Unipetrol

27. 1. 2012 18:02
Unipetrol je akciová společnost, která byla založena Fondem národního majetku ČR za účelem privatizace českých rafinérských a petrochemických společností. Jejím většinovým vlastníkem je PKN Orlen.
Unipetrol
Unipetrol | Foto: Unipetrol

Unipetrol je akciová společnost, která byla založena Fondem národního majetku (FNM) ČR za účelem privatizace českých rafinérských a petrochemických společností. Jde o skupinu několika akciových společností a společností s ručením omezeným. FNM prodal v roce 2004 63 % Unipetrolu skupině PKN Orlen. Zbytek akcií je volně obchodován.

FNM byl státní organizací, jež do roku 2005 zajišťovala privatizaci státního majetku. O konkrétním způsobu rozhodovalo ministerstvo financí. V podobných případech bylo běžně postupováno tak, že byl státní majetek vložen do akciové společnosti založené FNM a ten její akcie poté prodal.

Unipetrol byl založen v roce 1994 a postupně v něm byly sjednoceny firmy Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Spolana, Unipetrol Trade a Unipetrol Rafinérie. Majoritní podíly v Kaučuku a Spolaně byly v letech 2006 - 2007 prodány polským firmám.

Společnost je největším zpracovatelem ropy v ČR - cca šest milionů tun ročně. Má kolem čtyř tisíc zaměstnanců a patří mezi desítku nejbohatších firem v Česku. Vyrobené pohonné hmoty prodává i ve vlastních čerpacích stanicích (Benzina), kterých provozuje přes 300.

V současnosti ovládá Unipetrol tyto společnosti: Benzina, Butadien Kralupy, Česká rafinérská, Paramo, Mogul Slovakia, Unipetrol RPA (Chemopetrol + Unipetrol Rafinérie), Unipetrol Services a Unipetrol Trade.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Evropský parlament schválil dohodu o vystoupení Británie z EU

Evropský parlament ve středu schválil dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, která Spojenému království umožní v pátek o půlnoci spořádaně evropský blok po 47 letech opustit. Drtivá většina poslanců podpořila pakt, díky němuž budou mít obě strany od soboty 11 měsíců na dojednání budoucích vztahů. Dohodu musí ještě ve čtvrtek potvrdit zástupci členských zemí, než vstoupí v platnost.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Územní členění Česka se částečně sjednotí, schválil to Senát

Územní členění České republiky se částečně sjednotí. Vesnice by už zpravidla neměly patřit do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Výjimky bude moci stanovit vyhláškou ministerstvo vnitra. Počítá s tím vládní návrh zákona o územním členění státu, který ve středu schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Výjimky by se měly týkat obcí z Turnovska, které nyní patří do tří okresů. V doprovodném usnesení to ministerstvu doporučily obě komory Parlamentu. Původní vládní návrh novely předpokládal, že působnost by na Turnovsku změnilo 16 z 37 obcí. Jejich starostové ale argumentovali tím, že změna by lidem výrazně zhoršila dostupnost úřadů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy