Datová schránka

21. 10. 2011 10:57
Datové schránky představují elektronická úložiště, jejichž posláním je zprostředkovávat úřední komunikaci občanů i právnických osob se státem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MVČR

Datové schránky představují elektronická úložiště, jejichž posláním je zprostředkovávat úřední komunikaci občanů i právnických osob se státem a také vzájemnou komunikaci mezi fyzickými osobami, firmami či orgány veřejné moci navzájem.

Úřady, soudy a firmy zapsané v obchodním rejstříku mají ze zákona povinnost si datovou schránku zřídit; u živnostníků nebo fyzických osob (s výjimkou advokátů, daňových poradců, insolvenčních správců, notářů a exekutorů) je tato možnost dobrovolná a bezplatná.

Také právnické osoby nezapsané v obchodním rejstříku (například neziskové organizace, společenství vlastníků jednotek a další) mají možnost volby - v případě, že se pro schránku rozhodnou, bude jim zřízena bezplatně.

Bez ohledu na to, zda si firmy schránku vyberou nebo ne, budou jim zaslané písemnosti považovány (za deset dní od doručení) automaticky za vyzvednuté.

Správou Informačního systému datových schránek (ISDS) bylo pověřeno Ministerstvo vnitra, provozovatelem systému pak Česká pošta. Ostrý provoz systému byl, po předchozím čtyřměsíčním zkušebním provozu, spuštěn 1. listopadu 2009.

K 16. říjnu bylo zřízeno na 445 913 datových schránek; odesláno bylo 57 812 415 zpráv. Průměrná úspěšnost doručení přihlášením přitom činila 97,1 %.

Pro uživatele je odeslání datové zprávy bezplatné. Náklady úřadů jsou potom hrazeny ze státního rozpočtu. Zatímco cena za úřední korespondenci je v průměru 26 Kč za doporučený dopis, přičemž datový zpráva vyjde v současnosti (září 2011) na 13,30 Kč (bez DPH). Její cena by přitom měla, s narůstajícím množstvím odeslaných zpráv, postupně klesat.

Problematiku datových schránek upravuje zákon 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a následujících vyhlášek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy