Nemocnice Brandýs nad Labem

23. 6. 2015 12:35
Nemocnice pacientům nabízí profesionální ošetření a rovný přístup.
Město Brandýs nad Labem
Město Brandýs nad Labem | Foto: Aktuálně.cz

Zdravotnické zařízení se nachází na území dvou měst, Brandýsa nad Labem a Staré Boleslavi, které byly administrativně sloučeny v roce 1960 do jednoho města s označením Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Spádová oblast nemocnice čítá více než 60 000 obyvatel. Zdravotnické zařízení svým pacientům nabízí 144 lůžek, z čehož 40 lůžek je k dispozici na interním oddělení, 18 lůžek je vyhrazeno na jednodenní péči na chirurgii, ortopedii, gynekologii, dále je 6 lůžek situováno na jednotce intenzivní péče a 80 lůžek je umístěno na následnou péči. Chirurgická ambulance zajišťuje provoz 24 hodin denně.

Základní informace

Adresa: PP Hospitals, s.r.o. Brázdimská 1000, 250 01 Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
Telefon: +420 326 746 666
E-mail: [email protected]
Ředitel: Ing. Miroslav Kadlec

Historie
V roce 1911 byla umístěna vojenská záložní nemocnice do budovy Gymnázia a přetrvávala zde až do roku 1914. V roce 1932 byla v Brandýsy nad Labem vedena izolační nemocnice a také chudobinec. Působilo zde šest lékařů a tři zubaři. Naproti tomu ve Staré Boleslavi nebyla vedena žádná nemocnice, pouze byly nabízeny služby čtyř lékařů.

Současná budova nemocnice byla postavena až v roce 1942, tedy v období druhé světové války. Budova stojí na území města Brandýsa nad Labem, ale od 60. let je nemocnicí také pro město Starou Boleslav, nicméně původní označení Nemocnice Brandýs nad Labem jí už zůstalo. Od padesátých let byla součástí Okresního ústavu národního zdraví a od devadesátých let byla postupně privatizována. Současným vlastníkem je společnost PP Hospitals, s.r.o. Nemocnici několikrát ve své historii hrozil zánik, ale vždy jej ustála.

Oddělení nemocnice

Chirurgické oddělení
Ortopedie
Interní oddělení
Následná péče
Gynekologické oddělení
Zubní lékařství (stomatologie)
Ordinace praktického lékaře pro dospělé
Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost
Mezioborová jednotka intenzivní péče
Rehabilitační oddělení
Radiologické oddělení
Klinická biochemie
Ústavní lékárna

Současnost
V lednu 2011 byla v suterénu nemocnice zprovozněna ordinace praktického lékaře pro dospělé pacienty. Zde jsou prováděny preventivní prohlídky a vykonávána preventivní péče v rámci zaměstnaneckých lékařských prohlídek pro podniky ze spádové oblasti nemocnice.

V říjnu 2014 byla otevřena nová část ambulance, která svým pacientům nabízí moderně vybavené nadstandardní pokoje. Stejně tak v této nové části je otevřena recepce, tělocvična a nová sociální zařízení.

Úspěchy
V lednu 2013 přešlo chirurgické oddělení na nový režim poskytování zdravotní péče. Tento nový režim se nazývá jednodenní chirurgie a jedná se o chirurgickou a ortopedickou operativu, v rámci které se délka pobytu v nemocnici snižuje na co nejkratší dobu, zpravidla do 48 hodin od operace. Z hlediska jednodenní chirurgie jsou prováděny operace zejména laparoskopicky nebo jsou uskutečněny plánované operace klasickou metodou. Takto je možné výrazně zkrátit pobyt pacienta v nemocnici. Pacient, který je do nemocnice přijímán, absolvoval již veškerá předoperační vyšetření, a tímto je také možné dobu pobytu v nemocnici výrazně zkrátit. Při příchodu do nemocnice absolvuje anesteziologické vyšetření a následně je ten samý den operován.

Laboratoř oddělení klinické biochemie je akreditována ČIA podle normy ČSN EN ISO 15189:2007.

Kauzy
V roce 2012 hrozil zánik gynekologicko-porodnického, novorozeneckého, interního a chirurgického oddělení v brandýské nemocnici. Nemocnice splňovala limit 500 porodů za jeden rok, který byl podmínkou pro zachování gynekologicko-porodnického oddělení. V průměru se za jeden rok narodilo v nemocnici kolem 700 dětí. Občané se proti zániku nemocnice velice bouřili. Zdravotnické zařízení čelilo dluhům a sporům s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, dále bylo podrobeno insolvenčnímu návrhu. Tento návrh byl zrušen Krajským soudem v Praze. Policie prověřovala kvůli zadlužení několik trestních oznámení. Lidé zorganizovali petici proti uzavření nemocnice, jejímž hlavním argumentem bylo odůvodnění, že nemocnice představuje ve spádové oblasti, která byla vyčíslena na 90 000 obyvatel, jedinou čtyřoborovou nemocnici. Petici podepsalo více než 10 000 lidí a byla projednávána i Senátem České republiky. Nemocnice z hlediska velkého rozsahu působnosti zavřena nebyla.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy