Datová schránka

21. 10. 2011 10:57
Datové schránky představují elektronická úložiště, jejichž posláním je zprostředkovávat úřední komunikaci občanů i právnických osob se státem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MVČR

Datové schránky představují elektronická úložiště, jejichž posláním je zprostředkovávat úřední komunikaci občanů i právnických osob se státem a také vzájemnou komunikaci mezi fyzickými osobami, firmami či orgány veřejné moci navzájem.

Úřady, soudy a firmy zapsané v obchodním rejstříku mají ze zákona povinnost si datovou schránku zřídit; u živnostníků nebo fyzických osob (s výjimkou advokátů, daňových poradců, insolvenčních správců, notářů a exekutorů) je tato možnost dobrovolná a bezplatná.

Také právnické osoby nezapsané v obchodním rejstříku (například neziskové organizace, společenství vlastníků jednotek a další) mají možnost volby - v případě, že se pro schránku rozhodnou, bude jim zřízena bezplatně.

Bez ohledu na to, zda si firmy schránku vyberou nebo ne, budou jim zaslané písemnosti považovány (za deset dní od doručení) automaticky za vyzvednuté.

Správou Informačního systému datových schránek (ISDS) bylo pověřeno Ministerstvo vnitra, provozovatelem systému pak Česká pošta. Ostrý provoz systému byl, po předchozím čtyřměsíčním zkušebním provozu, spuštěn 1. listopadu 2009.

K 16. říjnu bylo zřízeno na 445 913 datových schránek; odesláno bylo 57 812 415 zpráv. Průměrná úspěšnost doručení přihlášením přitom činila 97,1 %.

Pro uživatele je odeslání datové zprávy bezplatné. Náklady úřadů jsou potom hrazeny ze státního rozpočtu. Zatímco cena za úřední korespondenci je v průměru 26 Kč za doporučený dopis, přičemž datový zpráva vyjde v současnosti (září 2011) na 13,30 Kč (bez DPH). Její cena by přitom měla, s narůstajícím množstvím odeslaných zpráv, postupně klesat.

Problematiku datových schránek upravuje zákon 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a následujících vyhlášek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy