Raspberry Pi

6. 3. 2012 17:37
Ve Velké Británii přitáhla pozornost počítačová soustava do kapsy Raspberry Pi za 35 dolarů schopná Full HD videa a spuštění hry Quake.
Raspberry Pi
Raspberry Pi | Foto: Raspberry Pi

Projekt původně zamýšlený jako učební pomůcka do škol se setkala s širokou odezvou internetové veřejnosti. Jedná se o model jednoduché počítačové desky na jednom plošném spoji se základní výbavou v podobě mikroprocesoru, paměti, přípojek a dalších nezbytností k fungování systému. Raspberry Pi přináší funkční počítačový model, s jehož pomocí lze spustit i video ve vysokém rozlišení nebo zahrát počítačovou hru Quake. První návrhy Raspberry Pi vznikly už v roce 2006, první prodeje začaly na konci února 2012.

Raspberry Pi zahrnuje dva modely. Společný mají procesor s frekvencí 700 MHz, grafickou kartu, operační paměť 256 MB, přípojku HDMI, slot pro SD kartu, který má sloužit namísto pevného disku či SSD. Rozměry přístrojů jsou 8,6 x 5,4 cm. Model A je s cenou 25 dolarů vybaven jedním portem USB 2.0, bez síťového ethernetu a s energetickou kapacitou 500 mA. Model B je vybavenější a za cenu 35 dolarů disponuje dvěma porty USB 2.0, Ethernetem a energií 700 mA. K chodu je pak zapotřebí 5 V, které do přístroje doputují např. přes microUSB. Raspberry Pi je kompatibilní s operačním systémem Linux (systém při prodeji vybaven Fedorou, podporu má i Debian a ArchLinux).

Za vývojem zařízení stojí nadační fond Raspberry Pi ve Velké Británii. Její vznik se datuje do roku 2008, jako charita byli v Británii zaregistrováni v roce 2009. Významnou podporu získává fond od univerzity Cambridge. Technologicky se díky názvu může Raspberry snadno zaměnit se společností Blacberry, ale kromě výběru názvu mezi ovocem (podobně jako Apple) spolu nemají nic společného.

Výroba prvních deseti tisíc kusů probíhala na Taiwanu a v Číně. Produkce tak na místo dvanácti týdnu na britských ostrovech zabere jenom čtyři, daňové zátěži by pak podléhaly pouze komponenty, nikoli hotový výrobek. V Británii byli pouze dva autorizovaní prodejci, kteří neměli 29. Února 2012 velký problém zásoby vyprodat. Sešlo se navíc okolo dvou milionů objednávek. A to do prodeje šly zatím jenom dražší modely B, zatímco modely A přijdou později.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy