Sněhová kalamita

29. 11. 2011 18:42
Sněhová kalamita je označení pro ochromení normálního chodu společnosti v důsledku silného a dlouhotrvajícího sněžení.
Sněhová kalamita
Sněhová kalamita | Foto: Reuters

Sněhovou kalamitou je označováno ochromení normálního chodu společnosti v důsledku silného a dlouhotrvajícího sněžení. V závislosti na celkovém množství srážek může sněhová kalamita nabývat různých rozměrů; od pouhého zpomalení dopravy, po její úplné zastavení. V takovém případě může být fungování obchodů, veřejných služeb a klíčových úřadů zcela přerušeno.

Na velmi těžko sjízdné vozovce a za špatné viditelnosti, prudce stoupá počet dopravních nehod. Největší škody přitom za sebou kalamita nechává v oblastech, kde sněhová nadílka příliš štědrá nebývá. Naopak oblasti pravidelně zkoušené tímto rozmarem přírody se s ní vypořádávají poměrně snadno. Školáci z těchto lokalit už najisto počítají s tím, že jejich vánoční prázdniny budou o pár dní bohatší, protože každý rok, třeba i několikrát, jsou vyhlášeny ještě jedny až dvoje prázdniny sněhové nebo mrazové.

Sněhové závěje jsou odstraňovány pomocí technických prostředků, jako jsou pluhové vozy či sněhové frézy, nebo pouze shrnovacími lopatami. S těmi nejvíce zápolí majitelé domů s veřejným chodníkem, za jehož stav nesou zodpovědnost. K velmi nebezpečným situacím dochází, pokud není včas odklizen sníh ze střech. Sníh padající ze střechy může působit jako malá lavina a zranit či usmrtit osoby pod ním. Při zasněžení vodorovné střechy může dojít k jejímu zhroucení do objektu.

Další nepříjemností je znečištění a někdy i povodně, které následují při překotném tání množství sněhu, když se prudce oteplí. V Česku se na různých místech objevuje sněhová kalamita každý rok. A je takřka koloritem každoroční kritizování silničářů za jejich nepřipravenost. Sebeobhajoba pracovníků technických služeb je rovněž tradiční a stojí na jejich údajně nízkém počtu, eventuelně špatné předpovědi.

Ekonomické ztráty pramenící z omezení obchodu jsou doprovázené škodami na elektrickém vedení, na které mohou padat sněhem obtížené stromy a následné výpadky elektrické energie nesužují jen vymražené domácnosti, ale také znemožňují výrobu. V extrémních případech, při rozsáhlých výpadcích elektřiny, může být sekundárně odstavena i dodávka plynu a dostupnost pohonných hmot.

Jedna z největších sněhových kalamit v historii postihla Spojené státy americké v únoru 2011. Vyžádala si celkem několik desítek obětí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 26 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 53 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy