Festival Pohoda

12. 3. 2012 20:44
Pohoda, název je aktuálně doplněn o jméno sponzora a zní Bažant Pohoda, je největší slovenský hudební festival. Každoročně se koná v Trenčíně obvykle v průběhu třetího červencového týdne.
Festival Bažant Pohoda.
Festival Bažant Pohoda. | Foto: Martina Mlčúchová

Pohoda, název je aktuálně doplněn o jméno sponzora a zní Bažant Pohoda, je největší slovenský hudební festival. Každoročně se koná v Trenčíně obvykle v průběhu třetího červencového týdne.

Přestože se jedná o nejmasovější slovenskou akci tohoto typu, mezi headlinery se obvykle objevují některé ikony alternativní scény. V roce 2012 to budou například Lou Reed, Elbow nebo Bat for Lashes, z mainstreamových kapel pak zahrají Kasabian, The Kooks, The Horrors ad.

Pohoda je však multižánrovým festivalem a své zastoupení na ní má většina hudebních stylů. Vystoupení hudebníků doprovází různé divadelní přestavení, literární besedy, workshopy nebo zábavné atrakce.

V roce 2012 Pohoda proběhne ve dnech 5. až 7. července na trenčínském letišti.

Historie

Festival vznikl v roce 1997 původně jako menší jednodenní akce u příležitosti oslav 585 let města Trenčín. Už v druhém ročníku došlo k rozšíření dosavadního fotbalového stadionu Sihoti o taneční scénu, postupně se ale festival dále rozrůstal. Došlo nejdříve k přesunu do většího Areálu Pod Sokolicami, v letech 2004 a 2005 se přestěhoval do Vojenského letiště Trenčín a od roku 2006 se koná v areálu Letisko Trenčin.

V uplynulých letech na Slovensko přivezl interprety formátu Moby, Portishead, Pulp, Prodigy, Garbage, Pixies, Joan Baez, Patti Smith nebo Fun Lovin' Criminals.

V roce 2011 festival zaznamenal rekordní zájem a vyprodalo se všech 30 tisíc lístků.

Tragédie v roce 2009

Při náporu větru v roce 2009 došlo k roztrhnutí jednoho z festivalových stanů, který následně zavalil návštěvníky. Dva lidé nehodu nepřežili, jeden další byl vážně zraněn a s lehčí újmou na zdraví vyvázly zhruba dvě desítky návštěvníků.

Došlo k předčasnému ukončení festivalu, vystoupení řady umělců se zrušila a budoucnost Pohody byla nejistá. Organizátoři se však rozhodli pokračovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 1 hodinou

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy