Knižní trilogie Milénium

18. 10. 2011 14:13
Knižní trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona popisuje případ investigativního novináře Mikaela Blomkvista, který spolupracuje s mladou hackerkou Lisbeth Salanderovou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Knižní trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona popisuje případ investigativního novináře Mikaela Blomkvista, který spolupracuje s mladou hackerkou Lisbeth Salanderovou. Samotný příběh má blízko k detektivce, celá trilogie je ale žánrově různorodá a dále tak v sobě mísí například thriller, špionážní drama či komiks.

Série sklidila úspěch v mnoha zemích světa a dočkala se i svého filmového zpracování. Do kin sice původně měl mířit jenom první snímek s námětem románu od švédského režiséra Nielse Ardena Opleva. Byl však natolik úspěšný, že se do kin dostaly i další dva filmy režírované Danielem Alfredsonem.

Popularitu si získala i severská filmová trilogie a dlouho na sebe nenechal čekat ani hollywoodský remake. V prosinci 2011 tak do kin přijde americká verze Mužů, kteří nenávidí ženy a v dalších letech budou následovat pokračování.

Příběh a hlavní postavy

První díl nazvaný Muži, kteří nenávidí ženy sleduje investigativního novináře Mikaela Blomkvista, jenž postupně odkrývá zločinné tajemství rozvětvené průmyslnické rodiny. Na shánění informací si najme asociální hackerku Lisbeth Salanderovou, z obou hrdinů se stanou dobří přátelé a společnými silami se snaží odhalit mnohanásobného vraha nevinných žen, prostitutek a ilegálních přistěhovalkyň.

Pokračování s názvem Dívka, která si hrála s ohněm rozvíjí příběh Lisbeth, jíž se do cesty postaví superpadouch bez schopnosti cítit bolest. V posledním díle Dívka, která kopla do vosího hnízda pak Larsson trochu přeorientoval na špionážní drama, v němž hlavní hrdinové čelí intrikám švédských tajných služeb.

Název Milénium, který sérii zastřešuje, je jménem novin, v nichž hrdina Mikael Blomkvist pracuje a vlastní podíl. Fungování médií je ale líčeno spíše romanticky a proklamovanou tvrdou realitu autor popisuje spíše až v práci policie, gaunerů či velkých podnikatelů.

Komu patří autorská práva?

Zhruba čtrnáct dní poté, co Larsson svou trilogii dokončil, zemřel na infarkt, a přestože od jeho smrti uplynulo několik let, stále se vedou spory ohledně autorských práv. Neověřená poslední vůle, v níž majetek odkazuje životní partnerce Evě Gabrielssonové, je považována za neplatnou, a protože si ji Larsson nikdy nevzal, nemá družka podle švédských zákonů nárok na dědictví.

Autorská práva tak připadla rodině, se kterou autor nikdy neměl příliš dobré vztahy, a Gabrielssonová se o ně dodnes soudí. Na její podporu dokonce vznikla organizace, která ji v soudních tahanicích finančně podporuje.

Jedním z důvodů, proč se Larsson s Gabrielssonovou nikdy nevzali, byla novinářova práce pro organizaci Expo a další aktivity zaměřené proti extremistům. Ti mu totiž několikrát vyhrožovali smrtí. V případě sňatku by novomanželé museli zveřejnit trvalou adresu, o což z bezpečnostních důvodů ani jeden z nich nestál.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Experti z Francie budou vyšetřovat sobotní útok na saúdská ropná zařízení

"V reakci na saúdskou žádost prezident Macron potvrdil korunnímu princovi, že Francie vyšle experty do Saúdské Arábie, aby se podíleli vyšetřování s cílem odhalit původce a způsob provedení útoku," uvedl úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Ten útok odsoudil a ujistil saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, že Francie bude usilovat o stabilitu na Blízkém východě.

Útok, z nějž USA viní Írán, dočasně snížil těžbu Saúdské Arábie o polovinu a krátkodobě způsobil nárůst ceny ropy o téměř 20 procent. Kromě toho může zmařit diplomatické snažení Francie, která usiluje o odvrácení konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem, řekli diplomaté agentuře Reuters po jednání Macronova vyslance v Saúdské Arábii.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Peschkeová s Melicharovou v Ósace vítěznou šňůru neprodloužily

Zkušená deblistka Květa Peschkeová s Američankou českého původu Nicole Melicharovou v Ósace na titul z turnaje v Čeng-čou nenavážou. V prvním kole nestačily na ukrajinsko-americký tenisový pár Nadija Kičenoková, Abigail Spearsová a prohrály 2:6, 6:7. Nepřidají tak body do boje o účast na Turnaji mistryň.

Čtyřiačtyřicetiletá Peschkeová s šestadvacetiletou Melicharovou v neděli vybojovaly v čínském Čeng-čou třetí letošní a celkově pátý společný titul. V pořadí pro WTA Finals jsou pět týdnů před jeho začátkem stále na desátém místě, do Šen-čenu postoupí osm nejlepších dvojic sezony.

před 22 minutami

Tramvaj srazila na Masarykově třídě v Olomouci nezletilou chodkyní. Doprava do centra je zastavena

Nehoda se stala na páteřní tramvajové trati vedoucí od vlakového nádraží do centra města. Doprava je zde nyní zastavena, linky jsou odkloněny přes třídu Kosmonautů. Zastavení dopravy způsobilo kolaps na Masarykově třídě.

Nehoda se stala před osmou ráno. "Z prozatím přesně nezjištěných příčin se zde střetla tramvaj s nezletilou chodkyní. Ta utrpěla zranění, s nímž skončila v péči zdravotnické záchranné služby. Veškeré příčiny nehody, její okolnosti a souvislosti, stejně jako celý její průběh, jsou v šetření. V současné době je komunikace je v místě nehody z důvodu šetření uzavřena," uvedla policejní mluvčí.

Podle mluvčí dopravního podniku jsou tramvajové linky jedoucí po Masarykově třídě odkloněny. "Linky 2, 3, 4 a 6, které tudy jezdí, jsou odkloněny přes třídu Kosmonautů. Momentálně nedokážeme odhadnout, na jak dlouho," řekla mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová. Zastavení dopravy způsobilo na Masarykově třídě v ranní špičce kolaps, auta policisté odkláněli po okolních ulicích.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Grygar před výstavou v Národní galerii překonal aukční rekord

Obraz průkopníka zvukomalby Milana Grygara z roku 1987 byl včera v síni European Arts v Praze vydražen za 1,55 milionu korun s aukční přirážkou, což je umělcův autorský rekord. "Sběratel ho vydražil po napínavém souboji na sále a telefonu," popisuje Albert Trnka, výkonný ředitel European Arts. Podle ní je poetika Grygarových černých obrazů založena na kontrastu černé plochy a ostré barevnosti linií vložených do zdánlivě prázdného prostoru. Prodané dílo pochází z let, kdy autor začal pracovat s námětem černé plochy kosmu a linie světla. Velká výstava Grygarových děl v pražském Veletržním paláci začíná pozítří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy