Unipetrol

27. 1. 2012 18:02
Unipetrol je akciová společnost, která byla založena Fondem národního majetku ČR za účelem privatizace českých rafinérských a petrochemických společností. Jejím většinovým vlastníkem je PKN Orlen.
Unipetrol
Unipetrol | Foto: Unipetrol

Unipetrol je akciová společnost, která byla založena Fondem národního majetku (FNM) ČR za účelem privatizace českých rafinérských a petrochemických společností. Jde o skupinu několika akciových společností a společností s ručením omezeným. FNM prodal v roce 2004 63 % Unipetrolu skupině PKN Orlen. Zbytek akcií je volně obchodován.

FNM byl státní organizací, jež do roku 2005 zajišťovala privatizaci státního majetku. O konkrétním způsobu rozhodovalo ministerstvo financí. V podobných případech bylo běžně postupováno tak, že byl státní majetek vložen do akciové společnosti založené FNM a ten její akcie poté prodal.

Unipetrol byl založen v roce 1994 a postupně v něm byly sjednoceny firmy Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Spolana, Unipetrol Trade a Unipetrol Rafinérie. Majoritní podíly v Kaučuku a Spolaně byly v letech 2006 - 2007 prodány polským firmám.

Společnost je největším zpracovatelem ropy v ČR - cca šest milionů tun ročně. Má kolem čtyř tisíc zaměstnanců a patří mezi desítku nejbohatších firem v Česku. Vyrobené pohonné hmoty prodává i ve vlastních čerpacích stanicích (Benzina), kterých provozuje přes 300.

V současnosti ovládá Unipetrol tyto společnosti: Benzina, Butadien Kralupy, Česká rafinérská, Paramo, Mogul Slovakia, Unipetrol RPA (Chemopetrol + Unipetrol Rafinérie), Unipetrol Services a Unipetrol Trade.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy