Festival Pohoda

12. 3. 2012 20:44
Pohoda, název je aktuálně doplněn o jméno sponzora a zní Bažant Pohoda, je největší slovenský hudební festival. Každoročně se koná v Trenčíně obvykle v průběhu třetího červencového týdne.
Festival Bažant Pohoda.
Festival Bažant Pohoda. | Foto: Martina Mlčúchová

Pohoda, název je aktuálně doplněn o jméno sponzora a zní Bažant Pohoda, je největší slovenský hudební festival. Každoročně se koná v Trenčíně obvykle v průběhu třetího červencového týdne.

Přestože se jedná o nejmasovější slovenskou akci tohoto typu, mezi headlinery se obvykle objevují některé ikony alternativní scény. V roce 2012 to budou například Lou Reed, Elbow nebo Bat for Lashes, z mainstreamových kapel pak zahrají Kasabian, The Kooks, The Horrors ad.

Pohoda je však multižánrovým festivalem a své zastoupení na ní má většina hudebních stylů. Vystoupení hudebníků doprovází různé divadelní přestavení, literární besedy, workshopy nebo zábavné atrakce.

V roce 2012 Pohoda proběhne ve dnech 5. až 7. července na trenčínském letišti.

Historie

Festival vznikl v roce 1997 původně jako menší jednodenní akce u příležitosti oslav 585 let města Trenčín. Už v druhém ročníku došlo k rozšíření dosavadního fotbalového stadionu Sihoti o taneční scénu, postupně se ale festival dále rozrůstal. Došlo nejdříve k přesunu do většího Areálu Pod Sokolicami, v letech 2004 a 2005 se přestěhoval do Vojenského letiště Trenčín a od roku 2006 se koná v areálu Letisko Trenčin.

V uplynulých letech na Slovensko přivezl interprety formátu Moby, Portishead, Pulp, Prodigy, Garbage, Pixies, Joan Baez, Patti Smith nebo Fun Lovin' Criminals.

V roce 2011 festival zaznamenal rekordní zájem a vyprodalo se všech 30 tisíc lístků.

Tragédie v roce 2009

Při náporu větru v roce 2009 došlo k roztrhnutí jednoho z festivalových stanů, který následně zavalil návštěvníky. Dva lidé nehodu nepřežili, jeden další byl vážně zraněn a s lehčí újmou na zdraví vyvázly zhruba dvě desítky návštěvníků.

Došlo k předčasnému ukončení festivalu, vystoupení řady umělců se zrušila a budoucnost Pohody byla nejistá. Organizátoři se však rozhodli pokračovat.

 

Právě se děje

před 45 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy