Datová schránka

21. 10. 2011 10:57
Datové schránky představují elektronická úložiště, jejichž posláním je zprostředkovávat úřední komunikaci občanů i právnických osob se státem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MVČR

Datové schránky představují elektronická úložiště, jejichž posláním je zprostředkovávat úřední komunikaci občanů i právnických osob se státem a také vzájemnou komunikaci mezi fyzickými osobami, firmami či orgány veřejné moci navzájem.

Úřady, soudy a firmy zapsané v obchodním rejstříku mají ze zákona povinnost si datovou schránku zřídit; u živnostníků nebo fyzických osob (s výjimkou advokátů, daňových poradců, insolvenčních správců, notářů a exekutorů) je tato možnost dobrovolná a bezplatná.

Také právnické osoby nezapsané v obchodním rejstříku (například neziskové organizace, společenství vlastníků jednotek a další) mají možnost volby - v případě, že se pro schránku rozhodnou, bude jim zřízena bezplatně.

Bez ohledu na to, zda si firmy schránku vyberou nebo ne, budou jim zaslané písemnosti považovány (za deset dní od doručení) automaticky za vyzvednuté.

Správou Informačního systému datových schránek (ISDS) bylo pověřeno Ministerstvo vnitra, provozovatelem systému pak Česká pošta. Ostrý provoz systému byl, po předchozím čtyřměsíčním zkušebním provozu, spuštěn 1. listopadu 2009.

K 16. říjnu bylo zřízeno na 445 913 datových schránek; odesláno bylo 57 812 415 zpráv. Průměrná úspěšnost doručení přihlášením přitom činila 97,1 %.

Pro uživatele je odeslání datové zprávy bezplatné. Náklady úřadů jsou potom hrazeny ze státního rozpočtu. Zatímco cena za úřední korespondenci je v průměru 26 Kč za doporučený dopis, přičemž datový zpráva vyjde v současnosti (září 2011) na 13,30 Kč (bez DPH). Její cena by přitom měla, s narůstajícím množstvím odeslaných zpráv, postupně klesat.

Problematiku datových schránek upravuje zákon 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů a následujících vyhlášek.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy