Fotbalisté Argentiny

Aktualizováno 20. 2. 2012 14:31
Profil argentinského reprezentačního fotbalového výběru.
Fotbalisté Argentiny se radují z gólu
Fotbalisté Argentiny se radují z gólu | Foto: Reuters

Fotbal se v této zemi těší velké popularitě. Argentina se zúčastnila patnácti z devatenácti fotbalových světových mistrovství, dvakrát jej dokonce vyhrála (1978 na domácí půdě, 1986 v Mexiku), kromě toho dvakrát došla do finále (1930 v Uruguayi, 1990 v Itálii).
Dvakrát také Argentinci kralovali Olympijským hrám (2004 v Aténách, 2008 v Pekingu) a celkem čtyřikrát ovládli Copa América.
Nejlepším fotbalistou historie v této zemi je Diego Armando Maradona, který někdy bývá poměřován s Brazilcem Pelém. Maradona byl v letech 2008-2010 trenérem mužstva, po neúspěchu na MS 2010 však byl odvolán. Novým koučem argentinského národního týmu je Alejandro Sabella.
Za Maradonova nástupce je označován Lionel Messi, mladý, ale extrémně talentovaný hráč, který působí v Evropě.
Více o hráčích Argentiny: Lionel Messi, Juan Sebastian Verón, Sergio Agüero, Carlos Tevéz, Diego Milito

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy