Hospody jsou zprávou o stavu země. Ty naše určitě

7. 9. 2012 14:43
Hospody jsou zprávou o stavu země. Ty naše určitě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

 

Milí čtenáři,

pokud vím, na seznamu kulturního dědictví – hmotného i nehmotného – schází „česká hospoda“. Ačkoli je to fenomén, s japonským divadlem kabuki nebo masopustem ve Hlinsku minimálně srovnatelný, ruka UNESCO ho nechrání.

Na jednu stranu je to dobře. Hospody nemají hlídat památkáři (stačí hygienici). Jenže to také znamená, že tradiční hospodská kultura se poslední dobou mění před očima rychleji a víc, než je nám v některých případech milé.

Že jsou česká hospoda a české pivo součástí národního bohatství, o tom snad není potřeba nikoho přesvědčovat. Takže, máme je chránit? Samozřejmě, že ano. V rámci možností.

Aktuálně.cz k tomu, při vší skromnosti, snad může přispět také. Například tím, že osvěží paměť na hospody, jak vypadaly v minulosti, a bude sledovat stav těch současných. Bude psát o tom, co se děje s pivem a jestli je horší nebo lepší, než dřív. A vůbec, pozorovat, jak se stav hospod odráží ve stavu celé země – a naopak.

Budeme rádi, když nám pomůžete svými postřehy a komentáři. Buďte vítáni na našem hospodském rozcestníku!

Názory. Co vy na to?!

Blogy o hospodě a pivu

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ital De Biasi je novým trenérem fotbalistů Ázerbájdžánu

Ital Gianni De Biasi se stane novým trenérem fotbalové reprezentace Ázerbájdžánu. Čtyřiašedesátiletý kouč se podle médií s tamním svazem dohodl na smlouvě platné do mistrovství světa v Kataru v roce 2022. De Biasi se pokusí dovést ázerbájdžánský výběr k premiérové účasti na závěrečném turnaji.

V minulosti už De Biasi dokázal vybojovat premiérový postup na velkou akci s reprezentací Albánie, kterou vedl v letech 2011 až 2017. V roce 2016 s mužstvem hrál na mistrovství Evropy. Na klubové úrovni působil v řadě italských celků jako Modena, Brescia, FC Turín či Udine, trénoval také ve Španělsku v Levante a naposledy v Alavésu, kde ale v roce 2017 vydržel ve funkci jen dva měsíce.

před 22 minutami

Energetickou skupinu Innogy koupila maďarská společnost MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. SE, informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Společnost je největším distributorem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,3 miliardy Kč).

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy