Festival Pohoda

12. 3. 2012 20:44
Pohoda, název je aktuálně doplněn o jméno sponzora a zní Bažant Pohoda, je největší slovenský hudební festival. Každoročně se koná v Trenčíně obvykle v průběhu třetího červencového týdne.
Festival Bažant Pohoda.
Festival Bažant Pohoda. | Foto: Martina Mlčúchová

Pohoda, název je aktuálně doplněn o jméno sponzora a zní Bažant Pohoda, je největší slovenský hudební festival. Každoročně se koná v Trenčíně obvykle v průběhu třetího červencového týdne.

Přestože se jedná o nejmasovější slovenskou akci tohoto typu, mezi headlinery se obvykle objevují některé ikony alternativní scény. V roce 2012 to budou například Lou Reed, Elbow nebo Bat for Lashes, z mainstreamových kapel pak zahrají Kasabian, The Kooks, The Horrors ad.

Pohoda je však multižánrovým festivalem a své zastoupení na ní má většina hudebních stylů. Vystoupení hudebníků doprovází různé divadelní přestavení, literární besedy, workshopy nebo zábavné atrakce.

V roce 2012 Pohoda proběhne ve dnech 5. až 7. července na trenčínském letišti.

Historie

Festival vznikl v roce 1997 původně jako menší jednodenní akce u příležitosti oslav 585 let města Trenčín. Už v druhém ročníku došlo k rozšíření dosavadního fotbalového stadionu Sihoti o taneční scénu, postupně se ale festival dále rozrůstal. Došlo nejdříve k přesunu do většího Areálu Pod Sokolicami, v letech 2004 a 2005 se přestěhoval do Vojenského letiště Trenčín a od roku 2006 se koná v areálu Letisko Trenčin.

V uplynulých letech na Slovensko přivezl interprety formátu Moby, Portishead, Pulp, Prodigy, Garbage, Pixies, Joan Baez, Patti Smith nebo Fun Lovin' Criminals.

V roce 2011 festival zaznamenal rekordní zájem a vyprodalo se všech 30 tisíc lístků.

Tragédie v roce 2009

Při náporu větru v roce 2009 došlo k roztrhnutí jednoho z festivalových stanů, který následně zavalil návštěvníky. Dva lidé nehodu nepřežili, jeden další byl vážně zraněn a s lehčí újmou na zdraví vyvázly zhruba dvě desítky návštěvníků.

Došlo k předčasnému ukončení festivalu, vystoupení řady umělců se zrušila a budoucnost Pohody byla nejistá. Organizátoři se však rozhodli pokračovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy