CERMAT

15. 5. 2012 19:24
CERMAT je český úřad, jenž zřídilo ministerstvo školství za účelem přípravy a vyhodnocení státních maturit. Kromě nich organizuje také přijímací zkoušky na některé střední školy.
Ředitel CERMAT
Ředitel CERMAT | Foto: Ludvík Hradilek

CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání - dříve Centrum pro reformu maturitní zkoušky) je český úřad, jenž zřídilo ministerstvo školství za účelem přípravy, koordinace, zabezpečení a vyhodnocení státních maturit. Jeho ředitelem byl dlouhou dobu kritizovaný Pavel Zelený, po jehož odvolání volala řada studentských aktivistů. Ministr školství Petr Fiala ho 8. června 2012 odvolal z funkce. Zajímavostí je, že z funkce byl už jednou odvolán ministrem Ondřejem Liškou v roce 2009, pak se vrátil

Ředitelem CERMATu je nyní Jiří Zíka. Do výběrového řízení na pozici ředitele se k datu uzávěrky přihládili čtyři kandidáti, komise na konci prosince 2012 zveřejnila svůj výběr. Zíka byl od června v pozici pověřeného ředitele.

Ministr školství, nastupující po Josefu Dobešovi, Petr Fiala přiznal pochybení tohoto úřadu, avšak odmítl vyvodit okamžité personální důsledky. Vyslovil se tak v souvislosti se špatným sestavením těžší varinaty maturitní zkoušky z matematiky, která prý mnoho studentů zbytečně poškodila tím, že byla neúměrně obtížná, a to vzhledem k nesmyslně krátkému časovému limitu - dvě hodiny na 23 úloh. Na 100% ji z celé republiky složilo pouze šest studentů. Kritiky se dočkal i způsob hodnocení slohových prací, který byl nevyrovnaný.

Pavel Zelený se opětovně setkal s kritikou, když v dubnu 2013 zveřejnil pod hlavičkou své nové organizace MATT a HURRY žebříčky středních škol podle výsledků z minulých státních maturit.

CERMAT byl přípravou reformované maturitní zkoušky pověřen v roce 1999. Kromě maturit organizuje také přijímací zkoušky na některé střední školy. Instituce v současné podobě byla zákonem zřízena k 1. 1. 2006. Od roku 2009 je příspěvkovou organizací spadající pod Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy