Hospody jsou zprávou o stavu země. Ty naše určitě

7. 9. 2012 14:43
Hospody jsou zprávou o stavu země. Ty naše určitě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

 

Milí čtenáři,

pokud vím, na seznamu kulturního dědictví – hmotného i nehmotného – schází „česká hospoda“. Ačkoli je to fenomén, s japonským divadlem kabuki nebo masopustem ve Hlinsku minimálně srovnatelný, ruka UNESCO ho nechrání.

Na jednu stranu je to dobře. Hospody nemají hlídat památkáři (stačí hygienici). Jenže to také znamená, že tradiční hospodská kultura se poslední dobou mění před očima rychleji a víc, než je nám v některých případech milé.

Že jsou česká hospoda a české pivo součástí národního bohatství, o tom snad není potřeba nikoho přesvědčovat. Takže, máme je chránit? Samozřejmě, že ano. V rámci možností.

Aktuálně.cz k tomu, při vší skromnosti, snad může přispět také. Například tím, že osvěží paměť na hospody, jak vypadaly v minulosti, a bude sledovat stav těch současných. Bude psát o tom, co se děje s pivem a jestli je horší nebo lepší, než dřív. A vůbec, pozorovat, jak se stav hospod odráží ve stavu celé země – a naopak.

Budeme rádi, když nám pomůžete svými postřehy a komentáři. Buďte vítáni na našem hospodském rozcestníku!

Názory. Co vy na to?!

Blogy o hospodě a pivu

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy