Pomazánkové máslo

18. 10. 2012 23:56
Pomazánkové máslo je oblíbeným tuzemským specifickým výrobkem s více než třicetiletou tradicí. České pomazánkové máslo by podle Bruselu mělo být označováno jako "roztíratelný tuk".
Pomazánkové máslo
Pomazánkové máslo | Foto: a7b

Pomazánkové máslo je oblíbeným tuzemským specifickým výrobkem s více než třicetiletou tradicí. Nyní se však bude muset přejmenovat. Podle norem Evropské unie je možné používat pojem máslo pouze u výrobků, které obsahují více než 80% mléčného tuku. České pomazánkové máslo by podle Bruselu mělo být označováno jako "roztíratelný tuk".

Česká legislativa je v tomto směru mnohem volnější. Označení pomazánkové máslo umožňuje používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku. Takové počínání je ale v rozporu s pravidly EU, což v říjnu 2012 potvrdil Evropský soudní dvůr.

Soudci odmítli argument české vlády, podle níž jde o tradiční českou specialitu, která si zaslouží automatickou ochranu bez ohledu na rozhodnutí Evropské komise. Ta v roce 2011 zamítla žádost České republiky o výjimku pro pomazánkové máslo.

Česko nyní musí vyhovět rozsudku v co nejkratší době. Pokud tak neudělá, může ho Komise znovu zažalovat. Rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. V případě, že by ho stát nerespektoval a označení pomazánkové máslo by bylo dále používáno, hrozí pokuta v řádu miliónů eur.

Pomazánkové máslo vyrábí pět společností - Madeta a Laksyma a mlékárny v Chocni, Želetavě a v Bystřici pod Hostýnem. Pod změněnými názvy se vyváží do Polska, na Slovensko a také do Ruska, kde neplatí unijní legislativa. Roční tuzemská produkce tohoto výrobku činí kolem 8000 tun.

 

Právě se děje

Další zprávy