CERMAT

15. 5. 2012 19:24
CERMAT je český úřad, jenž zřídilo ministerstvo školství za účelem přípravy a vyhodnocení státních maturit. Kromě nich organizuje také přijímací zkoušky na některé střední školy.
Ředitel CERMAT
Ředitel CERMAT | Foto: Ludvík Hradilek

CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání - dříve Centrum pro reformu maturitní zkoušky) je český úřad, jenž zřídilo ministerstvo školství za účelem přípravy, koordinace, zabezpečení a vyhodnocení státních maturit. Jeho ředitelem byl dlouhou dobu kritizovaný Pavel Zelený, po jehož odvolání volala řada studentských aktivistů. Ministr školství Petr Fiala ho 8. června 2012 odvolal z funkce. Zajímavostí je, že z funkce byl už jednou odvolán ministrem Ondřejem Liškou v roce 2009, pak se vrátil

Ředitelem CERMATu je nyní Jiří Zíka. Do výběrového řízení na pozici ředitele se k datu uzávěrky přihládili čtyři kandidáti, komise na konci prosince 2012 zveřejnila svůj výběr. Zíka byl od června v pozici pověřeného ředitele.

Ministr školství, nastupující po Josefu Dobešovi, Petr Fiala přiznal pochybení tohoto úřadu, avšak odmítl vyvodit okamžité personální důsledky. Vyslovil se tak v souvislosti se špatným sestavením těžší varinaty maturitní zkoušky z matematiky, která prý mnoho studentů zbytečně poškodila tím, že byla neúměrně obtížná, a to vzhledem k nesmyslně krátkému časovému limitu - dvě hodiny na 23 úloh. Na 100% ji z celé republiky složilo pouze šest studentů. Kritiky se dočkal i způsob hodnocení slohových prací, který byl nevyrovnaný.

Pavel Zelený se opětovně setkal s kritikou, když v dubnu 2013 zveřejnil pod hlavičkou své nové organizace MATT a HURRY žebříčky středních škol podle výsledků z minulých státních maturit.

CERMAT byl přípravou reformované maturitní zkoušky pověřen v roce 1999. Kromě maturit organizuje také přijímací zkoušky na některé střední školy. Instituce v současné podobě byla zákonem zřízena k 1. 1. 2006. Od roku 2009 je příspěvkovou organizací spadající pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy