Nemocnice Rokycany

23. 6. 2015 13:17
Svým pacientům nabízí vysoce odbornou a specializovanou lékařskou péči a její spádovou oblastí jsou okres Rokycany, přilehlé oblasti okresů Plzeň-jih a Plzeň-sever.
Město Rokycany
Město Rokycany | Foto: Aktuálně.cz

Spádová oblast nemocnice čítá přes 60 000 obyvatel. Nemocnice se řídí politikou kvality. Péče je poskytována v základních oborech, mezi které se řadí interna, chirurgie, dětské, gynekologie a porodnictví. Management nemocnice si klade za cíl pečovat o své pacienty a o své zaměstnance, zvyšovat kvalitu dostupné zdravotní péče, proškolovat a vzdělávat své zaměstnance a hospodařit vyrovnaně a ekonomicky.

Základní informace

Adresa: Rokycanská nemocnice, a.s., Voldušská 750, 337 22 Rokycany
Telefon: +420 371 762 444
E-mail: [email protected]
Předsedkyně představenstva: MUDr. Hana Perková, MBA

Historie
Stavba nemocnice byla zahájena v roce 1952 a poprvé byla budova pro veřejnost otevřena v červnu roku 1957. Původně byla v nemocnici čtyři lůžková oddělení, mezi která se řadilo dětské oddělení, gynekologicko-porodnické, chirurgické a interní oddělení. Kapacita lůžek dosahovala 250 a počet osob zaměstnaných v nemocnici činil 328. Od svého otevření až do roku 1961 se postupně zvyšovala lůžková kapacita až na 430 lůžek a celkem bylo v nemocnici šest oddělení. V roce 1970 mělo zdravotnické zařízení neuvěřitelných 640 zaměstnanců. Tento počet byl vůbec nejvyšší v historii a následovala neustále klesající tendence.

V roce 1971 mohla veřejnost poprvé využít lékařskou službu první pomoci, na kterou navázal výjezd rychlé záchranné služby. Bylo založeno anesteziologicko-resuscitační oddělení a jednotka intenzivní péče.

Oddělení nemocnice

Lůžková oddělení
Dětské oddělení
Gynekologicko-porodnické oddělení
Chirurgické oddělení
Interní oddělení
Jednotka intenzivní péče
Oddělení následné péče a pobytové sociální služby

Komplement
Anesteziologicko-resuscitační odd.
Radiodiagnostické odd.
Oddělení klinické biochemie a hematologie

Ambulantní oddělení
Rehabilitace
Hematologicko-transfuzní oddělení

Ostatní
Domácí péče Nikol-Home Care
Lékárna Panacea (Rokycanské nemocnice)

Od svého otevření až ro roku 1991 spadala nemocnice pod Okresní ústav národního zdraví. Na počátku devadesátých let byla částečně zprivatizována a v období 1992-2003 se jmenovala Nemocnice s poliklinikou Rokycany.

Současnost
Dne 1. ledna 2004 vznikla Rokycanská nemocnice, a.s., jejímž výlučným vlastníkem je Plzeňský kraj. Nemocnice je řízena Zdravotnickým holdingem Plzeňského kraje, a.s., který Plzeňský kraj nechal v roce 2010 vytvořit. Zařízení disponuje šesti odděleními lůžkové péče (gynekologicko-porodnické, dětské, chirurgické a interní, jednotka intenzivní péče a oddělení pobytové sociální péče), na kterých je 167 lůžek. Lůžková část je doplněna o tři oddělení komplementární péče (ARO, radiodiagnostické oddělení a oddělení klinické biochemie a hematologie). Nemocnice zaměstnává přibližně 45 lékařů, 120 osob je zaměstnáno ve středním zdravotním personálu a celkový počet osob pracujících ve zdravotnickém zařízení je přibližně 300 lidí. Toto vysoké číslo řadí nemocnici mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v regionu.

Úspěchy
V prosinci roku 2014 byla nemocnice akreditována dle národních akreditačních standardů Spojené akreditační komise, o.p.s. a od počátku roku 2015 mohou pacienti rokycanské nemocnice vcházet do budovy s pocitem většího bezpečí. Nemocnice se na získání této akreditace připravovala po dobu dvou let a velké úsilí se jí vyplatilo.

Kauzy
V roce 2011 požadovala Všeobecná zdravotní pojišťovna po Plzeňském kraji uzavření gynekologie, porodnice a dětského oddělení a výrazné omezení chirurgie v nemocnici v Rokycanech. U chirurgických lůžek se mělo jednat o jejich redukci na padesát procent původní kapacity. Stejně tak žádala pojišťovna zavření porodnice, jelikož nemocnice nesplňovala limit porodů 500 ročně, který může ze zákona zabránit jejímu zrušení. Plzeňský kraj s tímto požadavkem nesouhlasil a zastal se personálu nemocnice s tím, že na porodním oddělení provádí přibližně 350 porodů ročně pouze čtyři porodníci.

V roce 2015 Přístrojová komise ministerstva zdravotnictví opakovaně zamítla žádost rokycanské nemocnice o počítačový tomograf. Nemocnice může přístroj zakoupit i bez souhlasu komise, avšak v tomto případě by museli pacienti za vyšetření platit, a proto si na přístroj ještě nějaký rok budou muset počkat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy