Knižní trilogie Milénium

18. 10. 2011 14:13
Knižní trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona popisuje případ investigativního novináře Mikaela Blomkvista, který spolupracuje s mladou hackerkou Lisbeth Salanderovou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Knižní trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona popisuje případ investigativního novináře Mikaela Blomkvista, který spolupracuje s mladou hackerkou Lisbeth Salanderovou. Samotný příběh má blízko k detektivce, celá trilogie je ale žánrově různorodá a dále tak v sobě mísí například thriller, špionážní drama či komiks.

Série sklidila úspěch v mnoha zemích světa a dočkala se i svého filmového zpracování. Do kin sice původně měl mířit jenom první snímek s námětem románu od švédského režiséra Nielse Ardena Opleva. Byl však natolik úspěšný, že se do kin dostaly i další dva filmy režírované Danielem Alfredsonem.

Popularitu si získala i severská filmová trilogie a dlouho na sebe nenechal čekat ani hollywoodský remake. V prosinci 2011 tak do kin přijde americká verze Mužů, kteří nenávidí ženy a v dalších letech budou následovat pokračování.

Příběh a hlavní postavy

První díl nazvaný Muži, kteří nenávidí ženy sleduje investigativního novináře Mikaela Blomkvista, jenž postupně odkrývá zločinné tajemství rozvětvené průmyslnické rodiny. Na shánění informací si najme asociální hackerku Lisbeth Salanderovou, z obou hrdinů se stanou dobří přátelé a společnými silami se snaží odhalit mnohanásobného vraha nevinných žen, prostitutek a ilegálních přistěhovalkyň.

Pokračování s názvem Dívka, která si hrála s ohněm rozvíjí příběh Lisbeth, jíž se do cesty postaví superpadouch bez schopnosti cítit bolest. V posledním díle Dívka, která kopla do vosího hnízda pak Larsson trochu přeorientoval na špionážní drama, v němž hlavní hrdinové čelí intrikám švédských tajných služeb.

Název Milénium, který sérii zastřešuje, je jménem novin, v nichž hrdina Mikael Blomkvist pracuje a vlastní podíl. Fungování médií je ale líčeno spíše romanticky a proklamovanou tvrdou realitu autor popisuje spíše až v práci policie, gaunerů či velkých podnikatelů.

Komu patří autorská práva?

Zhruba čtrnáct dní poté, co Larsson svou trilogii dokončil, zemřel na infarkt, a přestože od jeho smrti uplynulo několik let, stále se vedou spory ohledně autorských práv. Neověřená poslední vůle, v níž majetek odkazuje životní partnerce Evě Gabrielssonové, je považována za neplatnou, a protože si ji Larsson nikdy nevzal, nemá družka podle švédských zákonů nárok na dědictví.

Autorská práva tak připadla rodině, se kterou autor nikdy neměl příliš dobré vztahy, a Gabrielssonová se o ně dodnes soudí. Na její podporu dokonce vznikla organizace, která ji v soudních tahanicích finančně podporuje.

Jedním z důvodů, proč se Larsson s Gabrielssonovou nikdy nevzali, byla novinářova práce pro organizaci Expo a další aktivity zaměřené proti extremistům. Ti mu totiž několikrát vyhrožovali smrtí. V případě sňatku by novomanželé museli zveřejnit trvalou adresu, o což z bezpečnostních důvodů ani jeden z nich nestál.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy