Ceny Alfréda Radoka

11. 2. 2012 10:52
Výroční divadelní ceny udělované v kategoriích Inscenace roku, Ženský herecký výkon, Mužský herecký výkon, Talent, Česká hra roku, Scénografie, Scénická hudba a Divadlo roku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: prakomdiv.cz

Výroční ceny udělované za významné počiny na divadelních prknech v České republice. Pojmenovány jsou podle někdejšího českého režiséra, zakladatele multimediálního divadla Laterna Magica. Udělují se od roku 1992.

Zpočátku šlo pouze o cenu Inscenace roku, která je doposud cenou hlavní. Od roku 1995 jsou udělovány i ceny v dalších kategoriích: Ženský herecký výkon, Mužský herecký výkon, Talent, Česká hra roku, Scénografie, Scénická hudba a Divadlo roku.

Součástí Cen Alfréda Radoka je anonymní Dramatická soutěž o nejlepší český či slovenský text k dosud neuvedené divadelní hře. Podmínkou účasti je, že hra nebude až do vyhlášení výsledků zveřejněna.

Zvláštností je udělení ceny za nejlepší mužský herecký výkon v ženské roli v roce 1997 Jiřímu Pechovi z brněnského Divadla Husa na Provázku za roli babičky ve stejnojmenné hře. Představení této hry bývala beznadějně vyprodána nadlouho dopředu.

Další zajímavostí je Cena Hvězd na Vrbě udělená v roce 2003 Vladimíru Morávkovi za projekt Čechov Čechům. Pojmenování ceny i její podstata vychází z události v roce 1993; tehdy dala řada hlasujících kritiků svůj hlas této hře, aniž by ji ještě viděla, protože hra byla uvedena až na samém konci hodnoceného roku 1992. Hvězdy na vrbě tehdy dostaly Zvláštní cenu poroty a pro tyto případy byla vytvořena Cena Hvězd na vrbě.

Divadelní kritici hlasují v anketě pořádané časopisem Svět a divadlo a součet jejich hlasů rozhoduje o vítězích. Samotné ceny uděluje Nadační fond Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-Pont.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy