Národní divadlo

Aktualizováno 1. 8. 2013 11:56
Národní divadlo v Praze funguje od roku 1883, zahrnuje pět budov a představení činohry, baletu, opery a Laterny magiky.
Národní divadlo.
Národní divadlo. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Národní divadlo České republiky zahrnuje mnohem víc než jen novorenesanční budovu na pravém břehu Vltavy v centru Prahy. Tato historická budova je však základním symbolem, poprvé byla otevřena roku 1881, po následném požáru v roce 1883. V současnosti pod Národní divadlo spadá pět jednotlivých budov, vedle této je to Nová scéna v její těsné blízkosti, Stavovské divadlo a Divadlo Kolowrat u Ovocného trhu a Státní opera v Legerově ulici. Zahrnuje soubory Opery, Činohry, Baletu a Laternu magiku.

Problémová pozice ředitele ND

Zřizovatelem instituce je ministerstvo kultury, dočasně pověřen zastupováním funkce ředitel Národního divadla byl Václav Pelouch.

Od 1. srpna 2013 ho měl nahradit dosavadní ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian. Toho však okamžitě odvolal ministr kultury úřednické vlády Jiřího Rusnoka Jiří Balvín. Jemu se nelíbilo, že byl vybrán v uzavřeném výběrovém řízení, avšak tento krok vyvolal nevoli u uměleckých ředitelů jednotlivých souborů a některých herců, kteří na protest z divadla odešli. Druhý den Balvínovi premiér Jiří Rusnok nařídil, aby Buriana zpět dosadil na ředitelské místo. Následně byl uveřejněn audit, který ukazoval na problematické finance ND v souvislosti s platy herců i smlouvami s ABL.

Umělecký šéf Činohry ND Michal Dočekal rezignoval na svůj post v reakci na Balvínovo odovolání nového ředitele. Spolu s Dočekalem skončilo i vedení Opery Národního divadla a Státní opery Praha.

Umělecký šéf Baletu ND je Petr Zuska. Uměleckým šéfem Opery ND se měl pro novou sezónu stát Petr Kofroň jako nástupce Rocca, jenž byl v dubnu 2013 odvolán.

Kromě Národního divadla v Praze fungují i jiná Národní divadla ve dvou dalších největších městech České republiky. V Brně bylo otevřeno v roce 1884, Moravskoslezské v Ostravě zahájilo činnost v roce 1919.

Založení pražského Národního divadla

O vzniku reprezentativního národního divadla se mluvilo od čtyřicátých let devatenáctého století, veřejná sbírka odstartovala až v padesátých letech. V důsledku éry Bachova absolutismu však jako první vzniklo Prozatimní divadlo otevřené roku 1962, které později splynulo s hlavní budovou Národního divadla.

16. května 1968 byl položen základní kámen hlavní budovy, jejímž architektem byl Josef Zítek, který byl osloven s žádostí na vypracování projektu, později byl ještě dodatečně vybrán v konkurzním řízení. Až v roce 1977 budova konečně měla i střechu. Slavnostní otevření nastalo 11. června 1868 při příležitosti návštěvy korunního prince Rudolfa. V divadle se pak odehrálo jedenáct představení, než byl provoz přerušen, aby bylo divadlo kompletně dokončeno.

Tento záměr zhatil 12. srpna požár budovy, který začal na střeše, ale poškodil i hlediště a jeviště. Miroslav Ivanov ve své literatuře faktu popisuje celou řadu nešťastných náhod, které vedly k velkým rozměrům a škodám požáru. Sbírka na obnovu divadla záhy přinesla velký obnos peněz a do dvou let se podařilo pod vedením architekta Josefa Schulze opravit a dovést k finální podobě. 18. Listopadu 1883 se kulturní budova otevřela představením Libuše od Bedřicha Smetany.

K dalším zásadním úpravám došlo až ve dvacátém století. V roce 1977 bylo divadlo uzavřeno představením Jiráskovy Lucerny, v následujících šesti letech došlo ke generální rekonstrukci. Datem znovuotevření bylo sté výročí zahájení provozu po velkém požáru.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy