Alkohol za volantem

18. 9. 2011 11:16
Kde je zakázaný alkohol za volantem? Které země tolerují nějaké množství promilí?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Alkohol za volantem je v jedenácti evropských zemích zakázan, konkrétně v Albánii, Bělorusku, České republice, Estonsku, Chorvatsku, Maďarsku, Moldávii, Rumunsku, Rusku, Slovensku a Ukrajině. V dalších zemích je určitá míra alkoholu v krvi povolena.

Povolené hranice alkoholu

Nejčastější je hranice 0,5 promile, která platí v Andoře, Belgii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Dánsku, Finsku, Francii, Holandsku, Islandu, Itálii, Lotyšsku, Makedonii, Maltě, Monaku, Německu, Portugalsku, Rakousku, San Marinu, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Švýcarsku a Turecku. Nižší hranice je v Norsku, Polsku, Švédsku (vše 0,2 promile) a Litvě (0,4 promile), vyšší naopak v Irsku, Lichtenštejnsku, Lucembursku a Velké Británii (0,8 promile) a Kypru (0,9 promile)

Pokuty

Pokud některou z hranic v dané zemi překročí, čekají na řidiče různě odstupňované pokuty. Zřejmě nejtvrdší jsou předpisy ve Skandinávii, kde ve třech zemí - Norsku, Finsku a Švédsku - hrozí odebrání řidičského průkazu (ve Finsku až na pět let), ve Švédsku dokonce vězení. Přísné jsou předpisy i ve Francii, Švýcarsku a Rakousku, v prvním případě hrozí za příliš mnoho alkoholu v krvi pokuta od 135 do 4500 eur, ve druhém 3380 eur a ve třetím zákaz řízení a pokuta až 5800 eur.

V dalších zemích se předpisy liší nejen výškou peněžité pokuty, ale i použitím dalších sankcí, zejména zákazu řízení. Ten platí například v Dánsku (měsíc), Řecku (3 měsíce), Německu (měsíc) nebo Rakousku, kromě zmíněných skandinávských zemích pak odebrání řidičského oprávnění hrozí i v Belgii.

Sazebník peněžitých pokut je v každé zemi různý. Již jsme zmínili Francii, Rakousko a Švýcarsko jako příklady velmi restriktivních zemí, na opačném konci pomyslného žebříčku stojí například Lotyšsko, kde je sazba 140 eur, Holandsko s 220 eury, Polsko s 60 až 145 eury nebo Slovinsko s 126 až 195 eury. Česká republika patří mezi dalšími evropskými zeměmi mezi středně přísné země se sazbou 373 – 1000 eur, oblíbená destinace pro dovolené - Chorvatsko - je pak spíše mírnější s pokutou v rozmezi 68 – 408 eur. Na Slovensku se předpisy od 1. listopadu 2011 zpřísňují, jedno promile alkoholu za volantem bude nově trestným činem a bude za něj hrozit až rok vězení. Novela silničního zákona navíc zavádí princip třikrát a dost, který v případě dvakrát opakovaného odsouzení za nehodu způsobenou pod vlivem alkoholu nebo opakovaného řízení pod vlivem alkoholu během pěti let bude znamenat doživotní odebrání řidičského průkazu.

Situace v České republice

V České republice došlo v nedávné době k podstatné změně, která vyjmula požití alkoholu do hranice 0,3 promile ze systému bodových trestů, nadále však za jakoukokoliv míru alkoholu v krvi při jízdě hrozí trest 2500 až 20 tisíc korun, při překročení hranice i 0,3 promile alkoholu pak odebrání sedmi bodů.

 

Právě se děje

Další zprávy