Richard Müller

15. 9. 2011 12:38
Richard Müller je slovenský hudebník a skladatel.
Richard Müller.
Richard Müller. | Foto: Aktuálně.cz

Sólovou kariéru Richard Müller začal v roce 1990 a hned se mu podařilo prorazit s česko-slovenským megahitem Štěstí je krásná věc nebo Rozeznávám, které mu na album V penzionu Svět napsali Petr Hapka a Michal Horáček. To už ale měl za sebou hity jako Prečo Vy, ľudia 20.storočia máte vždy zachmúrené obočia a hlavně Po schodoch s kapelou Banket, kterou založil v roce 1984. Nyní se zpěvák chystá na Potichu Tour 2, opakování loňské veleúspěšné koncertní šňůry po České a Slovenské republice.

Návrat

Před několika lety chtěl se svou aktivní kariérou skončit kvůli svým vleklým zdravotním problémům, zvláště depresím. V září roku 2011 oslavil padesátiny, shodil dvacet kilogramů a dostává se opět do formy. Místo odpočinku pracuje na novém albu a vytvořil soubor pětadvaceti cédéček s prostým názvem Všetko, která mapuje jeho kariéru. Vše, co zpěvák natočil na své sólové dráze, alba s Banketem a nějaké ty bonusy a rarity. K tomu všemu vychází kniha s komentáři a příbehy. Nyní se zpěvák ze všech sil soustředí na své nové album, které vyjde 11. listopadu 2011.

Na křtinách svou "krabici Všetko" doslova zasypal diamanty. V den svého jubilea pokřtil kolekci 263 skladeb. Jako dárek k narozeninám dostal desku nazdobenou diamanty. V jednom boxů jeho sbírky se dokonce ukrývá poukaz na diamant v hodnotě pět tisíc eur, ale chce to opravdu velké štěstí, protože sbírka vyšla v pětitisícovém nákladu.

Cesta ke slávě

Richard Müller se narodil se 6. září 1961 v Hlohovci. Je synem herce Vlada Müllera a herečky Elišky Müllerové. Absolvoval filmovou a televizní dramaturgii a scénaristiku na VŠMU v Bratislavě (1985).
S hudbou začínal jako jako redaktor měsíčníku Populár a Gramorevue. Svou první nahrávku vydal spolu se skupinou Burčiak Pavla Daněka. Po nesporném úspěchu se spolu s Martinem Karvašem rozhodl založit vlastní kapelu Banket, s níž vydal tři alba - v roce 1986 vyšla Bioelektrovízia. Nesmrtelný song Po schodoch pro něj napsal tehdy Vašo Patejdl. O dva roky později vyšla Druhá doba?! a v roce 1990 album Vpred?.
Sólovou dráhu odstartoval díky účasti na desce Petra Hapky a Michala Horáčka V penzionu svět, kam nazpíval písně Štěstí je krásná věc a Rozeznávám. První album podepsané jménem Richarda Müllera vyšlo v roce 1992 pod titulem Neuč vtáka lietať a obsahovalo také velký hit Nebude to také ľahké . Po dalších albech vyšlo v roce 2000 první Müllerovo album nazpívané česky - s texty Michala Horáčka - Richard Müller a hosté a o rok později album 01.
Asi nejvýraznější období v kariéře Richarda Müllera nastalo s kritikou velmi ceněným albem Monogamný vzťah, které nahrál v New Yorku v čase vztahu s Ivou Bittovou. Následovalo album 44, které si zpěvák nadělil k narozeninám se stejnou číslovkou jako nese v názvu. Album produkoval jeho někdejší spoluhráč z Banketu Henrich Leško a hráli na něm veličiny světové rockové i jazzové scény jako kytarista Hiram Bullock, bubeník Omar Hakim, Anthony Jackson a Will Lee. V rámci turné k albu se pak konal v roce 2007 v Bratislavě koncert, kam dorazily všechny hvězdy přizvané na album 44 i američtí studioví hráči z alba Monogamný vzťah.
Dnes je možné Richarda Müllera považovat za slovenskou žijící legendou, která má na svém kontě několik ocenění (Zlatý slávik 2003 získal první místo, cena Aurel v roce 2005 za nejlepší videoklip - Sníh, 2004 nejoblíbenější zpěvák rádia Grand Prix, 2005 získal druhé místo za Desku roku).

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy