Occupy Wall Street

12. 10. 2011 22:32
Demonstrace Occupy Wall Street - Obsaďte Wall Street.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Označuje se tak hnutí shromážděných demonstrantů, v překladu Obsaďte Wall Street, které od září 2011 protestuje v ulicích finanční čtvrti New Yorku proti ekonomické a finanční nerovnosti, která způsobuje, že nadpoloviční většina peněžních prostředků Ameriky leží v rukou jednoho procenta obyvatel. Jako problematické oblasti označují i neprůhledný lobbing či nenasytnost korporací. Na oficiálních stránkách uvádějí za svůj předobraz egyptskou revoluci v rámci arabského jara nebo sérii mírumilovných demonstrací, které od května probíhaly ve španělských městech proti vládě a vzrůstajícími vlivu Evropské unie, ale měly i sociální a ekonomické podtóny.

Vše začalo 13. července na internetových stránkách Adbusters, kanadském aktivistickém sdružení, známém hlavně díky magazínu, který odmítá reklamy a bojuje proti konzumu. Vznikla výzva, aby následující září přišli lidé protestovat na Wall Street. Z jejich popudu tak vznikla iniciativa, ale pro hnutí neexistuje žádné jednotné vedení, takže se často hovoří o spontánních projevech lidí, kteří mají dost současného finančního systému. Hlavní část demonstrací začala 17. září v centru burzovního dění - Wall Street. Od té doby shromáždění lidí s transparenty a hlasitými požadavky neustalo, naopak se další příznivci připojují, a protest tak paralelně proběhl i na dalších místech v Americe (Washington, Los Angeles, Boston, Chicago, Miami a další) a pomalu se přesouvá i do Evropy.

Význačným datem se pro hnutí na Wall Street stal pátý říjen, kdy jejich manifest podpořilo silně americké odborové sdružení, mediálně však pro Occupy Wall Street znamenala hodně i osobní přítomnost a podpora kontroverzního filmaře Michaela Moora, který ve svých filmech často kritizuje poměry v USA, ať už se jedná o zdravotnictví, nebo finanční sektor.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Home Credit se vzdává snu o hongkongské burze

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

před 1 hodinou

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy