Unipetrol

27. 1. 2012 18:02
Unipetrol je akciová společnost, která byla založena Fondem národního majetku ČR za účelem privatizace českých rafinérských a petrochemických společností. Jejím většinovým vlastníkem je PKN Orlen.
Unipetrol
Unipetrol | Foto: Unipetrol

Unipetrol je akciová společnost, která byla založena Fondem národního majetku (FNM) ČR za účelem privatizace českých rafinérských a petrochemických společností. Jde o skupinu několika akciových společností a společností s ručením omezeným. FNM prodal v roce 2004 63 % Unipetrolu skupině PKN Orlen. Zbytek akcií je volně obchodován.

FNM byl státní organizací, jež do roku 2005 zajišťovala privatizaci státního majetku. O konkrétním způsobu rozhodovalo ministerstvo financí. V podobných případech bylo běžně postupováno tak, že byl státní majetek vložen do akciové společnosti založené FNM a ten její akcie poté prodal.

Unipetrol byl založen v roce 1994 a postupně v něm byly sjednoceny firmy Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Spolana, Unipetrol Trade a Unipetrol Rafinérie. Majoritní podíly v Kaučuku a Spolaně byly v letech 2006 - 2007 prodány polským firmám.

Společnost je největším zpracovatelem ropy v ČR - cca šest milionů tun ročně. Má kolem čtyř tisíc zaměstnanců a patří mezi desítku nejbohatších firem v Česku. Vyrobené pohonné hmoty prodává i ve vlastních čerpacích stanicích (Benzina), kterých provozuje přes 300.

V současnosti ovládá Unipetrol tyto společnosti: Benzina, Butadien Kralupy, Česká rafinérská, Paramo, Mogul Slovakia, Unipetrol RPA (Chemopetrol + Unipetrol Rafinérie), Unipetrol Services a Unipetrol Trade.

 

Právě se děje

Další zprávy