Ceny Alfréda Radoka

11. 2. 2012 10:52
Výroční divadelní ceny udělované v kategoriích Inscenace roku, Ženský herecký výkon, Mužský herecký výkon, Talent, Česká hra roku, Scénografie, Scénická hudba a Divadlo roku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: prakomdiv.cz

Výroční ceny udělované za významné počiny na divadelních prknech v České republice. Pojmenovány jsou podle někdejšího českého režiséra, zakladatele multimediálního divadla Laterna Magica. Udělují se od roku 1992.

Zpočátku šlo pouze o cenu Inscenace roku, která je doposud cenou hlavní. Od roku 1995 jsou udělovány i ceny v dalších kategoriích: Ženský herecký výkon, Mužský herecký výkon, Talent, Česká hra roku, Scénografie, Scénická hudba a Divadlo roku.

Součástí Cen Alfréda Radoka je anonymní Dramatická soutěž o nejlepší český či slovenský text k dosud neuvedené divadelní hře. Podmínkou účasti je, že hra nebude až do vyhlášení výsledků zveřejněna.

Zvláštností je udělení ceny za nejlepší mužský herecký výkon v ženské roli v roce 1997 Jiřímu Pechovi z brněnského Divadla Husa na Provázku za roli babičky ve stejnojmenné hře. Představení této hry bývala beznadějně vyprodána nadlouho dopředu.

Další zajímavostí je Cena Hvězd na Vrbě udělená v roce 2003 Vladimíru Morávkovi za projekt Čechov Čechům. Pojmenování ceny i její podstata vychází z události v roce 1993; tehdy dala řada hlasujících kritiků svůj hlas této hře, aniž by ji ještě viděla, protože hra byla uvedena až na samém konci hodnoceného roku 1992. Hvězdy na vrbě tehdy dostaly Zvláštní cenu poroty a pro tyto případy byla vytvořena Cena Hvězd na vrbě.

Divadelní kritici hlasují v anketě pořádané časopisem Svět a divadlo a součet jejich hlasů rozhoduje o vítězích. Samotné ceny uděluje Nadační fond Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-Pont.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy