostal na veřejnost skrz zkušební verzi, bude podporovat zobrazení jak v rámci aplikací uživatelského rozhraní Metro, tak v klasickém módu Aero. Druhá varianta bude mít výhodu podpory plug-inů, která u první varianty schází a přijde tak např. o ActiveX. Větší propojenost také Microsoft nabídne v rámci cloudové služby SkyDrive. V únoru 2012 pak Microsoft odhalil nové logo Windows, které zmodrá a okenní tabulky se graficky zjednoduší. Upomíná však na finskou vlajku.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy