Nemocnice Ústí nad Orlicí

Aktualizováno 29. 1. 2021 9:00
Orlickoústecká nemocnice má v současné době přes 330 lůžek, zhruba 750 zaměstnanců a za rok vyšetří bezmála 400 tisíc pacientů. Toto zdravotnické zařízení zajišťuje péči pro spádovou oblast se 140 tisíci obyvatel. Nemocnice byla otevřena už roku 1939.
Nemocnice Pardubického kraje - Orlickoústecká nemocnice.
Nemocnice Pardubického kraje - Orlickoústecká nemocnice. | Foto: nempk.cz

Orlickoústecká nemocnice sídli v ulici Čs. armády. Nemocnice je akciovou společností, jejímž jediným akcionářem je Pardubický kraj. Zdravotní péči zajišťuje nemocnice pro 140 tisíc obyvatel své spádové oblasti. Poskytuje diagnostickou a akutní hospitalizační péči i vysoce specializovanou péči, a to na specializovaných pracovištích. Úzce také spolupracuje s ostatními nemocnicemi Pardubického kraje.

Orlickoústecká nemocnice má v současné době přes 330 lůžek, zhruba 750 zaměstnanců a za rok vyšetří bezmála 400 tisíc pacientů.

Historie nemocnice

První záznam o nemocnici (tehdy špitálu) v Ústí nad Orlicí pochází už z počátku 15. století. Později byl ale tento špitál zrušen. V druhé polovině 19. století nechala městská rada postavit novou budovu, která začala sloužit jako městská nemocnice. Díky rozmachu města narůstal počet jeho obyvatel a pacienti se dopravovali do nemocnic v okolních městech, které ale byly přeplněné.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Pardubického kraje, a. s.
Orlickoústecká nemocnice
Čs. armády 1076
562 18 Ústí nad Orlicí
Telefon: 465 710 111
E-mail: [email protected]
Web: https://usti.nempk.cz/


Koncem 19. století se uvažovalo o stavbě okresní veřejné nemocnice a vznikl také fond pro její výstavbu. Vedly se ale spory o tom, kde by nová nemocnice měla stát. První světová válka pak řešení její stavby odsunula.
Základní kámen byl nakonec položen až v roce 1936. Svůj provoz pak nemocnice zahájila 1. ledna 1939. Nabízela 150 chirurgických lůžek a 30 infekčních lůžek. V prvním roce fungování přijalo toto zdravotnické zařízení skoro tři tisíce nemocných. Provedeno bylo 1845 operací.
Roku 1942 došlo u hospodářské budovy nemocnice k vybetonování podzemního protileteckého krytu. Ve stejném roce bylo založeno ORL oddělení. Gynekologické a porodnické oddělení vzniklo v roce 1948, dětské pak dostalo svůj vlastní pavilon o rok později.

Roku 1959 začala výstavba interního pavilonu, který o se otevřel o pět let později a nabízel sto lůžek. V pavilonu se nacházela například i biochemická laboratoř. Roku 1980 byla dokončena výstavba nového neurologického pavilonu. O osm let později byl zahájen provoz na dvou operačních sálech, které se přistavěly k chirurgickému pavilonu.
Roku 1991 se nemocnice stala příspěvkovou organizací. V první polovině 90. let se rozhodovalo o její privatizaci, nakonec ale tehdy zůstala státním zdravotnickým zařízením. Docházelo k přesunům oddělení, dokončen byl operační trakt a svou činnost zahájilo pracoviště počítačové tomografie. Roku 1998 byla vybudována ústavní lékárna.

Současnost

Roku 2011 snížila nemocnice počet akutních lůžek a vytvořil se jednotný fond lůžek v konzervativních oborech. Nemocnice také převzala laboratoř Albertina Žamberk a přemístila sem sloučené mikrobiologické pracoviště. Dále navázala úzkou spolupráci s akutními nemocnicemi Pardubického kraje.
V roce 2012 hospitalizovala nemocnice skoro 19 tisíc pacientů. Ambulantně bylo ve stejném roce ošetřeno více než 45 tisíc pacientů. Toto zdravotnické zařízení tehdy nabízelo celkem 332 lůžek, tedy druhý největší počet akutních lůžek v Pardubickém kraji.

Úspěchy

Veškeré laboratoře nemocnice mají certifikaci NASKL, tedy Národního autorizačního střediska pro klinické laboratoře. V roce 2012 se nemocnice stejně jako v předcházejících dvou letech umístila na 1. příčce v kraji a získala tedy tituly Nemocnice ČR 2012 očima hospitalizovaných pacientů a Nemocnice ČR 2012 očima ambulantních pacientů. Anketu pořádá nezisková organizace HealthCare Institute. Novorozenecké oddělení je od roku 2006 držitelem ocenění Baby Friendly Hospital - jde tedy o nemocnici přátelskou k dětem.

Kauzy nemocnice

Již v roce 2007 se objevila informace, že se nemocnice v Pardubickém kraji - a mezi nimi i ta orlickoústecká - dostávají do vážných finančních problémů. Nemocnice zřizované krajem měly dluhy v řádu desítek milionů. Kvůli dluhům museli ředitelé nemocnic přijímat úsporná opatření. Orlickoústecká nemocnice měla například odkládat neakutní operace.
O tři roky později rezignoval ředitel nemocnice v Ústí nad Orlicí Martin Procházka na svou funkci proto, že nebyl dle svých slov schopen udržet přijatelný výsledek hospodaření. Vyúčtování zdravotní péče od VZP za rok 2009 totiž činilo minus 17 milionů korun.
I v prvním pololetí roku 2010 ale byla Orlickoústecká nemocnice ve ztrátě, stejně jako ostatní nemocnice patřící Pardubickému kraji. Podobně tomu bylo v prvním pololetí následujícího roku. Díky dotacím kraje se ale Orlickoústecká nemocnice za rok 2011 dostala do kladných čísel.

 

Právě se děje

Další zprávy