Ceny Anděl

5. 2. 2012 12:42
Hudební ceny Anděl, nebo jen Andělé, jsou českou obdobou amerických cen Grammy. Udělují se nejúspěšnějším autorům a interpretům v oblasti populární hudby, bez ohledu na žánr od roku 1997.
Ceny Anděl 2012
Ceny Anděl 2012 | Foto: CPA Eduard Erben

Hudební ceny Anděl, nebo prostě jen Andělé, jsou českou obdobou amerických cen Grammy. Udělují se nejúspěšnějším autorům a interpretům v oblasti populární hudby, bez ohledu na žánr. Hlavním kritériem je především komerční úspěšnost nominovaných.

Nominuje a ceny uděluje Akademie populární hudby, složená přibližně ze 130 profesionálních hudebníků, skladatelů, hudebních publicistů, pořadatelů a moderátorů hudebních akcí a lidí z hudebního byznysu. V reakci na kritiku nereprezentativních výsledků vznikly postupně alternativní hudební ceny Apollo a Vinyla. V letošním roce však tvůrci Andělů přizvali k hlasování řadu nových jmen, mnoho z nich se přitom účastní i konkurenčních cen.

Ročník 2013

V roce 2013 se ceny Anděl udělovaly v sobotu 16. března. V hlavních cenách se podařilo jenom skupině Kryštof získat dvě sošky - jako nejlepší kapele a za nejlepší desku Inzerát. Zpěvákem roku byl vybrán Vojtěch Dyk a zpěvačkou Aneta Langerová. Objevem roku se stala skupina Zrní. Skladba roku se našla v repertoáru Charlie Straight pod názvem Coco. Carloff Boris pak stojí za videoklipem roku zásluhou Falling.

Nejprodávanější deskou předcházejícího roku byla Tak mě tu máš od Jaromíra Nohavicy. Do Síně slávy vstoupil Pavel Bobek.

Ročník 2012

Nejúspěšnějším, co se týče žánrových cen, byl multiinstrumentalista Tomáš Dvořák se svým projektem Floex. Album Zorya totiž uspělo v kategoriích elektronická hudba a alternativní scéna. Ve svých žánrových kategoriích pak dále uspěli Prago Union (hip hop), Druhá tráva (folk a country), Vertigo (jazz & blues), Zuzana Lapčíková Kvintet (world music), Coco Jammin Production (ska & reggae) a Heiden (hard & heavy).

Hlavní ceny se pak předaly ve čtvrtek 8. března na rockově laděném večírku moderovaném Martou Jandovou. Skupinou roku byly vyhlášeni Mandrage za album Moje krevní skupina, zpěvačkou roku se stala Lenka Dusilová a zpěvákem Tomáš Klus.

Klusova nahrávka Racek se zároveň stala albem roku a nejprodávanější nahrávkou roku. Celkově tři Anděly si odnesl i Václav Neckář - dvě, za skladbu a videoklip roku, díky skladbě Půlnoční nahranou s kapelou Umakart a ještě byl zapsán do síně slávy.

Objevem roku pak byli zvoleni Goodfellas.

Jednotlivé kategorie

Ceny jsou pravidelně udělovány v kategoriích; skupina roku, zpěvák roku, zpěvačka roku, objev roku, album roku, skladba roku, videoklip roku a žánrové ceny. Každoročně je také jedna kapela, zpěvák či zpěvačka uvedena do Síně slávy. Od roku 2010 (Andělé 2009) se uděluje spolu s Anděli také cena Nejprodávanější deska roku.

V různých ročnících se také objevily ceny za nejlepší obal, nejlepší zvukovou nahrávku, promotér roku, událost roku, DVD roku, cena pro producenta, cena hudebních publicistů a jiné.

Historie

Andělé navázali v roce 1997 na české Gramy(1992-1996), které pro podobu ne čistě náhodnou s Grammy byly napadeny americkými pořadateli kvůli autorským právům. Prvotním předchůdcem těchto cen však byly Výroční československé hudební ceny v roce 1991.

Soška

Samotná cena má podobu asi čtyřiceticentimetrové sošky anděla hrajícího na šalmaj z dílny sochaře Jaroslava Róny. Držitelem licence od Mezinárodní federace hudebního průmyslu a pořadatelem cen je společnost Lewron music center.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy