Unipetrol

27. 1. 2012 18:02
Unipetrol je akciová společnost, která byla založena Fondem národního majetku ČR za účelem privatizace českých rafinérských a petrochemických společností. Jejím většinovým vlastníkem je PKN Orlen.
Unipetrol
Unipetrol | Foto: Unipetrol

Unipetrol je akciová společnost, která byla založena Fondem národního majetku (FNM) ČR za účelem privatizace českých rafinérských a petrochemických společností. Jde o skupinu několika akciových společností a společností s ručením omezeným. FNM prodal v roce 2004 63 % Unipetrolu skupině PKN Orlen. Zbytek akcií je volně obchodován.

FNM byl státní organizací, jež do roku 2005 zajišťovala privatizaci státního majetku. O konkrétním způsobu rozhodovalo ministerstvo financí. V podobných případech bylo běžně postupováno tak, že byl státní majetek vložen do akciové společnosti založené FNM a ten její akcie poté prodal.

Unipetrol byl založen v roce 1994 a postupně v něm byly sjednoceny firmy Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Spolana, Unipetrol Trade a Unipetrol Rafinérie. Majoritní podíly v Kaučuku a Spolaně byly v letech 2006 - 2007 prodány polským firmám.

Společnost je největším zpracovatelem ropy v ČR - cca šest milionů tun ročně. Má kolem čtyř tisíc zaměstnanců a patří mezi desítku nejbohatších firem v Česku. Vyrobené pohonné hmoty prodává i ve vlastních čerpacích stanicích (Benzina), kterých provozuje přes 300.

V současnosti ovládá Unipetrol tyto společnosti: Benzina, Butadien Kralupy, Česká rafinérská, Paramo, Mogul Slovakia, Unipetrol RPA (Chemopetrol + Unipetrol Rafinérie), Unipetrol Services a Unipetrol Trade.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 26 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

před 1 hodinou

Zemřel trenérský rekordman Gutendorf, jenž vedl přes 50 týmů

Fotbalový svět přišel o trenérského světoběžníka Rudiho Gutendorfa, který vedl neuvěřitelných 55 týmů na pěti kontinentech. Rodák z německého Koblenzu se dožil 93 let. Proslavila ho exotická angažmá a neutuchající láska k fotbalu i objevování nových destinací, díky čemuž se dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

 

Gutendorfa proslavily i výrazné brýle a široký úsměv. S aktivním fotbalem skončil už v 27 letech, pak se dal na trénování. Během kariéry trvající přes půl století působil v 32 zemích, u osmnácti reprezentačních týmů a k tomu trénoval dva olympijské výběry. U všech ale vydržel vždy jen krátce a jeho role nebyla jen fotbalová, ale často i diplomatická.

 

Začal ve Švýcarsku, po Curychu působil v Lucernu, pak vyrazil do Tuniska. Na chvíli se vrátil do rodného Německa, než zkusil další kluby. Reprezentace měnil skoro po měsících: Chile, Bolívie, Venezuela, Trinidad a Tobago, Grenada, Antigua a Barbuda, Botswana, Austrálie, Nová Kaledonie, Fidži, Nepál, Tonga, Tanzanie, Ghana, Mauricius, Zimbabwe, Rwanda, Samoa a olympijské výběry Číny a Íránu.

 

Gutendorf zemřel v pátek ve spánku obklopen rodinou.

Další zprávy