Cermat

Aktualizováno 20. 5. 2020 7:00
Cermat zřídilo ministerstvo školství za účelem přípravy a vyhodnocení státních maturit. Kromě nich organizuje také přijímací zkoušky na některé střední školy.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Economia

Cermat (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání - dříve Centrum pro reformu maturitní zkoušky) je český úřad, jejž zřídilo ministerstvo školství za účelem přípravy, koordinace, zabezpečení a vyhodnocení státních maturit.

Cermat byl přípravou reformované maturitní zkoušky pověřen v roce 1999. Kromě maturit organizuje také přijímací zkoušky na některé střední školy. Instituce v současné podobě byla zákonem zřízena k 1. 1. 2006. Od roku 2009 je příspěvkovou organizací spadající pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Kauzy a potíže se zadáními státních maturit

Ředitelem Cermatu byl dlouhou dobu kritizovaný Pavel Zelený, po jehož odvolání volala řada studentských aktivistů. Tehdejší ministr školství Petr Fiala ho 8. června 2012 odvolal z funkce. Zajímavostí je, že z funkce byl už jednou odvolán ministrem Ondřejem Liškou v roce 2009, pak se vrátil.

Ministr školství, nastupující po Josefu Dobešovi, Petr Fiala přiznal pochybení tohoto úřadu, avšak odmítl vyvodit okamžité personální důsledky. Vyslovil se tak v souvislosti se špatným sestavením těžší varianty maturitní zkoušky z matematiky, která prý mnoho studentů zbytečně poškodila tím, že byla neúměrně obtížná, a to vzhledem k nesmyslně krátkému časovému limitu - dvě hodiny na 23 úloh. Na 100% ji z celé republiky složilo pouze šest studentů. Kritiky se dočkal i způsob hodnocení slohových prací, který byl nevyrovnaný.

Pavel Zelený se opětovně setkal s kritikou, když v dubnu 2013 zveřejnil pod hlavičkou své nové organizace MATT a HURRY žebříčky středních škol podle výsledků z minulých státních maturit.

V roce 2018 se v testech objevila chyba, kvůli které se pak musely přehodnotit výsledky maturity z češtiny a ministr školství Robert Plaga (ANO) rozhodl rovněž o odvolání bývalého ředitele Cermatu Jiřího Zíky z funkce. "Jak se dlouhodobě ukazuje, prakticky jediným rizikem při vytváření a vyhodnocení testů je lidský faktor. V minulém školním roce došlo k chybám v testech právě z tohoto důvodu. Potenciál lidské chyby nelze nikdy vyloučit, naší snahou bylo nastavit proces přípravy testů do budoucna tak, aby bylo riziko co nejmenší," sdělil Aktuálně.cz Marek Lehečka z oddělení vnějších vztahů Cermatu, když nezávislá odborná komise shledala didaktické testy státní maturity 2019 bezchybnými.

 

Právě se děje

Další zprávy