Björk

23. 9. 2011 18:32
Björk je světoznámá hudebnice, které právě vychází album Biophilia.
Björk.
Björk. | Foto: Aktuálně.cz

Björk (celým jménem Björk Guðmundsdóttir) je světoznámá islandská zpěvačka, skladatelka, hudební producentka a příležitostně i herečka. Ve vlastní tvorbě mísí množství hudebních stylů od jazzu, přes rock až po trip-hop, její charakteristický hlas odborníci považují za mimořádně kvalitní a kombinace obojího byla důvodem k udělení několika více či méně významných hudebních cen.

Oblibě se těší nejen u kritiky, ale i posluchačů a už v roce 2003 se přehoupla přes hranici patnácti milionů prodaných nosičů. Většina jejích desek se pak pravidelně umísťuje na vysokých pozicích v žebříčcích prodejnosti.

První hudební krůčky

S hudbou Björk začínala už v jedenácti letech, kdy navštěvovala hodiny klavíru na základní škole. Jeden z jejích učitelů poslal nahrávku s přezpívanou skladbou I Love to Love od Tiny Charles do islandského rádia RÚV a ta se nečekaně dočkala i svého odvysílání. K poslechu se tehdy dostal i zástupce nahrávací společnosti Fálkinn a mladá Björk ho zaujala natolik, že jí okamžitě nabídl kontrakt. V roce 1977 tak mohla Islanďanka debutovat s albem dětských písní.

Přestože deska, která je dnes hodnotným sběratelským kouskem, byla relativně úspěšná, Björk odmítla její pokračování a ve třinácti dala dohromady dívčí punkovou kapelu Spit and Snot, kde usedla za bubny. Kapela ovšem dlouho nevydržela, další epizodkou byli pop-punkoví Tappi Tíkarrass a stále ještě mladý hlas dospíval v gothic rockové skupině KUKL.

Společně s domovským labelem Gramm ale zanikli i KUKL a někteří z jeho členů pak společně se surrealistickým spolkem Medusa zformovali uměleckou skupinu Smekkleysa. Ta měla i svou hudební divizi, nazvanou znovu KUKL, nicméně záhy se přejmenovali na The Sugarcubes.

Mezinárodního úspěchu dosáhlo už první album Life’s Too Good, Björk začala spolupracovat s dalšími islandskými hudebníky a po rozpadu The Sugarcubes v roce 1992 už měla natolik zvučné jméno, aby mohla začít sólovou kariéru.

Sólová kariéra

Své první album Björk symbolicky pojmenovala Debut a jeho produkce se ujal Nellee Hooper, který dříve spolupracoval například s Massive Attack. Debut nejenom že vytyčil další směřování svérázné umělkyně, ale stal se i mezinárodním hitem.

Úspěšného předchůdce napodobil i následující počin Post, jenž v Americe získal platinovou desku a v britském žebříčku prodejnosti se vyšplhal na druhou příčku. O dva roky později pak vyšly zremixované verze skladeb na albu Telegram

Dosavadní image „tajemného islandského skřítka“ doznala radikální změny s koncepčním albem Homogenic, kde Björk ukázala svou experimentální a extrovertní polohu. Experimentování neustalo ani na komornějším Vespertine nebo čistě vokálním Medúlla a návrat k odlehčenější písničkové formě znamenala až šestá deska Volta.

Dosud poslední album Biophilia, jež vychází v říjnu 2011, zpěvačka zčásti nahrála na iPadu a sama projekt popisuje jako multimediální kolekci zahrnující hudbu, aplikace, internet, umělecké instalace a živá vystoupení.

Další aktivity

Po zemětřesení v Indickém oceánu v roce 2004, které vyvolalo ničivou vlnu tsunami, vytvořila Björk projekt Army of Mixes, kam svou cover verzí skladby Army of Me přispělo přes šest set hudebníků z celého světa. Výdělek cca 250 000 liber pak putoval na pomoc do postižené oblasti.

Dále se zpěvačka podílela benefičním koncertě Live 8 v roce 2005 nebo organizovala protesty proti stavbě vysokých hutí společnosti Alcoa na domovském Islandu, které by ze země udělali největšího producenta hliníku v Evropě. Stála také za založením organizace Náttúra, jež se na Islandu snaží propagovat průmysl nepoškozující životní prostředí.

Příležitostně se Björk objevuje i v hereckých rolích a za výkon ve filmu Tanec v temnotách dokonce získala Zlatou palmu. Na snímku se podílela i autorsky jakožto skladatelka hudby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy