Cloud

14. 10. 2011 16:30
Cloud computing je model vývoje a používání počítačových technologií, který spočívá v poskytování služeb uložených na internetových serverech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Google

Cloud computing je model vývoje a používání počítačových technologií, který spočívá v poskytování služeb uložených na internetových serverech s tím, že uživatel k nim může přistupovat prakticky odkudkoliv.

Pojem cloud v současnosti zastřešuje řadu věcí s různými způsoby využití, společné však všem zůstává to, že nároky na výpočetní výkon a softwarovou výbavu se z koncových zákazníků přesouvají na poskytovatele. Zákazníci si pak od poskytovatele výkon, správu i software pronajímají.

Historie

Základní myšlenka cloud computingu se datuje až k roku 1960, kdy se americký informatik John McCarthy domníval, že výpočetní technika bude jednou organizována jako veřejná služba. Téměř všechny charakteristiky cloudu jak jej chápeme dnes (flexibilita, online přístup, iluze nekonečné zásoby, poskytování kompletní služby) a jeho srovnání s elektrickou rozvodnou sítí pak pečlivě popsal Douglas Parkhill už v roce 1966 ve své knize The Challenge of the Computer Utility.

Klíčovou roli ve vývoji cloud computingu ale sehrála až firma Amazon zhruba na přelomu tisíciletí. Po modernizaci svých serverů totiž společnost využívala pouhých cca 10% jejich výkonu a tak se rozhodla nabídnout nevyužitou kapacitu externím zákazníkům. Vlastní cloudová služba nazvaná Amazon Web Service byla spuštěna v roce 2006.

V následujících letech vznikla řada podobných produktů jako například open-sourceový Eucalyptus či z evropských dotací zrozená OpenNebula. V roce 2010 spuštěný OpenStack se pak stal vůbec nejrychleji rostoucím open-sourceovým projektem v historii.

Klady a zápory

Poskytování služeb, aplikací a výkonu on-line, má mimo jiné zefektivnit chod firem možností fungovat mimo jedno velké centrum a udělat kancelářské aplikace - jako je třeba pošta, textový editor, kalendář či pracovní plocha - o něco flexibilnějšími. ,,Pronajímání" aplikací bez nutnosti vlastnit "pevnou" licencovanou verzi pak může výrazně zmenšit náklady společnosti.

Závislost na poskytovateli však bere možnost rozhodování o používaném softwaru, on-line řešení aplikací často mají méně funkcí nebo jsou méně stabilní a problémem může být i odlišný právní řád poskytovatele a klienta. Jakožto relativně nový pojem pak ještě cloud nemá příliš dobrou reputaci a vyvolává mnoho otázek ohledně bezpečnosti dat.

 

Právě se děje

Další zprávy