Sněhová kalamita

29. 11. 2011 18:42
Sněhová kalamita je označení pro ochromení normálního chodu společnosti v důsledku silného a dlouhotrvajícího sněžení.
Sněhová kalamita
Sněhová kalamita | Foto: Reuters

Sněhovou kalamitou je označováno ochromení normálního chodu společnosti v důsledku silného a dlouhotrvajícího sněžení. V závislosti na celkovém množství srážek může sněhová kalamita nabývat různých rozměrů; od pouhého zpomalení dopravy, po její úplné zastavení. V takovém případě může být fungování obchodů, veřejných služeb a klíčových úřadů zcela přerušeno.

Na velmi těžko sjízdné vozovce a za špatné viditelnosti, prudce stoupá počet dopravních nehod. Největší škody přitom za sebou kalamita nechává v oblastech, kde sněhová nadílka příliš štědrá nebývá. Naopak oblasti pravidelně zkoušené tímto rozmarem přírody se s ní vypořádávají poměrně snadno. Školáci z těchto lokalit už najisto počítají s tím, že jejich vánoční prázdniny budou o pár dní bohatší, protože každý rok, třeba i několikrát, jsou vyhlášeny ještě jedny až dvoje prázdniny sněhové nebo mrazové.

Sněhové závěje jsou odstraňovány pomocí technických prostředků, jako jsou pluhové vozy či sněhové frézy, nebo pouze shrnovacími lopatami. S těmi nejvíce zápolí majitelé domů s veřejným chodníkem, za jehož stav nesou zodpovědnost. K velmi nebezpečným situacím dochází, pokud není včas odklizen sníh ze střech. Sníh padající ze střechy může působit jako malá lavina a zranit či usmrtit osoby pod ním. Při zasněžení vodorovné střechy může dojít k jejímu zhroucení do objektu.

Další nepříjemností je znečištění a někdy i povodně, které následují při překotném tání množství sněhu, když se prudce oteplí. V Česku se na různých místech objevuje sněhová kalamita každý rok. A je takřka koloritem každoroční kritizování silničářů za jejich nepřipravenost. Sebeobhajoba pracovníků technických služeb je rovněž tradiční a stojí na jejich údajně nízkém počtu, eventuelně špatné předpovědi.

Ekonomické ztráty pramenící z omezení obchodu jsou doprovázené škodami na elektrickém vedení, na které mohou padat sněhem obtížené stromy a následné výpadky elektrické energie nesužují jen vymražené domácnosti, ale také znemožňují výrobu. V extrémních případech, při rozsáhlých výpadcích elektřiny, může být sekundárně odstavena i dodávka plynu a dostupnost pohonných hmot.

Jedna z největších sněhových kalamit v historii postihla Spojené státy americké v únoru 2011. Vyžádala si celkem několik desítek obětí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy