Tým F1 Sauber

11. 1. 2012 10:36
Představení týmu F1 Sauber

Sauber je švýcarský tým formule 1, který do seriálu vstoupil v roce 1993. Založen však byl již v sedmdesátých letech Peterem Sauberem.

Během svého působení tým spolupracoval s několika automobilkami. Zpočátku to byl Mercedes, který však od roku 1995 nahradil Ford, resp. od roku 1997 Ferrari. To na tři roky vystřídalo BMW, v současnosti však Sauber, znovu pod majoritním vlastnictvím svého zakladatele, spolupracuje opět s italskou automobilkou. Týmem prošla řada známých jezdců, například Heinz-Harald Frentzen, Jean Alesi, Johny Herbert, Jacques Villeneuve, Giancarlo Fisichella, Felipe Massa, Nick Heidfeld a Sauber byl také prvním týmem pozdějšího mistra světa Kimiho Räikkönena. Nejúspěšnějším obdobím pro tým byly roky 2007 a 2008, kdy jej dvojice jezdců Robert Kubica - Nick Heidfeld přivedla na druhé, respektive třetí místo v pořadí poháru konstruktérů. V sezóně 2008 si také Sauber připsal svoje zatím jediné vítězství v Grand Prix - Robert Kubica vyhrál v Kanadě.

V poslední sezóně 2011 tým získal 44 bodů a obsadil sedmou příčku. Kamui Kobajaši si z nich připsal 30, druhý jezdec Sergio Pérez 14. Jeden závod za tým odjel i Španěl Pedro de la Rosa. Do sezóny 2012 vstupuje Sauber v nezměněném složení.

Zajímavosti:

- vstup Kimiho Räikkönena do kolotoče formule 1 v roce 2001 provázely značné obtíže. Proti jeho nasazení se postavila řada vlivných jezdců a členů FIA, např. Max Mosley, a angažování finského jezdce dokonce znamenalo odchod hlavního sponzora, společnosti Red Bull, od Sauberu
- mezi hlavní sponzory patří společnosti Claro, Disensa nebo NEC
- kromě jednoho prvenství si tým do sezóny 2011 včetně připsal ještě deset druhých míst a dvanáct třetích (z 323 startů od roku 1993), poprvé byl "na bedně" Heinz-Harald Frentzen v roce 1995

 

Právě se děje

před 48 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy