Hodonín

11. 8. 2014 1:23
Hodonín, okresní město v Jihomoravském kraji, je známé především jako rodné město T. G. Masaryka.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Hodonín leží na řece Moravě na hranici se Slovenskem.

Historie:

První písemná zmínka o Hodonínu pochází z roku 1169, na město byl povýšen ve 13. století. V roce 1301 zde král Václav II. přijal uherskou šlechtu, která mu po vymření domácího rodu Arpádovců nabídla královskou uherskou korunu.

Základní údaje

Rozloha: 63,05 km²

Počet obyvatel: 25 094

Kraj: Jihomoravský

Okres: Hodonín

Starostka: Milana Grauová

PSČ: 695 01

Během třicetileté války (1618-1648) byl Hodonín několikrát dobyt a zpustošen. Nejinak tomu bylo v 18. století v průběhu dalších válečných střetů, jako byly například války o dědictví rakouské (1740-1748). Koncem 18. století se zde začalo rozvíjet podnikání. Ve městě vznikla například továrna na tabák. Devatenácté století znamenalo pro Hodonín, stejně jako pro ostatní česká města, průmyslový rozmach. V roce 1841 projel Hodonínem první vlak, ve druhé polovině století byla zřízena cihelna, cukrovar a řada dalších výrobních podniků. V roce 1850 se v Hodoníně narodil T. G. Masaryk, který se v roce 1918 stal prvním československým prezidentem.

Po první světové válce se ve městě rozvíjel kulturní a hospodářský život a vznikla zde řada nových podniků a institucí. Rozvoj zastavila až druhá světová válka. V roce 1944 zahynulo při náletu na Hodonín 179 lidí a 292 jich bylo zraněno. Byla také poškozena a zničena řada budov. V roce 1945 byl Hodonín osvobozen jako první české město.

Za komunistického režimu tvář města změnila rozsáhlá výstavba sídlišť. V 50. letech byla uvedena do provozu tepelná elektrárna. Hodonín v roce 1978 získal lázeňský statut.

Po sametové revoluci byla v roce 1991 slavnostně odhalena busta T. G. Masaryka na budově místní školy. Po rozpadu Československa se Hodonín stal hraničním městem mezi Českou republikou s Slovenskem.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zajímavou historickou stavbou v Hodoníně je barokní zámeček z roku 1642. V současné době se v budově hodonínského zámku nachází Masarykovo muzeum.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Na místě původního hodonínského hradu z 11. století dnes stojí budova bývalé tabákové továrny. Mezi další památky v Hodoníně patří morový sloup a městská radnice na Masarykově náměstí, pomník T. G. Masaryka na Náměstí 17. listopadu nebo židovský hřbitov ze 17. století. Návštěvníky do Hodonína láká také zoologická zahrada.

Město vedle pamětihodností nabízí i kulturní vyžití. Mezi největší akce patří Taneční festival Hodonín, který se zde koná od roku 1999. Poměrně nedávno si  Hodonín vytvořil image metalového města, a to díky festivalu Slovácké rockování, na který v roce 2014 navázal třídenní festival Made of Metal.

Instituce v Hodoníně:

Městský úřad Hodonín tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Hodoníně se nachází ve Velkomoravské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Hodoníně se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Hodoníně kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy