Poplatky za používání silnic v Evropě v roce 2012

Aktualizováno 4. 1. 2012 20:02
Poplatky za používání silnic v Česku a zemích Evropy v roce 2012.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.net.hr

Česká republika není jedinou zemí Evropy, ve které platí povinnost platit za používání silničních komunikací. Nabízíme přehled zpoplatnění silnic v evropských zemích.

Pro průjezd Bulharskem je třeba platná dálniční známka, kterou lze koupit ve třech různých dobách platnosti tj. roční, měsíční, denní a týdenní. Denní známka je určena pouze pro vozidla typu TIR případně nákladní automobily. Roční známka pro auto do 3,5 t přijde na 34 eur, měsíční 13 eur a týdenní 5 eur.

Česká republika vybírá za průjezd většiny dálnic a rychlostních silnic desetidenní (310 korun), měsíční (440 korun) nebo roční (1500 korun) poplatky.

V Chorvatsku jsou zpoplatněny hlavní rychlostní dálniční komunikace, a to prostřednictvím tzv. mýtné brány, ve kterých lze poplatky zaplatit hotově případně kreditní kartou a jejich výše se rovná ujeté vzdálenosti po dané komunikaci. Cena se pohybuje okolo 20 až 30 kun (zhruba 66-99 korun) za 100 km

Také ve Francii jsou poplatky vybírány prostřednictvím mýtných brán. Výše dálničních poplatků dosahuje zhruba nově hodnot 9 eur (dříve 7,5 eura) na 100 km. Při průjezdu do Velké Británie se za použití Eurotunelu platí poplatek 30 eur dle směru, času a typu vozidla.

Třetí zemí, kde jsou poplatky za použití silnic vybírány prostřednictvím mýtných bran je Itálie. Výše dálničních poplatků v tomto státě dosahuje průměrných hodnot 5,5 eur na 100 km.

Stejným způsobem vybírá poplatek země keltského tygra, tedy Irsko. Neplatí se však pouze za průjezd dálnic, ale často také za přejezd některých mostů a především tunelů. V Irsku se poplatky pohybují mezi 0,7 – 1,5 eur u motocyklů a 1,8 – 3 eura u automobilů. Speciálně je zpoplatněn dublinský tunel, kde se sazba pohybuje v závislosti na času průjezdu od 3 do 12 eur.

Úseky dálnic jsou zpoplatněny také v Maďarsku, a to prostřednictvím dálničních známek, které lze zakoupit na hraničních přechod či benzinových pumpách. Pro rok 2012 došlo ke zdražení v řádu stovek korun, a také omezení nabídky časové platnosti. Cena pro osobní automobily se pohybuje v rozmezí 2 975 forintů za týdenní kupón (již nelze zakoupit čtyřdenní) až 42 980 forintů (roční), tj. zhruba 240 - 3460 korun. Pořídit už nejde známku na deset dní, další variantou je již pouze měsíční.

Makedonie používá pro výběr poplatků za použití dálnic mýtných bran. Mezi hlavní části zpoplatněných silnic patří úsek mezi městy Gradsko, Skopje, Kumanovo a Gostivar. Ceny se u automobilů a motocyklů pohybují mezi 30 – 60 denárů (12 - 24 korun), u dodávek a nákladních vozů 40 – 100 denárů (16 - 40 korun). Plati lze pouze v hotovosti.

Německo je jako jedno z mála ušetřeno platby poplatku za použití dálnic. Zpoplatněny jsou pouze vozy nad 12 tun, a to prostřednictvím mýtných bran. Cena je stanovena mezi 0,1 - 0,3 euro/km.

V Norsku jsou zpoplatněny některé úseky dálnic, ale také průjezdy tunelů či přejezdy mostů, a to prostřednictvím mýtných bran. Ceny se nejčastěji pohybují mezi 15 a 30 norskými korunami (cca 46 až 93 českých korun), lze však najít i dražší úseky.

V Polsku jsou zpoplatněny pouze některé úseky dálnic prostřednictvím mýtných bran, na kterých lze platit dolary, eury a zlotými a na vybraných úsecích i kreditní kartou. V Polsku je tímto způsobem zpoplatněny dálnice pět úseků dálnice A1, tři úseky A2 a a dva úseky A4, přičemž ceny se liší dle velikosti respektive hmotnosti automobilu. Průjezd A1 stojí auta do 3,5 tun 3,5 – 17,6 zlotého (cca 97 korun), každý úsek A2 je zpoplatněn 13 zlotými (72 korun) a jeden úsek A4 8 zlotými (44 korun).

Několik dálnic je zpoplatněno také v Portugalsku, kde platba probíhá prostřednictvím mýtných bran. Jedná se především o dálnice s označením A1 – A16 a některé další. Cena za průjezd těmito úseky se pohybuje mezi 4 až 8 eury za 100 km. Kromě toho jsou zpoplatněny také některé mosty, konkrétně Vasco-Da-Gama, kde je poplatek 2,25 eur, a Brücke des 25. April, kde je průjezd oceněn na 1,3 eur.

Při průjezdem dálnic v Rakousku platí dálniční známku řidiči osobních automobilů i motocyklů. Dálniční známka se v Rakousku prodává na období 10 dní, 2 měsíce a jeden rok. Destidenní známka přijde od roku 2012 nově na 8 euro (dříve 7,9), dvouměsíční 23,4 (dříve 23) eur a roční 77,8 (dříve 76,5) eura, pro motocyklisty je zhruba poloviční.

Průjezd Rumunskem na vybraných silnicích je zpoplatněn dálniční známkou v ceně 3 eura (sedmidenní), 7 eur (měsíční), 13 eur (90 denní) a 28 eur (roční). Platnost známky je počítána od data nákupu, a to i u roční známky.

V Řecku jsou zpoplatněny úseky dálnic Thessaloniki - Athény a Athény – Peloponés částkou zhruba 5-7 eur za 100 kilometrů, polatky na dálnici Attiki Odos - 65 km v okolí Athén pro auta a dodávky 2,8 eur. Zpoplatněny jsou také průjezdy některých tunelů a mostů - Preveza 3 eura, Artemision 2,9 eura a Rio-Antirio 11,7 eura.

Na Slovensku lze dálniční známky pro osobní automobily zakoupit nově na období 10 dní (místo dřívější týdenní známky), měsíce a roku v sazbách 10 eur, 14 eur a 50 eur. Vozidla nad 3,5 tuny platí mýtné dle ujetých kilometrů.

Ve Slovinsku lze koupit dálniční známky na sedm dní, jeden měsíc a rok. Týdenní známka stojí 15 eura, měsíční 30 eur a roční 95 eur.

Průjezd Srbska, především rychlostní silnice E70, je zpoplatněn prostřednictvím mýtných bran, cena za 100 ujetých kilometrů se pohybuje okolo 6 eur za kilometr.

Ve Španělsku se průjezd některých rychlostních silnic zpoplatněn částkou 8 eur za 100 kilometrů.

Dálniční známky ve Švýcarsku jsou prodávány pouze na rok, a to za 40 franků (cca 815 korun), kromě toho se platí i průjezd tunelů Mont Blanc (32,30 euro) a Grand San Bernardo (18,70 euro).

Turecko zpoplatňuje průjezd dálnic pomocí mýtných bran. V Turecku můžete narazit na dvě hlavní zpoplatněné dálnice. První vede mezi městy Edirne, Istanbul a Ankara, druhá leží mezi městy Adana, Iskenderun, Osmaniye, Gaziantep a Sanliurfa. Ceny se pohybují od 1,75 do 11,5 tureckých lir (18 až 115 korun).

Velká Británie zpoplatňuje některé úseky rychlostních silnic a dálnic, ale také průjezd některých vybraných mostů a tunelů v Londýně i na jiných místech Anglie. Za průjezd dálnice M6 platí osobní auta od 3,5 do 5 liber, průjezd tunelů stojí 0,5 až 1,5 libry (14 - 43 korun). Platba probíhá prostřednictvím mýtných bran.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Dirigent Rattle, manžel Kožené, po brexitu zažádal o německé občanství

Slavný britský dirigent sir Simon Rattle zažádal o německé občanství. Pětašedesátiletý liverpoolský rodák a manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené tak učinil v reakci na brexit. "Stejně jako pro mnohé to také pro mě bude nezbytné," vysvětluje Rattle, jenž před pandemií běžně hostoval u předních evropských orchestrů.

Tento týden překvapil svět klasické hudby, když oznámil, že roku 2023 skončí ve vedení London Symphony Orchestra. Od stejného roku Rattle povede Bavorský symfonický rozhlasový orchestr sídlící v Mnichově. Rozhodl se tak především proto, aby mohl být nablízku Kožené a jejich třem dětem, se kterými žijí v Berlíně. Faktorem byl ale také brexit.

"Fakt, že muzikanti a obecně umělci náhle musí žádat o víza pro cestu do Evropy, rozhodně není tím slibovaným přínosem brexitu," zdůrazňuje Rattle. Podle agentury Reuters neskrývá rozhořčení a lituje, jak neblaze odchod Velké Británie z Evropské unie poznamená nejmladší generaci anglických hudebníků, kteří byli zvyklí na starém kontinentu studovat a vystupovat bez byrokratických překážek.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Celníci zadrželi u Ostravy tři běžence z Afghánistánu, našli je v návěsu kamionu

Celníci zadrželi při kontrole nákladního auta nedaleko Ostravy tři běžence z Afghánistánu. Ukrývali se v nákladu velkokapacitních železných trubek. ČTK to řekla mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

Celníci ve čtvrtek odpoledne na parkovišti u dálnice D1 nedaleko Ostravy kontrolovali nákladní automobily. Při kontrole řidiče rumunského kamionu slyšeli v návěsu soupravy hluk. Na místo hlídka přivolala posily i policisty, kteří návěs otevřeli. "Uvnitř byli tři mladiství pocházející z Afghánistánu. Případ jsme předali policii," uvedla Zdobnická.

Zdroj: ČTK
Další zprávy