Ceny Alfréda Radoka

11. 2. 2012 10:52
Výroční divadelní ceny udělované v kategoriích Inscenace roku, Ženský herecký výkon, Mužský herecký výkon, Talent, Česká hra roku, Scénografie, Scénická hudba a Divadlo roku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: prakomdiv.cz

Výroční ceny udělované za významné počiny na divadelních prknech v České republice. Pojmenovány jsou podle někdejšího českého režiséra, zakladatele multimediálního divadla Laterna Magica. Udělují se od roku 1992.

Zpočátku šlo pouze o cenu Inscenace roku, která je doposud cenou hlavní. Od roku 1995 jsou udělovány i ceny v dalších kategoriích: Ženský herecký výkon, Mužský herecký výkon, Talent, Česká hra roku, Scénografie, Scénická hudba a Divadlo roku.

Součástí Cen Alfréda Radoka je anonymní Dramatická soutěž o nejlepší český či slovenský text k dosud neuvedené divadelní hře. Podmínkou účasti je, že hra nebude až do vyhlášení výsledků zveřejněna.

Zvláštností je udělení ceny za nejlepší mužský herecký výkon v ženské roli v roce 1997 Jiřímu Pechovi z brněnského Divadla Husa na Provázku za roli babičky ve stejnojmenné hře. Představení této hry bývala beznadějně vyprodána nadlouho dopředu.

Další zajímavostí je Cena Hvězd na Vrbě udělená v roce 2003 Vladimíru Morávkovi za projekt Čechov Čechům. Pojmenování ceny i její podstata vychází z události v roce 1993; tehdy dala řada hlasujících kritiků svůj hlas této hře, aniž by ji ještě viděla, protože hra byla uvedena až na samém konci hodnoceného roku 1992. Hvězdy na vrbě tehdy dostaly Zvláštní cenu poroty a pro tyto případy byla vytvořena Cena Hvězd na vrbě.

Divadelní kritici hlasují v anketě pořádané časopisem Svět a divadlo a součet jejich hlasů rozhoduje o vítězích. Samotné ceny uděluje Nadační fond Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-Pont.

 

Právě se děje

Další zprávy