Fotbalisté Španělska

Aktualizováno 2. 2. 2012 15:58
Profil fotbalového reprezentačního týmu Španělska
Fotbalisté Španělska
Fotbalisté Španělska | Foto: Reuters

Španělský reprezentační tým je momentálně nejlepším národním celkem na světě a jedním z hlavních favoritů Eura 2012.

Reprezentanti z Pyrenejského poloostrova jsou držiteli titulu mistra světa z roku 2010 a mistři Evropy z roku 2008 (jako prvním se jim podařilo po zisku evropského titulu vyhrát i světový šampionát). Kromě toho mají na svém kontě ještě zlato z "domácího" evropského šampionátu z roku 1964 a stříbro z roku 1984. Jsou také držiteli "barcelonské" zlaté medaile z olympiády v roce 1992.

Na evropský šampionát se probojovali z prvního místa skupiny I, ve které hráli spolu s Českou republikou. V osmi zápasech získali plný počet 24 bodů a kvalifikovali se do skupiny C, v níž se utkají s Itálií, Chorvatskem a Irskem.

Mezi nejznámější hráče současného týmu patří Iker Casillas, Andrés Iniesta, Xavi, Xabi Alonso, Sergio Ramos, Fernando Torrés, David Villa, (nejvíce reprezentačních branek - 51), Cesc Fabregas či Carles Puyol. V minulosti byli největšími hvězdami Andoni Zubizarreta, který má také nejvíce odehraných zápasů v národním dresu - 126, Alfrédo di Stefano, Ferenc Puskás, Emilio Butrageňo, Josep Guardiola, Vicente del Bosque, Txiki Begiristain, José Mari Bakero, Fernando Hierro, Julio Salinas nebo Luis Enrique. Současným trenérem je Vicente del Bosque, mezi dřívější kouče patřili Javier Clemente, Josie Antonio Camacho, Luis Aragonés, José Villalonga, Miguel Muñoz nebo fotbalista českého původu Ladislav Kubala.

Nejslavnějšími španělskými kluby jsou Real Madrid a FC Barcelona, jejichž vzájemný duel - El Clásico - vždy patří k nejsledovanějším zápasům klubové sezóny.

Španělskému mužstvu na začátku února 2012 patří v žebříčku FIFA 1. příčka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy