reklama
 
 

Windows 8

4. 3. 2012 18:28
Operační systém Windows 8 od Microsoftu bude navazovat na mobilní systém Windows Phone a bude fungovat na klasických počítačích. Přinese také základ pro vývoj OS na tablety a smartphony.

Windows 8 představuje novou generaci operačních systémů od Microsoftu. Společnost plánuje uvedení nového produktu na podzim roku 2012 a naváže tak na Windows 7, které se používají od října 2009. Pro Microsoft i uživatele to bude znamenat poměrně razantní změnu uživatelského prostředí a řadu novinek. Zatímco minulé verze operačního systému navazovaly na to, co odstartovala verze 95, osmičky změní celý způsob práce s počítačem. Budou mnohem víc navazovat na to, s čím přišel mobilní systém Windows Phone, a tak bude mít osmička dlaždicový design. Uživatel však bude mít možnost mezi tímto prostředím nazvaným Metro a klasičtější verzí ze sedmiček jménem Aero přepínat a volit.

Hlavním záměrem pro Microsoft je sjednotit operační systémy všech přístrojů. Mobilní přístroje se však nebudou přizpůsobovat počítači, ale naopak, počítač přebere vývoj pro mobily a tablety. Už ze zkušebních verzí je znát, že prapůvodní ovládání probíhá pomocí dotykové obrazovky, nikoli myší a klávesnicí.

Širší veřejnost seznámila společnost s prací na vývoji nového systému v lednu 2011 na CES a týkalo se to užití Windows 8 na různých procesorech. Vedle procesorové architektury Intel a AMD nyní zahrne i podporu systémů ARM, které jsou ve velkém používány v přenosných přístrojích. V červnu 2011 pak systém představili v širším kontextu s některými charakteristikami na Taipei Computex 2011. Internetová komunita však měla přístup k uniklým částem už v roce 2010. Na konci února 2012 Microsoft uvolnil beta verzi OS nazvanou Consumer Preview. Její zásluhou se mohli počítačoví uživatelé se systémem blíže seznámit a vyzkoušet jej.

Změny uživatel zaznamená už při otevření systému. Klasickou plochu se zástupnými ikonami nyní nahrazují série dlaždic s aplikacemi. Pro tento účel Microsoft zřídil Microsoft Store, na kterém si podobně jako u App Store Applu či Android Marketu uživatel zdarma nebo za poplatek pořídí aplikaci. Díky základním aplikacím např. e-mailu, sociálních sítí aj. má uživatel hned při zapnutí přehled o tom, co se stalo. Windows 8 pak definitivně zrušilo slavné tlačítko Start.

K příležitosti nového operačního systému také Microsoft vyvíjí aktuální verzi internetového prohlížeče Internet Explorer 10. Podobně jako OS se i prohlížeč dostal na veřejnost skrz zkušební verzi, bude podporovat zobrazení jak v rámci aplikací uživatelského rozhraní Metro, tak v klasickém módu Aero. Druhá varianta bude mít výhodu podpory plug-inů, která u první varianty schází a přijde tak např. o ActiveX. Větší propojenost také Microsoft nabídne v rámci cloudové služby SkyDrive. V únoru 2012 pak Microsoft odhalil nové logo Windows, které zmodrá a okenní tabulky se graficky zjednoduší. Upomíná však na finskou vlajku.

4. 3. 2012 18:28

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama