Ceny Alfréda Radoka

11. 2. 2012 10:52
Výroční divadelní ceny udělované v kategoriích Inscenace roku, Ženský herecký výkon, Mužský herecký výkon, Talent, Česká hra roku, Scénografie, Scénická hudba a Divadlo roku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: prakomdiv.cz

Výroční ceny udělované za významné počiny na divadelních prknech v České republice. Pojmenovány jsou podle někdejšího českého režiséra, zakladatele multimediálního divadla Laterna Magica. Udělují se od roku 1992.

Zpočátku šlo pouze o cenu Inscenace roku, která je doposud cenou hlavní. Od roku 1995 jsou udělovány i ceny v dalších kategoriích: Ženský herecký výkon, Mužský herecký výkon, Talent, Česká hra roku, Scénografie, Scénická hudba a Divadlo roku.

Součástí Cen Alfréda Radoka je anonymní Dramatická soutěž o nejlepší český či slovenský text k dosud neuvedené divadelní hře. Podmínkou účasti je, že hra nebude až do vyhlášení výsledků zveřejněna.

Zvláštností je udělení ceny za nejlepší mužský herecký výkon v ženské roli v roce 1997 Jiřímu Pechovi z brněnského Divadla Husa na Provázku za roli babičky ve stejnojmenné hře. Představení této hry bývala beznadějně vyprodána nadlouho dopředu.

Další zajímavostí je Cena Hvězd na Vrbě udělená v roce 2003 Vladimíru Morávkovi za projekt Čechov Čechům. Pojmenování ceny i její podstata vychází z události v roce 1993; tehdy dala řada hlasujících kritiků svůj hlas této hře, aniž by ji ještě viděla, protože hra byla uvedena až na samém konci hodnoceného roku 1992. Hvězdy na vrbě tehdy dostaly Zvláštní cenu poroty a pro tyto případy byla vytvořena Cena Hvězd na vrbě.

Divadelní kritici hlasují v anketě pořádané časopisem Svět a divadlo a součet jejich hlasů rozhoduje o vítězích. Samotné ceny uděluje Nadační fond Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-Pont.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy