Římskokatolická církev

23. 11. 2014 11:42
Jediná katolická církev, která se řadí k západnímu křídlu a zároveň je označována za největší náboženskou organizaci na světě.
Současný papež František se jmenuje Jorge Mario Bergoglio a narodil se v Buenos Aires.
Současný papež František se jmenuje Jorge Mario Bergoglio a narodil se v Buenos Aires. | Foto: Reuters

Poslání

Zakladatelem církve je Ježíš Kristus. Je kladen důraz na ekumenické úsilí, aby byla neplněna Kristova velekněžská modlitba. Církev nese označení v duchu svátosti, která je vyčleněna Bohu. Označuje se jako univerzální církev, tedy ta, která je určena pro všechny lidi na světě bez ohledu na jejich barvu pleti, rasu či stát, ve kterém žijí. Je předáváno učení apoštolů, kteří jsou uskupeni okolo Ježíše Krista. Za nástupce apoštolů jsou považováni biskupové.

Zajímavosti

  • Vznik církve jako organizace: 1054
  • Počet členů ve světě: 1,19 miliardy pokřtěných římských katolíků.
  • Původ církve se datuje v prvním století n.l. na území Římského impéria.
  • Katolická je původem z řeckého katholikos a znamená všeobecná či univerzální.

Historie

Je označována za pokračovatele prvotní církve, kterou založil Kristus. Po přijetí Ediktu milánského roku 313 přestali být křesťané pronásledováni a mohli svou víru volně vyznávat.

Římskokatolická církev významně ovlivňovala dění ve světě. Význam církve se traduje od Křížových výprav.

Církev se velice rychle rozšířila mezi lid a počet věřících rapidně stoupal. Ve většině případů používá latinský ritus. Samotné počátky jsou datovány k roku 1054, od dob velkého schizmatu, kdy došlo k oddělení východních patriarchátů.

Charakteristika

Římský biskup, papež, nese označení jako přímý následník sv. Petra, který byl zvolen Kristem jako hlava církve. Biskupové jednotlivých církví, kteří ctí a dodržují při svěcení apoštolskou posloupnost, jsou pojmenováni jako přímí následníci dvanácti apoštolů. 

Katechismus katolické církve shrnuje katolickou věrouku a jsou v něm vyznačena specifika církve, a dle něj je uznáváno sedm svátostí. Mše představuje nejpodstatnější úlohu v rámci liturgie, jejíž součástí je denní modlitba církve (breviář). Tato modlitba se zakládá na žalmech a dalších textech z Bible. Věřící je tak celý den v Boží přítomnosti.

Organizační struktura

Organizace v církvi je řízena Kodexem kanonického práva, který byl vydán v roce 1983. Diecéze představuje základní jednotku a ta je rozdělena na farnosti. Církevní provincie je označení pro sdružené diecéze.

Vedení církve a adresa

  • Ústředí: 00120 Via del Pellegrino, Citta del Vaticano, Itálie
  • Současný papež: Jeho Svatost papež František
  • Web: www.vatican.va

Současné působení

Nejvíce věřících je v Jižní a Střední Americe. V Kanadě dosahuje počet věřících 50 procent z celkového počtu. Ve Spojených státech amerických počet věřících katolíků převyšuje počet věřících protestantů. Věřící se k římskokatolické církvi hlásí také v Austrálii a Africe. Nejméně nachází zastoupení v Asii. Římskokatolická církev pojímá 98,5 procent katolicky věřících osob.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

V důsledku rozšiřování náboženství začala stoupat poptávka po římskokatolickém vzdělání ve školách a na univerzitách. Vzdělání mohou dosáhnout věřící po celém světě, ovšem největší zájem je o něj v Jižní Americe a ve Spojených státech amerických.  Mezi nejvýznamnější uskupení v oblasti vzdělávání patří International Federation of Catholic Universities, která v sobě sdružuje přes 200 katolických univerzit po celém světě. Významnou je také americká asociace Western Catholic Education Association, která je význačnou organizací sdružující Římskokatolické školy na východě Spojených států. Církev také podporuje vzdělávání dětí z chudých rodin.

 

Právě se děje

před 46 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy