Virální marketing

16. 10. 2011 17:51
Virální marketing míří především na mladé uživatele internetu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.milliondollarhomepage.com

V době celosvětového rozšíření internetu, zakořenění sociálních sítí a klesajícímu vlivu tradičních reklam na mladou generaci představuje virální marketing reklamní prostředek nového tisíciletí. Jeho podstatu tvoří samotní příjemci informace, kteří za pomoci sociálních sítí, blogů, mikrologů nebo sdílení dokumentů šíří informaci dál.

Prvním krokem je ovšem vytvoření události, jejímž cílem je marketingová podpora nějaké akce (nový výrobek v prodeji, uvedení nového filmu, politické volby atd.), která je ve své počáteční fázi transformována do podoby, která vyznívá neoficiálně a zábavně. Často se vytrácí hranice mezi autentickou realitou a falší naplánované reklamy, což se projevuje jako nečekané videonahrávky, které unikly a oficiální zdroje se k nim nemají. Příjemce sdělení, který se následně stane šiřitelem, by ideálně vůbec neměl vědět, že se dívá na reklamu.

Nápady, úspory na nákladech

Následuje šeptanda, nejsilnější zbraň virálního marketingu. Pokud je koncept virálu nastaven špatně a je internetovou komunitou a běžným davem shledán jako umělý a nevěrohodný, je hodnocen špatně. Virální marketing, jehož významnou vlastností jsou nízké finanční náklady, si totiž nemůže dovolit nezaujmout. Nenastane-li další fáze, další pokusy o oživení jsou marné.

Jakmile ale zaujme své první příjemce, kteří v zájmu sociální prestiže, kvůli touze pobavit ostatní nebo s vírou v hodnotu věci pošlou informaci dál, nastává lavinový efekt postupné distribuce sdělení. Obsah virálního marketingu se šíří sám a zdarma, a čím je lepší, tím se jeho obliba mezi veřejností stává větší. Nápaditost a schopnost vcítit se do mladé skupiny uživatelů internetu je ceněnou schopností při tvorbě.

Příklady virálu

Virál použil při svém spuštění i významný provozovatel e-mailové služby Hotmail. Každý e-mail obsahoval na konci připojenou nabídku k založení e-mailové adresy, což nabízel oproti zaběhlým zvyklostem své doby zdarma. Ve světě filmu využívají virální marketing snímky, které se tváří jako záznamy reálné skutečnosti, nebo pracují s dokumentárním laděním projektu. Ještě před rokem 2000 tak všichni věřili, že Záhada Blair Witch je skutečná, o podobný kousek se pokoušelo Monstrum (Cloverfield) producenta J. J. Abramse nebo série Paranormal Activity.

Některá díla si nakonec získají na internetu větší popularitu, než jaká jsou ve skutečnosti čísla návštěvnosti - na tohle doplatili Hadi v letadle, kam sice z internetového hlasování putovalo několik drsných slov, ale film na internetu tak zakořenil, že ti, kterých se týkal, si ho raději stáhli.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Soud zamítl Zemanovu stížnost kvůli jmenování Ošťádala profesorem

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost prezidenta Zemana proti verdiktu, podle kterého musí rozhodnout o jmenování Josefa Ošťádala profesorem. Nemá hodnotit jeho způsobilost.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Dirigent Rattle, manžel Kožené, po brexitu zažádal o německé občanství

Slavný britský dirigent sir Simon Rattle zažádal o německé občanství. Pětašedesátiletý liverpoolský rodák a manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené tak učinil v reakci na brexit. "Stejně jako pro mnohé to také pro mě bude nezbytné," vysvětluje Rattle, jenž před pandemií běžně hostoval u předních evropských orchestrů.

Tento týden překvapil svět klasické hudby, když oznámil, že roku 2023 skončí ve vedení London Symphony Orchestra. Od stejného roku Rattle povede Bavorský symfonický rozhlasový orchestr sídlící v Mnichově. Rozhodl se tak především proto, aby mohl být nablízku Kožené a jejich třem dětem, se kterými žijí v Berlíně. Faktorem byl ale také brexit.

"Fakt, že muzikanti a obecně umělci náhle musí žádat o víza pro cestu do Evropy, rozhodně není tím slibovaným přínosem brexitu," zdůrazňuje Rattle. Podle agentury Reuters neskrývá rozhořčení a lituje, jak neblaze odchod Velké Británie z Evropské unie poznamená nejmladší generaci anglických hudebníků, kteří byli zvyklí na starém kontinentu studovat a vystupovat bez byrokratických překážek.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Celníci zadrželi u Ostravy tři běžence z Afghánistánu, našli je v návěsu kamionu

Celníci zadrželi při kontrole nákladního auta nedaleko Ostravy tři běžence z Afghánistánu. Ukrývali se v nákladu velkokapacitních železných trubek. ČTK to řekla mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

Celníci ve čtvrtek odpoledne na parkovišti u dálnice D1 nedaleko Ostravy kontrolovali nákladní automobily. Při kontrole řidiče rumunského kamionu slyšeli v návěsu soupravy hluk. Na místo hlídka přivolala posily i policisty, kteří návěs otevřeli. "Uvnitř byli tři mladiství pocházející z Afghánistánu. Případ jsme předali policii," uvedla Zdobnická.

Zdroj: ČTK
Další zprávy