Sněhová kalamita

29. 11. 2011 18:42
Sněhová kalamita je označení pro ochromení normálního chodu společnosti v důsledku silného a dlouhotrvajícího sněžení.
Sněhová kalamita
Sněhová kalamita | Foto: Reuters

Sněhovou kalamitou je označováno ochromení normálního chodu společnosti v důsledku silného a dlouhotrvajícího sněžení. V závislosti na celkovém množství srážek může sněhová kalamita nabývat různých rozměrů; od pouhého zpomalení dopravy, po její úplné zastavení. V takovém případě může být fungování obchodů, veřejných služeb a klíčových úřadů zcela přerušeno.

Na velmi těžko sjízdné vozovce a za špatné viditelnosti, prudce stoupá počet dopravních nehod. Největší škody přitom za sebou kalamita nechává v oblastech, kde sněhová nadílka příliš štědrá nebývá. Naopak oblasti pravidelně zkoušené tímto rozmarem přírody se s ní vypořádávají poměrně snadno. Školáci z těchto lokalit už najisto počítají s tím, že jejich vánoční prázdniny budou o pár dní bohatší, protože každý rok, třeba i několikrát, jsou vyhlášeny ještě jedny až dvoje prázdniny sněhové nebo mrazové.

Sněhové závěje jsou odstraňovány pomocí technických prostředků, jako jsou pluhové vozy či sněhové frézy, nebo pouze shrnovacími lopatami. S těmi nejvíce zápolí majitelé domů s veřejným chodníkem, za jehož stav nesou zodpovědnost. K velmi nebezpečným situacím dochází, pokud není včas odklizen sníh ze střech. Sníh padající ze střechy může působit jako malá lavina a zranit či usmrtit osoby pod ním. Při zasněžení vodorovné střechy může dojít k jejímu zhroucení do objektu.

Další nepříjemností je znečištění a někdy i povodně, které následují při překotném tání množství sněhu, když se prudce oteplí. V Česku se na různých místech objevuje sněhová kalamita každý rok. A je takřka koloritem každoroční kritizování silničářů za jejich nepřipravenost. Sebeobhajoba pracovníků technických služeb je rovněž tradiční a stojí na jejich údajně nízkém počtu, eventuelně špatné předpovědi.

Ekonomické ztráty pramenící z omezení obchodu jsou doprovázené škodami na elektrickém vedení, na které mohou padat sněhem obtížené stromy a následné výpadky elektrické energie nesužují jen vymražené domácnosti, ale také znemožňují výrobu. V extrémních případech, při rozsáhlých výpadcích elektřiny, může být sekundárně odstavena i dodávka plynu a dostupnost pohonných hmot.

Jedna z největších sněhových kalamit v historii postihla Spojené státy americké v únoru 2011. Vyžádala si celkem několik desítek obětí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy