Occupy Wall Street

12. 10. 2011 22:32
Demonstrace Occupy Wall Street - Obsaďte Wall Street.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Označuje se tak hnutí shromážděných demonstrantů, v překladu Obsaďte Wall Street, které od září 2011 protestuje v ulicích finanční čtvrti New Yorku proti ekonomické a finanční nerovnosti, která způsobuje, že nadpoloviční většina peněžních prostředků Ameriky leží v rukou jednoho procenta obyvatel. Jako problematické oblasti označují i neprůhledný lobbing či nenasytnost korporací. Na oficiálních stránkách uvádějí za svůj předobraz egyptskou revoluci v rámci arabského jara nebo sérii mírumilovných demonstrací, které od května probíhaly ve španělských městech proti vládě a vzrůstajícími vlivu Evropské unie, ale měly i sociální a ekonomické podtóny.

Vše začalo 13. července na internetových stránkách Adbusters, kanadském aktivistickém sdružení, známém hlavně díky magazínu, který odmítá reklamy a bojuje proti konzumu. Vznikla výzva, aby následující září přišli lidé protestovat na Wall Street. Z jejich popudu tak vznikla iniciativa, ale pro hnutí neexistuje žádné jednotné vedení, takže se často hovoří o spontánních projevech lidí, kteří mají dost současného finančního systému. Hlavní část demonstrací začala 17. září v centru burzovního dění - Wall Street. Od té doby shromáždění lidí s transparenty a hlasitými požadavky neustalo, naopak se další příznivci připojují, a protest tak paralelně proběhl i na dalších místech v Americe (Washington, Los Angeles, Boston, Chicago, Miami a další) a pomalu se přesouvá i do Evropy.

Význačným datem se pro hnutí na Wall Street stal pátý říjen, kdy jejich manifest podpořilo silně americké odborové sdružení, mediálně však pro Occupy Wall Street znamenala hodně i osobní přítomnost a podpora kontroverzního filmaře Michaela Moora, který ve svých filmech často kritizuje poměry v USA, ať už se jedná o zdravotnictví, nebo finanční sektor.

 

Právě se děje

Další zprávy